Alışkanlıkların sihri nereden geliyor? Uygulayanlar neden devam ediyor?

Mutlu yaşam için alışkanlıklardan bahsediliyor, sağlıklı yaşam için uygun alışkanlıklar öneriliyor, başarılı kişilerin sırları anlatılırken alışkanlıklara değiniliyor. Yeni yılda yeni alışkanlıklar kazanılmak isteniyor. Nedir bu alışkanlıkların sihri, nereden geliyor? Gel beraber bakalım.

Gün içinde birçok konuda karar verme halindeyiz. Sabah ne giyeceğimizden ne yemek yiyeceğimize, işimizle ilgili verdiğimiz kararlardan iş çıkışı kiminle görüşeceğimize. Küçük büyük fark etmeksizin, her bir karar harcanan enerji ve zaman demek. Sen bunu fark etmesen de.

Gün içinde bir de önceliklerimiz var. İşimiz, ailemiz, sosyal çevremiz. Sıra, bize iyi gelen şeyleri yapmaya ve kendimize zaman ayırmaya gelince genelde onlara öncelik vermiyoruz. Çalışmam lazım, çocuklara yemek yapmam lazım, arkadaşın doğum gününe gitmem lazım derken bir bakıyoruz gün bitiveriyor. O sporu yapmaya, o kitabı okumaya, stresini azaltmaya destek olacak meditasyonu, nefes çalışmasını, yogayı ya da diğer bir aktiviteyi yapmaya “zaman kalmıyor.

Bir yandan da görüyorsun ki birileri bunu düzenli olarak yapıyor. Onları gördükçe belki içinden geçiyor “onun çocuğu yok, zamanı vardır tabii”, “o benim gibi yoğun bir işte çalışmıyor, çalışsa nerede yapacak”, “o zengin tabii boş zamanı vardır”… Bunların yanında çocuğu olan, yoğun işi olan, “zengin” olmayan kişiler de var ve bazıları tüm engellere rağmen alışkanlıklarına devam ediyor. Merak ettin mi hiç neden alışkanlıklarına bağlı olduklarını ve neden engellere rağmen yapmaya devam ettiklerini? Çünkü alışkanlıkların bazı sihirli etkileri var ve onlar bu sihirli etkileri yaşadıkça etkilerin devam etmesini istiyorlar!

Alışkanlıkların sihirli etkileri

  • Yaşamdan aldığın keyfi artırır: Sana iyi gelen alışkanlıklarına devam ettikçe kendin için, sağlığın için, bir şekilde sana faydası dokunan şeylere zaman ayırdığından dolayı kendinden ve yaşadığın hayattan aldığın keyif artar.
  • Zaman yönetimini kolaylaştırır: Alışkanlıklarının sıklığı, gün içindeki yeri ve zamanı belirli olunca her defasında ne yapacağını düşünmene ve tekrar tekrar planlama yapmana gerek kalmaz. Örneğin; Çarşamba günü geldiğinde o akşam 7’de spor yapacağını bilirsin. Alışkanlığınla beraber diğer işlerini de onun etrafında planlamak daha kolay hale gelir.
  • Zaman ve enerji kazandırır: Spor, market alışverişi, meditasyon gibi alışkanlıklarının günleri ve saatleri belli olunca bunlara karar vermek için harcadığın enerjini ve zamanını başka şeylere kullanabilirsin.
  • Çevrenle ilişkini besler: Sana iyi gelen şeyleri yaptıkça aldığın keyif çevrendekilerle ilişkine de yansır. Onlara karşı daha anlayışlı davranır, onları daha farkında dinler, onlara yardım edecek gücü bulur, işinde daha motive olur ve ekip arkadaşlarını da motive edersin. Unutma, ancak dolu bir kap su akıtabilir. Önce kendi kabını doldurmak bu yüzden önemlidir.
  • Daha iyi haline dönüşmene yardımcı olur: Alışkanlıkların, daha mutlu, sağlıklı, huzurlu, verimli; kısaca daha iyi versiyonuna dönüşmene yardımcı olur. Sen yapmaya devam ettikçe artık “öyle” bir insana dönüşürsün. Spor yaptıkça sportif insana, birikim yaptıkça refaha sahip insana, sağlıklı beslendikçe sağlıklı insana, meditasyon yaptıkça huzurlu insana…

Yeni yılda kazanmak istediğin alışkanlıklar var ama gözünde mi büyüyor? Ya da nasıl alışkanlık haline getireceğine emin değil misin? Tek başına ilerlemekte zorlanıyor musun? Bu yolda tek başına değilsin! Yeni yılda zihin-beden-ruh bütünlüğünü destekleyecek bir program seni bekliyor!

Anda Yaşamayı İçselleştir-Alışkanlık Kazanımı Programı

Ocak ayında, online yoga ve meditasyon dersleriyle zihin-beden-ruh sağlığına zaman ayırmaya yönelik alışkanlık kazanırken; alışkanlık kazanma tekniklerini öğrenip grup sinerjisiyle uygulayarak yeni kazanmak istediğin tüm alışkanlıklara adapte edebileceksin!

Bu yolda bize dünya çapında 10 milyon’dan fazla satan, çok satan kitaplar listesinde bulunan, James Clear’ın Atomik Alışkanlıklar kitabı rehberlik edecek. Alışkanlık kazanmaya dair pratik bilgileri öğrenirken, mini alıştırmalarla günlük hayatına katmaya başlayacaksın.

Alışkanlık kazanma tüyolarından sadece bir tanesi: Yeni bir alışkanlık kazanma sürecindeyken çevrenin etkisi büyük. Etrafında bu motivasyona sahip olan kişiler yokken kolaylıkla eski rutinine geri dönebilirsin. O yüzden senin gibi yeni alışkanlık kazanmak isteyenlerle çevrili bir ortamda pratik yapmak sana iyi gelecek! Tüyoların devamı programda!

Aylık Program:
Tarih Aralığı: 9 Ocak-2 Şubat
Portal: Online / Zoom (Ders kayıtları e-mail atılacak olup, 1 hafta boyunca tekrar izlenebilecektir.)
Canlı Yayın Programı:
9 Ocak Pazartesi 20.00-21.00: Alışkanlık Kazanımına Giriş Sunumu
Her çarşamba 08.00-09.15: Mindfulness Temelli Yoga
Her perşembe 20.00-21.15: Mindfulness Meditasyonu ve Alışkanlık Kazanımı Çalışmaları
Daha detaylı bilgi almak ve programa kayıt olmak için bana mesaj at:
Instagram: momentbysibel
E-mail: momentbysibelgmail.com

İlginizi çekebilir: Hedefine ilerlerken attığın adımların sürekliliği, büyüklüğünden çok daha önemli

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam