Bolluğun bilgeliği ile güzel bir yolculuğa çıkmaya hazır mısın: 7 günlük bolluk planı

Bu çalışmada dürüst olman çok önemli. Hayatta bir zorlukla karşılaştığında ne yaptığına bak. Nasıl bir tepki veriyorsun? Şikayet mi ediyorsun, “yine aynısı oldu, bende şans olsa!” deyip egonu tatmin mi ediyorsun, yoksa olumsuzu fırsata çevirmenin yollarını mı arıyorsun? Dürüst ol. Hayatta bir zorlukla karşılaştığında nasıl bir tepki veriyorsun? Seni üzen bir kişi karşısında onu hemen hayatından çıkarıyor musun, yoksa anlamaya mı çalışıyorsun? Paran bittiğinde “eyvah şimdi bittik!” mi diyorsun, yoksa “olsun, yeni fırsatlar çıkacaktır hayatıma” mı diyorsun? Bolluk var olmayla, yaratıcılıkla, varlık bilinciyle ilgilidir. Yokluk ise kurban rolüyle ve şikayetle ilgilidir.

Hayatında kalbini ve zihnini bolluğun bilgeliğine açmak için 7 gün hazırladım. 3 teker yapacağız.

(Bu çalışma Deepak Chopra’nın bereket çalışmasından esinlenerek hazırlanmıştır.)

1. Gün: Bugün beni çevreleyen bolluğu gözlemliyorum. Yaşam amacım ve arzu ettiğim şey nedir? Hayatınıza bir bakın, neyin eksikliğini hissediyorsunuz? En çok nelerden şikayet ediyorsunuz? Şükredebileceğiniz 10 şeyi defterinize yazın. Sevdiğiniz en az 3 özelliğinizi yazın. Deepak Chopra der ki “Gerçek bolluk tüm ihtiyaçların kolaylıkla karşılandığı, arzuların kendiliğinden gerçekleştiği bir deneyimdir. Çaba yoktur ve içten dışarıya yansır.” O zaman hangi düşüncelerin hayatını zorlaştırıyor? Paraya yüklediğin anlam ne? Yoksa para kazanmak zor mu senin için?

Olumlama: Kendimi bütünüyle kucaklıyorum.

2. Gün: Bir maddenin, kişinin veya olayın benim kaynağım ve desteğim olduğuna inanmayı bırakıyorum. Kişisel bereketimi sonsuz kaynaktan yaratıyorum.

Soru:
Hayatımda daha çok ne olsun istiyorum?

Bu nasıl mümkün olur?

Bugün en çok neye ihtiyacın varsa onu ver insanlara. Sevgi ise daha çok sev. Şefkat göster. Anlayışla yaklaş. Onun ihtiyaçlarını ve duygularını görmeye çalış. Onaylanmak ise daha çok onayla. Takdir et. Neşe ise daha çok gülümse. Kahkaha at. Neşeli hale getir yaptıklarını. Para ise birine ya da birilerine daha çok yardım et, destekle.

Neyi verirsen onu alırsın bu hayatta, hep hatırla.

Olumlama: Ne verirsem onu alırım. Kalbim sevgiyle ve anlayışla dolu.

3. Gün: Yaşadığım her şeyin bir yansımam olduğunu görmeye kararlıyım. Dışarıda aradığım her şeyin bende varolduğunu görmeyi seçiyorum.

Bugün hayatımda neyin yansımasını yaratıyorum?

Zihnindeki düşünceleri gözlemle.

Şimdi gerçekten ne istiyorsun ve neye karar veriyorsun?

Tüm ayrıntılarıyla niyetlerinizi yazın.

Soru:

Nasıl bir yaşam istiyorum?

Hangi yönlerimi güçlendirmek istiyorum?

Ne olsun istiyorum?

Olumlama: Beni engelleyen, sınırlayan, durduran tüm duygu, düşünce ve davranışlarımın ötesine geçiyorum. Hakiki kaynağımın ve desteğimin Allah’ın uzantısı olan ben olduğumu hatırlıyorum.

4. Gün: Evren, sınırsız bolluğunu ve sevgisini herkese, her şeye sunar. Yeryüzü zenginliklerle doludur. Bunu her daim hatırlamayı seçiyorum. Peki hayatımda yeterince bolluğu, bereketi deneyimleyemiyorsam bakmam gereken yer neresi? Tabii ki zihnimdeki düşünceler.

O’nunla birlikte düşünüyor ve O’nunla birlikte yürüdüğümde savaşmayı bırakıp, güven içinde, uyum içinde gittiğimde fırsatlar karşıma çıkacak. Yeter ki zihnini aç bolluğun bilgeliğine.

Soru: Hangi inançlarınız bolluğunuzu, huzurunuzu, sevginizi ve anlayışınızı engelliyor?

Olumlama: Evrenin sınırsız bolluğunu ve bilgeliğini içime çekiyorum.

5. Gün: Hataya ve eksikliğe olan inancımla, yargılarımla gerçeği görmeyi reddettim. Bu inancım diğer insanlara, dışsal durumlara ve duygularıma beni yönetecek gücü verdi. Tamlığını ve bütünselliğini hatırlama vakti geldi. Yargılamayı ve eleştirmeyi bıraktığın anda sonsuz potansiyeline kavuşuyorsun. Çünkü yargıladığın her şey kendinsin. Direnç gösterdiğin yer. Yargıladığın her yer affedemediğin yer. Kendini bütünüyle kucaklamadan bolluğun bilgeliğine erişemezsin.

Soru: Kendinde hoşlanmadığın, eleştirdiğin 5 özellik yaz.

Başkalarında hoşlanmadığın, eleştirdiğin, “ben asla onun gibi olmam” dediğin 5 özellik yaz.

Olumlama: Kendimi bütünüyle kucaklıyorum.

Bugün dileğim her şey olma, yapma ve sahip olma potansiyelimi kucaklıyorum. Sınırsız potansiyele sahibim.” – D. Chopra

6. Gün: Arzuladığım her şey kendi içindedir. O zaman neden açığa çıkmasına izin vermiyorsun?

Bir şeye ihtiyaç duymak onun sende olmadığına ya da olmayacağına inanmaktan kaynaklanır. Aslında arzuladığın her şey içindedir. Yapman gereken tek şey KARAR VERMEKtir. Bolluğu yaşamında gerçekleştirmeye karar vermektir. Bolluğu içeriden hissetmektir. Arzuladığın her şey içindedir. Güven, sevgi, huzur, anlayış… Ve her şey içeriden dışarıya yansır. Yapman gereken bunu FARK ETMEKTİR.

Arzu ettiğin şeyi dışarıdan bekledikçe azalıyor, aktardıkça, verdikçe çoğalıyor.

Bugün arzu ettiğin şeyleri düşün ve tüm bunların içinde olduğunu fark et.

Karar ver hayatına yansımasına.

Soru:
Arzularını gerçekleştirmek için seni engelleyen düşüncelerin neler?

Kendini ve insanları yargılamadan, bir bütün olarak kabul ettiğin yerler neresi? İşte orası güvenli alanın. Peki güvenli alanından çıkmaya hazır mısın?

Yargıladığın ve eleştirdiğin yer ile barışmaya?

Olumlama: Yaptığım her şey evrene hizmet ediyor. Ben Yaradılışım itibarıyla tam ve mükemmelim. Zihnimi bunu anlamaya, yaşamaya ve fark etmeye tamamen açıyorum.

7. Gün: Arzuladığım şeyi yaratmak için bilinçli farkındalık ile niyetimi kullanıyorum. Bilinç; bilmek, farkında olmak, haberdar olmak anlamına gelir. Uygulanacak olan şeyin kararını bilinçli olarak verdiğimiz yanımızdır. Tüm verilerin, geçmişin, yaşanılanın süzgeçten geçmiş ve hatırlanan halidir. Öğrendiği her şeyi kendi süzgecinden geçirerek planlar ve programlar. Mantıksal yanımızdır. Analiz eder, seçim yapar, bilinçli olarak karar verir.

Şimdi kendini o hayalin içinde gör. Gözlemle ve karar ver. Seni endişelendiren bir şey var mı?

Sorular:
Bak bakalım güzel bir aşk yaşamak için seni ne engelliyor?

Zengin olursan nasıl bir sen olmaktan korkuyorsun?

Başarılı olursan nelerle karşılaşmaktan çekiniyorsun?

Olumlama: Zihnimi ve kalbimi içimdeki bilgeliğe ve sınırsız kaynağa açıyorum. Bu kaynağın hayatımı en güzel şekilde yönetmesine, onu kolaylaştırmasına, hayatıma bolluk ve bereket getirmesine izin veriyorum.

İlginizi çekebilir: Bolluk ve bereket dolu bir hayat için: Deepak Chopra’nın 21 günlük bereket planı

Tuba Kaytaş Nefes Koçu
Türkiye’nin ilk nefes koçlarından olan Tuba Kaytaş, Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. İlk nefes eğitimini 2005 yılında Judith Kravitz’ten aldı. Nefesin hayatına ... Devam