Bu yıl hayallerine doğru bebek adımlarıyla ilerlemeye ne dersin?

Yeni kocaman bir yıl pek çok olanakla kapımızı çoktan çaldı. Klasik yeni yıl planları ve kararlarından öte küçük adımları düşünsek bu defa nasıl olur?

Pek çok defa uzak hedefler baskın gelmiş olabilir. Bir anda yüzlerce adım atılabilecekmiş gibi gelmiş olabilir. Yeni yıl heyecanıyla ekstra güç veya değişimin bir anda gelişebileceği düşünülebilir. Her an mucize mümkün olsa da gerçeküstü beklentiler zorlayıcı olabilir. Bu nedenle minik bebek adımlarıyla hayallere yol almanın daha işlevsel olabileceği görüşündeyim.

Dik bir yokuşta bir anda yirmi basamak atlamaya çalışırsak hayal kırıklığı ile karşılaşabiliriz. His bağlamında da bizim için zorlayıcı olabilir. Oysa sağlam bir adım sonra iki üç dört … yüz … bize son basamağı getirebilir. 

Demem o ki güzel insan, bugün ne olduysa ya da olmadıysa ve hatta ne olacaksa bunun için kendine bebek adımlarıyla yürüme izni ver. Düştüğünde yeniden yine ayağa kalk ve bir bakmışsın ki her düşüş sana yeniden kalkma cesaretini vermiş. Ve bir gün yürüdüğün yol seni hayaline getirmiş. Bir sabah göreceksin.

İlginizi çekebilir: Rağmenlerin sonunda, her koşulda iyi olana varabilmek

Dilara Pepedil Uzman Psikolog
İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2008 yılında mezun oldum. Daha sonra Marmara Üniversitesi’nde ‘örgütsel davranış’ alanında wellbeing-iyi-oluş konusunda tezli yüksek lisans yaptım. Yaklaşık 14 yıldır ... Devam