Bu gördüğünüz en etkileyici kızgın lav videosu olabilir

Hawaii’deki Kilauea volkanı son 30 yılda güvenli ve sakin bir şekilde aktif olmaya devam ediyor. Ancak yeni bir kısa film, volkandan sızan ve ormanları yakan erimiş kayanın güzelliğini, çok az insanın tanık olabildiği bu güzelliği gözler önüne seriyor.

kilauea volcano

Hawaii, milyonlarca yıl boyunca deniz altındaki yarıklardan sızan ve sonunda Pasifik Okyanusu’nun seviyesinin üzerine çıkacak kadar biriken lav tepelerinden oluşuyor. Birçok ada uzun zaman önce oluşumunu tamamlamış olsa da Hawaii aslında hâlâ büyüyor. Büyüleyici bu yeni film sayesinde, aktif olan bu değişimin güzelliğini de görmüş oluyoruz.

Hawaii’nin ana adasını, üçü halen aktif olan (Hualalai, Mauna Loa ve Kilauea) beş farklı volkan meydana getirdi. Hualalai 1801’den beri lav püskürtmüyor, Mauna Loa’nın son büyük aktivitesi ise 1984’te gerçekleşti. Ancak Kilauea son 32 yıldır durmaksızın lav sız sızdırıp püskürtüyor ki bu durum onu dünyanın en aktif volkanlarından biri yapıyor. Şiddetli patlamalar ve püskürtmeler yaşanan birçok volkanın aksine Kilauea’dan çıkan lavlar düşük bir gaz içeriğine sahip olduğu için, erimiş kayalardan meydana gelen bir nehir gibi sakince yüzeye doğru sızıyor.

lance page

Yılda bir milyondan fazla ziyaretçisi olan Kilauea’nın lav sızdırması 30 yıldan uzun bir süredir tüm dünyadan fotoğrafçılar ve film yapımcıları tarafından kaydediliyor. Ancak eyaletin en büyük kara parçası olan Büyük Ada’nın yerlisi Lance Page, Kilauea’yı yepyeni bir biçimde kaydetmeyi başardı; 6 dakikalık film, lavların ay ışığıyla aydınlanmış yağmur ormanları ve Hawaii tanrıçası Pele’nin evi olan Halemaumau Krateri’ndeki lav gölü etrafında oluşan psychedelic şekiller gibi inanılmaz görüntüler içeriyor.

Vimeo’da kendi yazdığına göre Page, Mauna Loa’nın eteklerinde büyümüş olmasına rağmen Kilauea’nın değerini son yıllarda anlamış.  Page; “Dünya üzerine, etrafımdaki doğal çevre için bu kadar büyük bir saygı ve farkındalık yaratan başka bir yerde bulunmadım” diyor ve ekliyor: “Kilauea’nın beklenmedik güzelliği ve tedirgin edici tehlike duygusu, önünde saygı göstermemize neden oluyor ve her şeyi göze almamızı sağlıyordu. Kilauea gerçekten de hayatımı değiştirdi.”

thefirewithin

Kilauea’nın lavları normal koşullarda denizin içine, güneyde yeni bir ada oluşturacak şekilde akıyor olsa da kimi zaman meydana gelen jeolojik değişimler lavların adanın içlerine doğru yönelmesine neden oluyor. Halen devam eden sızıntı boyunca bu durum çok kez yaşanmış ve hatta 1990 yılında lavlar Kalapana köyünü ortadan kaldırmış. Aynı şey 2014 Haziranında bir kez daha oldu ve ağır ağır akan bir lav nehri dönümlerce ormanı yakarak millerce uzaklıktaki yerleşimleri tehdit etti. Page, bitkileri yakıp ağaçları devirerek yağmur ormanına doğru hareket eden Pele’deki lavların tehlikesini, güzelliğini ve kaçınılmazlığını ortaya koyan bu muhteşem filmi işte bu lav hareketi sırasında çekti.

Page şöyle yazıyor: “Hawaii’de birçok insan, bu lav nehrine Hawaii ateş tanrıçası olan Pele adını verdi. Volkandaki muhteşem deneyimimizden sonra, ada sakinlerinin bu volkanı neden yaşayan ve nefes alan bir canlıymış gibi gördüklerini anladım. Bu volkanın güzelliğini ve gizemini olduğu kadar öngörülemez gücünü de bildiğim en iyi şeyle, filmle kaydetmek istedim. Aslında yalnızca volkanın hep yaptığı şeyi bir kez daha yapmasını izledim.”

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!