Bütçenizi etkili önerilerle finansal baskılardan koruyun

Öz güveniniz ne seviyede olursa olsun, muhtemelen arkadaş grubunuzda yalnızları oynamak hoşunuza gitmiyordur. Onlar dışarı çıktıklarında ya da tatil planı yaptıklarında sizi davet ettikleri zaman reddetmek ve bu eğlenceye karşı koymak oldukça zordur.

Finansal bütçe baskısı insanları her yaşta etkileyen bir problem olarak karşımıza çıkıyor. American Institute of CPAs tarafından yürütülen bir araştırmaya göre genç yetişkinlerin %78’i arkadaşlarının finansal alışkanlıklarına göre kendi alışkanlıklarını belirliyorlar. Araştırmaya katılanların %66’sı ise bütçeleriyle yaşam koşullarını devam ettirebilmek için mücadele verdiklerini itiraf ediyorlar. Ayrıca katılımcıların üçte ikisi finansal denklik baskısı yaşıyorlar.

Eğer arkadaşlarınızın sizin para harcama alışkanlığınızı etkilemediğini düşünüyorsanız gelin bir de olaya şöyle bakalım:

Hiç maddi gücünüz yetmediği halde bir şey ödeme zorunluluğunda olup istifinizi bozmadan bunu yaptınız mı? Hiç sırf kendinizi yalnız hissetmemek için arkadaşlarınızla dışarı çıkarak çok para harcadınız mı? Birçoğumuz bu ve buna benzer durumlarda kalmışızdır. Şansımızın da yardımıyla hayatımızda daha iyi seçimleri nasıl yapmamız gerektiğini öğrenerek büyüyoruz ve bu konuda alabileceğimiz en doğru karar finansal baskı yaşamamanın yollarını öğrenmektir. İşte size yardımcı olacak bazı öneriler:

1. Alışverişe yalnız çıkın

alışveriş
Arkadaşlarınızla alışverişe gittiğinizden tahmininizden daha çok para harcıyorsanız, yalnız alışverişe çıkmanız sizin için daha doğru bir hareket olacaktır.

Finansal açıdan zorluk yaşamamak için, nelerin üstesinden gelebileceğinizi bilmeniz gerekir. Arkadaşlarınızın neler satın aldığını kontrol edemezsiniz, fakat kiminle alışverişe çıkacağınızı kendiniz seçebilirsiniz. Eğer arkadaşlarınızla alışverişe gittiğinizden tahmininizden çok daha fazla para harcıyorsanız, bu noktada yalnız alışverişe çıkmanız sizin için daha doğru bir hareket olacaktır.

Arkadaşlarınızın kötü niyeti olmasa bile, sizi bir ürüne hayran gözlerle bakarken gördüğünde, maddi gücünüz yetmese bile sizi o ürünü satın almaya cesaretlendirecektir. Bu noktada şu gerçeğe dikkat etmelisiniz: Bu satın alma işleminin sonuçlarına katlanacak olan sadece sizsiniz. Ay sonunda kredi kartının ödemesi geldiğinde, bununla sizin ilgilenmeniz gerekecek, arkadaşınız değil. Aynı şekilde arkadaşlarınızla çıktığınız bir gecede çok para harcadığınızda ay sonunu zor getirecek olan siz olacaksınız. Bu yüzden kendi kendinizin alışveriş arkadaşı olmayı öğrenmelisiniz.

2. Limitlerinizden utanmayın

Finansal limitlerinizin olması sizi arkadaşlarınız arasında ezik veya alt kademe biri yapmaz. Belki de sizin arkadaşlarınıza göre daha çok harcamanız veya sorumluluğunuz vardır. Bazı arkadaşlarınız bekar olup sadece kendine bakmakla yükümlüdür veya ev arkadaşı vardır ve masrafları paylaşıyordur ya da tam tersi ailede tek çalışan kişidir ve ağır sorumluluğu vardır, bunu bilemeyiz. Herkesin maddi durumu ve sorumluluğu birbirinden farklıdır. Bu yüzden limitleriniz dahilinde hareket edin.

3. Sosyal medyaya kanmayın

sosyal medya
İnsanlar sosyal medyada problemlerini değil, hayatlarının ne kadar iyi olduğun paylaşırlar. O yüzden sosyal medyada gördüğünüz hayatlara imrenmekten vazgeçin

Her ne kadar sosyal medyada insanlar finansal açıdan çok iyi durumdaymış gibi görünseler de, aslında öyleymiş gibi davranma konusunda çok iyi olabilirler. Bu yüzden Facebook’ta, Instagram’da hatta Tumblr’da gördüğünüz hayatları imrenmekten vazgeçin.

Unutmayın ki, insanlar sosyal medyada problemlerini değil hayatlarının ne kadar iyi olduğunu, tatillerini, yeni arabalarını, evlerini ve diğer değer verdikleri şeyler paylaşıyorlar. Esasında insanların böyle şeyleri veya heyecan verici haberleri paylaşmasında bir sakınca yok, sadece sanal dünyada gördüğünüz her şey gerçek değil. Zengin olarak bilinen biri aslında borç batağında olabilir. Bu yüzden hayat standardınızı sosyal medyadaki insanlara göre belirlememelisiniz.

İlgili yazı: Öngörülemeyen 11 seyahat masrafından kurtulun

4. Hedeflerinizi unutmayın

Tutumlu davranarak hep arzu ettiğiniz tatile veya arabaya ulaşabilirsiniz. Bunu da ancak kişisel harcamalarınızı kısarak yapabilirsiniz. Eğer finansal açıdan zorluk yaşıyorsanız, hedeflerinize ulaşmanın çok uzağındasınız demektir. Bu yüzden, gelecek sefer para harcama konusunda yoldan çıkmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde hedeflerinizi düşünün.

5. Kendini beğenmiş insanların aklınıza girmesine izin vermeyin

Bazı insanlar sürekli kendilerini överler ve her konuda böbürlenirler. Bu durum sizi  hırslandırıp, onu gölgede bırakma hissiyatına sokabilir. Ancak finansal konularda ve harcamalarda asla bu tuzağa düşmemelisiniz. Sürekli kendini öven kişiler sizi rekabete girmek için kışkırtırlar. Aslında bu insanlar sadece sizi değil arkadaşlarını, ailesini, iş arkadaşlarını, komşularını kısaca hayatlarındaki herkesi geçmek için uğraşıp dururlar. Fakat sizin bu konuda yapabileceğiniz bir şey var: Bu kişileri görmezden gelin!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!