Bizi etkileyen şarkıların sözleri mi melodisi mi?

Sözlerin yaratma gücü vardır. Spiritüel birçok kitapta ve farklı öğretilerde kendi kendine ya da sesli söylediğin cümleleri özenle seçmen öğütlenir. Çünkü düşünülmüş ya da söze dökülmüş her kelime enerji barındırır ve bu enerji yaratma gücüne sahiptir. Niyetler, olumlama cümleleri oluşturulurken ve söylenirken olumlu kelimeler kullanılmaya özen gösterilir, çünkü bunlar zamanla bilinçaltına işler. Kendi ile ilgili olumsuz cümleler kurdukça daha çok yaşadığını ve söylemlerini değiştirdikçe deneyimlerinin de değiştiğini fark edenlerin sayısı oldukça fazladır.

Ben de sözlerin yaratma gücünü öğrendiğimden beri kendimi ve olayları anlatırken kullandığım sözcükleri özenle seçmeye çalışıyor, sürekli olumsuz konuşulan ortamlardan uzaklaşıyorum. Bu uzaklaşma haline dinlediğim şarkılar da dahil. Depresif sözlü, sürekli birilerine laf söyleyen şarkılar dinlemeyi azaltıp onun yerine daha olumlu, en azından nötr sözleri bulunan şarkıları dinlemeyi tercih ediyorum.

Fakat yakın zamanda arabesk-pop karışımı bir şarkı dinledim ve bayıldım! Sözleri olumsuz bir deneyimden gelmesine rağmen müziğinden midir, söyleyenin sesinden midir, ritminden midir çok hoşuma gitti ve tekrar tekrar dinler oldum. Bu deneyimim sonrasında başka kişilere deneyimlerini sorduğumda aldığım yorumların çoğu sözlerindense melodisinin onları etkilediği yönünde oldu.

Müziğin gücünün bir adım öne çıktığı konusunda ben de hemfikirim. Müzik doğrudan duygularımıza hitap ediyor. Sadece müziğini dinlediğin ve seni neşelendiren ya da hüzünlendiren, birçok duyguyu aynı anda barındıran müzikler mevcut. İçinde hiç söz bulunmayan, sadece enstrümanların seslerini dinlediğin ses banyosu adı verilen yoğun enerji dengeleme çalışmaları mevcut. Akşam yatmadan dinlenilen klasik müziklerin stresi azalttığı ve uyku kalitesini artırdığı bir gerçek. Bebekler bile sakin müziklerle yatıştırılıyor.

Şarkıların sözleri dolaylı yoldan duyguları etkilerken melodisi doğrudan bir etkiye sahip. İyi modda olan bir kişi olumsuz sözlere sahip bir şarkıyı dinlediğinde duygu durumu değişmeyebilir. Ama iyi modda bile olsan hüzünlü bir melodi duyduğunda daha kolay etkilenirsin ve içinde bir şeyler olduğunu hissedersin.

Vardığım sonuç; benim deneyimimde olan da müziğinin bana keyif vermesi; o yüzden sözlerinin olumsuz yönde etkilememesi şeklinde oldu. Ama bu, ben iyi moddayken gerçekleşti. Kötü bir modumdayken dinlesem sözlerinden daha kolay etkileneceğimin bilincindeyim, çünkü sinir sistemi o durumdayken daha savunmasız oluyor. Müziğinden etkilendiği gibi sözlerine de kanabiliyor ve duygu durumunu olumsuz yönde değiştirmeye başlıyor.

Önereceğim o ki; her konuda olduğu gibi dinlediğin şarkıların sözlerine de farkındalık getir. Çocukken yaptığımız gibi şarkıyı ezberleyip sözlerini düşünmeden söyleyip geçme. Çocukken belki farkında değildik ama büyüdüğümüzde sözlerini incelediğimiz birçok şarkıyı niye sevdiğimize şaşırmışızdır. İyi moddayken dinlediğin olumsuz sözlü şarkının seni etkilemediğini düşünebilirsin ama hayal kırıklığı yaşadığın, sinirlendiğin, kendini suçladığın bir anında aynı şarkıyı dinlemek tahmin edeceğinden daha büyük olumsuz duygu durumlarına yol açabilir. Öyle zamanlarda seni dengeleyecek şarkılara yönelmek daha iyi olacaktır. Çünkü her ne kadar şarkıların melodisi biraz daha ön planda olsa da sözün yaratma gücü bir gerçek.

İlginizi çekebilir: Alışkanlıkların sihri nereden geliyor? Uygulayanlar neden devam ediyor?

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam