Boston ile tanışma: Temel gezi rehberi

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyısında bulunan Boston sokakları, bulunduğu ülkenin koşulları göz önüne alındığında tarih ile dolu. Kurulduğu 1630 senesinden beri birçok akademisyen, yazar, politikacı, sanatçı ve devrimci, şehrin her köşesine izlerini bırakmış. Kırmızı tuğlalı binaları ile Ortaçağ sonrası İngiliz mimarisinden kolonyal mimariye, Neo-Rönesans konutlardan Gotik dini yapılara, brutalist mimariden modernizme kadar çok çeşitli tarzda eserlere rastlamak mümkün.

Bağımsızlık Bildirisi’ni imzalayan Amerikan devrimcilerinden Samuel Adams (aynı isimli bir de bira markası mevcut), aktör Mark Wahlberg (Wahlburgers adında burger restoranı ve tv programı var), politikanın ünlü ailelerinden Kennedy’ler, eğitime ayırdıkları bütçeleri ve kaliteleri ile dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi ve MIT (Massachusetts Institute of Technology), Amerikan Devrimi’ni tetikleyen protest eylem Boston Çay Partisi hep Boston sınırları içinde.

Boston’da turistik anlamda görülebilecek çok fazla alternatif bulunmakta. Şehir merkezini yürüyerek, bisiklet kullanarak ya da toplu taşıma kartı (Charlie Ticket) ile gezmek ise en etkili ulaşım yollarından. Ayrıca Amerika’da sıkça rastlanabilecek temalı tur programları ile farklı alternatifler arasından seçimler de yapabilirsiniz.

Kışların sert geçtiği Boston’da hava Nisan sonuna doğru ısınmaya başlıyor, ancak Nisan ayı içinde hem kar hem güneşli bahar günlerini yaşamak da mümkün. Dolayısıyla hava durumu verilerini kontrol etmeden dışarı çıkmamakta fayda var.

Freedom Trail (Özgürlük Yolu)
Freedom Trail

Yaya olarak da rahatlıkla tamamlanabilen bu tur 2,5 mil (4 km) uzunlukta. Özgürlük Yolu üzerinde 16 adet tarihi bina ve kompleks görülebilmekte. İnternet üzerinden önemli durakların işaretlendiği yolun haritasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bu turu, kostümlü aktörler eşliğinde ya da yollardaki kırmızı tuğlalı izi takip ederek kendiniz de yapabilirsiniz.

Müzeler
Boston / Müzeler

Boston’da birbirinden önemli ve çeşitli müzeler bulunmakta. Museum of Science (Bilim Müzesi), Isabella Steward Gardner Museum, Harvard Art Museum, Harvard Museum of Natural History (Ulusal Tarih Müzesi), MIT Museum, Boston Museum of Fine Arts (Güzel Sanatlar Müzesi), Boston Children’s Museum (Çocukların Müzesi), Institute of Contemporary Art (Modern Sanatlar Enstitüsü) başta gelenler arasında.

Boston’daki çoğu müze pazartesi veya salı günleri kapalı. Müze gezmeye karar vermeden önce açılış saatlerini kontrol etmekte yarar var. Ayrıca bazı müzeler hafta sonuna girerken özel partiler düzenleyebiliyorlar, ziyaretçiler olarak bu partilere katılıp keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bazı müzelerin hangi zaman ve koşullarda ücretsiz olduğuna dair genel bilgilerin bir arada bulunduğu uzantıyı, buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Boston gezi turları
Boston gezi turları

Bir günlük Boston gezi turu ile 7 saatlik bir program içinde, ilk silah atışının yapılarak Amerikan Devrimi’nin başlatıldığı Lexington kenti, Küçük Kadınlar kitabının yazarı Louisa May Alcott’un evi, 18. yüzyıldan beri alışveriş merkezi ve buluşma alanı olarak kullanılan Faneuil Hall, İtalyan bölgesi North End; Cambridge Center, Sypmhony Hall, Rowes Wharf, Beacon Hill gibi önemli ve tarihi binalar ve bölgelere uğranabilmekte.

Şehirde ayrıca bu ve bunun gibi çok sayıda gezi ve yemek turlarına katılabilirsiniz. Old Town Trolley Tour (troleybüs ile eski şehir gezisi), Boston Duck Tour (Charles nehri içinden araç ile geçilen tur), Bites of Boston Food Tours (Boston yemek lokmaları turu), Free Tours by Foot (yürüyerek yapılan ücretsiz turlar), Harvard Üniversitesi kampüs gezisi turu, MIT kampüs gezisi turu, Boston Brewery Tour (Boston biracılık turu), Boston Whale Watching Tour (balina izleme turu) gibi çeşitli turlardan beğendiklerinize kayıt olup gezebilirsiniz.

Ayrıca Prudential Tower’da alışveriş yapabilir ve 50. katında bulunan skywalk gözetleme alanından Boston’u 360 derece izleyebilirsiniz. Giriş ücretleri ve diğer bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Boston’un lüks alışveriş güzergahı Newbury Caddesi ise hem mimarisi; hem de üzerindeki dükkanları, butikleri, galerileri, restoran ve kafelerinin çeşitliliği ve şıklığı ile göz doldurmakta.

Deniz mahsulleri
Boston’da deniz mahsulleri denenmesi gereken lezzetlerden.

Boston’un okyanusa yakınlığı dolayısıyla şehirde çok sayıda deniz mahsulü satan restorana rastlamak mümkün. Özellikle ıstakoz en çok merak uyandıranlar arasında. Fiyat olarak uygun olmasa da, vaktiyle o kadar çok ıstakoz üretimi yapılmaktaymış ki; köleliğin yasak olmadığı zamanlarda kölelere yemek olarak ıstakoz verilirmiş.

 Istakoz, masaya haşlanmış sade veya soslu olarak (kremalı parmesan sos gibi) bütün halde geliyor. Istakozun ayakları, gövdesi, kuyruğu dahil her yerinde eti bulunmakta ve yemesi maharetli bir iş. Bunun için Boston’un ünlü deniz restoranı zincirlerinden birinin sahibinin anlatımı ile nasıl ıstakoz yenilir videosu için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunun yanında Boston’un meşhur clam chowder denilen deniz tarağı çorbası da muhakkak denemeniz gereken tatlardan. Ayrıca yengeç eti ile hazırlanan crab cake kroketlerini de Boston’da bol miktarda bulunan deniz ürünleri (sea food) restoranlarında tadabilirsiniz.

Boston’da çok çeşitli kültürler bir arada olduğundan, çok farklı damak zevklerine hitap eden alternatifler de mevcut. İtalyan, Uzak Doğu, deniz ürünleri, Meksika, vejetaryen restoranları gibi her türlü seçeneği opentable.com isimli site üzerinden inceleyerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Fenway Park
Fenway Park

Boston Red Sox beyzbol takımı, Amerika’nın yüzey alanı ve seyirci kapasitesi bakımından en küçük stadyumları arasındaki Fenway Park’ta maçlarını oynamakta. Bina, yaşı ve lokasyonu ile kalabalık bir muhitte yer almasından ötürü zamanla çok sayıda renovasyon ve eklemelere maruz kalmış.

Bunun yanında Boston Celtics basketbol takımı da NBA maçlarını, gergin eğik askılı köprü olarak inşa edilen Zakim Bunker Hill Köprüsü yakınındaki TD Garden’da oynamakta. Sahada aynı zamanda Boston Bruins hokey takımının da buz hokey maçları oynanmakta.

Bonus: Boston Design Week
Boston Design Week

Dört senedir düzenlenmekte olan Boston Design Week kapsamında her sene Mart sonu, Nisan başında şehir içindeki farklı noktalarda, çeşitli sponsorlar aracılığı ile tasarım ve tasarımın hayatımızdaki yeri konusunda etkinlikler ve paneller düzenlenmekte. Gezinizi bu zaman aralığında planlarsanız, sektörden ya da kamudan katılımcılarla ortaya konan çok sayıdaki etkinlik ile iç mimariden şehir planlamaya, endüstriyel tasarımdan teknolojik gelişmelere kadar her türlü dizayn temalı aktiviteye katılıp, farklı kurum ve kuruluşlar ile tanışma şansı yakalayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Her şeyi bırakıp Güney Amerika’yı gezmenizi sağlayacak 4 yer

Gözde Kızılkan Mimar & Şehir Plancısı & Yogi
Gözde; İstanbullu bir mimar, şehir plancısı, gezgin, yogini, sanat ve sporsever. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Almanya’da bulunan Bauhaus Üniversitesi’nin mimarlık bölümünde ... Devam