Britanya Kolombiyası’ndan eşsiz görüntüler

Britanya Kolombiyası uçsuz bucaksızdır. Burada büyümüş biri olarak, yaşadığım yerin sadece küçük bir kısmını gördüğümü söyleyebilirim. Eyalet belki de en çok, birçoğu dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Vancouver’a çok kısa mesafede olan dağlarıyla ünlü. Şehrin batı kıyısı da güneydeki Vancouver Adası’ndan eyaletin merkezine ve Alaska’nın güneydoğu kıyısına kadar kuzey kıyılara uzanan yağmur ormanlarına ev sahipliği yapıyor.

Bunlar, yeryüzünde başka birçok yerdeki kadar karmaşık bir ekosistem oluşturan, çok çeşitli bir yabani hayvan nüfusuna ev sahipliği yapan çok eski balta girmemiş ormanlardır. Aynı zamanda binlerce yıldır insanların da yaşam alanı olan ormanlar, sayısı 10’u aşan ve uzunca süredir karada ve denizde geçimlerini sağlayıp kendilerine özgü gelenekler ve kültürler oluşturmuş ilk milletlerce “yurt” olarak adlandırılmakta.

32,000  alanı kaplayan Büyük Ayı Yağmur Ormanı, yalıtılmış ve bozulmamış çevresinden dolayı özel bir önem taşıyor. Bölgenin bir kısmını keşfetmek için, Nimmo Bay Resort’a gittik. Bu pansiyon öyle izole bir alanda ki, sadece deniz uçağı, helikopter ya da tekne ile ulaşılabiliyor. İşte bölgede gördüklerimiz:

Kaynak:

matadornetwork.com