Bugün şimdi burada kendimi seviyorum

Hep diğerleri… Başkaları ne düşünür, bunu yaparsam beni hala severler mi, bunu giyersem beni beğenirler mi, bunu alırsam o düğünde en çok bana bakılır mı, arkadaşlarımın gerisinde kalır mıyım, herkesin olan şeyleri benim de yapmam gerekir mi, bir sevgilim olmaması benim çirkin olduğum anlamına gelir mi, beni kim beğenmeli neden beğenmiyor… Bunun gibi uzayıp giden ve hep ‘’edilgen’’ olduğumuz, başkasının bize olan duygusunu, sevgisini, hoşlanmasını veya beğenmesini beklemek.

kendini sevme
Sizce hayat her dakika başkaları ne düşünüyor diye beklemeye değer mi?

Sizce hayat bu kadar uzun mu veya başkaları için her dakika ne düşünür diye beklemeye değer mi? Neden bu kadar acımasız oluyoruz kendimize? Eğer bu yazıyı okuyorsanız şu an gelin birlikte bu inancı değiştirelim. Tüm diğer kişi özneli soruları ‘’ben’’ diye kuralım: Ben beni seviyorum, beğeniyorum, hoşlanıyorum, ben benden memnunum, sadece olduğum gibi, sadece ben olduğum için, bugün ben olarak KENDİMİ seviyorum.

İlgili yazı: Kendinizi sevmeyi başarmanın 6 yolu

Dış dünyaya ait her şey aslında kendimizde başlıyor. Fakat genellikle bunu unutuyoruz, sırf başkası beğensin diye kendimiz olmak çıkıyoruz, isteklerimizden veya tercihlerimizden, yani kendimiz olmaktan feragat ediyoruz. Bakın sevgili Alinka Rutrowska nasıl güzel anlatmış sadece kendimizi sevmekle her şeye başlamayı:

‘’Çocukluğunuzu hatırlıyor musunuz? Sebepsiz yere mutluydunuz. Kusursuz bir şekilde anınızı yaşıyordunuz. Her şeyde bir sihir bulurdunuz. Hayat mutluluktu. Kendinizi yargılamazdınız. Kendiniz olarak kusursuz olduğunuzu düşünürdünüz.

kendini sevmek
Kendinizi sevmek dilediğiniz gibi yaşamanıza izin vermektir.

Kendinizi sevdiğinizde, kendinizi var oluşunuzdaki herhangi bir anda, her biri sizin farklı nitelikleriniz olan korkularınız, zaaflarınız, arzularınız, inançlarınız ve isteklerinizle, olduğunuz gibi kabul edersiniz. Kendinizi veya eylemlerinizi doğru veya yanlış diye yargılamaz, her anı dersler çıkardığınız, dolayısıyla eylem ve kararlarınızın sonuçlarıyla yüzleştiğiniz tecrübeler olarak kabul edersiniz.’’

Aslında başkalarının hakkımızdaki düşüncelerini elimizde olmadan kendimizinkilerden daha ön plana çıkartırız. Fakat bu hayat başka bir kişinin sevme, beğenme veya yargılamasını düşünerek kendimizi yoramayacağımız kadar kısa.

Gelin bugün hep birlikte sadece kendimizi sevmeye odaklanalım, nasıl mı, sanki bizim için çok değerli olan, canı yandığında bizim de canımız yanacak kadar çok sevdiğimiz, sırf onu mutlu görmek için dağları yerinden oynatabileceğimiz birine davranacağımız gibi davranalım kendimize…

Bugün siz sadece sizi SEVİN. Bugün şimdi burada kendimi seviyorum.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam