Bugün eskilere seslenelim

Şimdi biz yepyeni bir yazı karşılıyoruz, 2016 Mayıs ayı bitti. Haziran ile 2016’nın ilk yarısı da tamamlanmış oldu. Bu yazının amacı ise bu ilk 6 aylık dönemi bir düşünmek, bir dönüp bakmak hayatımıza.

İlgili yazı: Mandala: Kendine dönüşün yeni yolu

Bugüne nasıl geldik, 2016’da istediklerimizi hayata geçirebildik mi, ocakta kendimize ne hedefler koymuştuk, bugün hangi noktadayız? Yeni maceralar yaşadık mı, yeni yerler keşfettik mi, hayatımızı ve sınırlarımızı büyüttük mü, konfor alanlarımızı zorladık mı?

Diğer taraftan başka sorular da var tabii ki, ama tüm bu yeniler için en önemlisi eskilere bakabilmek. Korkmadan ve ne göreceğimizi düşünmeden içimize dönebildik mi? Bugüne gelmek için ‘’geride bıraktığımız’’ eskileri yorumladık mı?

yürüyen kız
2016 yazına girerken geçmişle barışmaya ne dersiniz?

Gelin, bugün 2016 yazına girerken geçmişte bıraktıklarımızla barışalım, nasıl mı? Oldukça kolay, sadece kinden, kederden bahsetmiyorum. Hani kız kıza veya erkek erkeğe dertleştiğimizde kendimize laf söyletmeyip deriz ya ‘’Ben bıraktım gitti, ben o defterleri kapattım, gitti’’, gelin bugün bu yazıyı okuyorsanız sadece ‘’dürüst olalım’’. Tek başımıza bir odaya veya bir parkta sessiz bir banka gidelim, ya da deniz kıyında oturalım ve söyleyelim ki;

‘Evet sevdim, çok sevdim, geldi bende kaldı, beni büyüttü, beni yüceltti, beni zenginleştirdi, beni olgunlaştırdı, beni kavurdu yaktı ve pişirdi, bugünü bana oldurttu, ben bugün ben gibi olduğumda bu kadar dev, bu kadar okyanus, bu kadar güçlü, bu kadar sakin, bu kadar ihtişamlı isem yine bu sevgiden ve ‘’bana verilmiş’’ sevebilmek erdeminden.’

Ey geçmiş sevgili, geçmiş aşk, bugün her nasıl, her nerede, her kimle isen, ben buradayım, sen yanımdasın. Düşündüklerimi, yaşadıklarımı, her günümü içten içe sana anlatıyorum, senin yorumlarını alıyorum, seninle gülüyorum ve sonra sana yine her günkü gibi veda edip ‘’bana’’ dönüyorum.

Nasıl yaz gelince, gül tomurcuk olur, açar ve dökülürse ben de her gün o gülüm ve olduğum gibi, bugünümle, yapraklarımla ve kokumla en güzelim. Haydi eskilere seslenelim ve yaza merhaba diyelim, siz olduğunuz gibi çok güzelsiniz, bunu şimdi bu anda bu yazıyı okurken de bilin.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam