Bizi bizden daha iyi anlayan canlılar: Atlar

Hiç bir atla beraberken size göz ucuyla baktığınızı hissettiniz mi?

Eğer öyleyse; merak etmeyin, hayal görmüyorsunuz.

kraliçe
Atlar, duyguları anlama ve analiz etme konusunda sandığımızdan çok daha iyi.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, atlar duyguları okumak konusunda sandığımızdan daha iyiler ve gözleri gerçekten birçok şey anlatabiliyor.

İngiltere’de University of Sussex’te yapılan bu araştırmada 20 tane ata hem sinirli hem de mutlu insan yüzleri 30 saniye boyunca gösterilerek analiz ediliyor.

Kızgın yüzleri gören atların kalp atış hızları önemli derecede artış gösteriyor. Ayrıca atlar sinirli bir insan gördüklerinde kafalarını çevirerek sol gözleriyle fotoğrafa bakıyorlar. Bu durumu araştırmacılar olumsuz uyarıcı olarak algılıyorlar.

‘Atların olumsuz ifadelere karşı güçlü reaksiyon göstermeleri oldukça dikkat edilesi bir durum; çünkü pozitif ifadelere karşı bu kadar güçlü reaksiyon göstermiyorlar. Bu durum hayvanların çevresindeki tehdidi algılaması açısından gelişmiş bir özellik olabilir. Bu bağlamda, sinirli bir yüzü fark etmek onlar için bir uyarı sisteminin devreye girmesine neden oluyor; çünkü bu yüz ifadesinin devamında kaba kuvvet kullanımı gibi olumsuz bir insan davranışı bekliyorlar’ diyor üniversitedeki doktora öğrencisi ve araştırmacı Amy Smith.

Araştırma sıra dışı olmasının yanı sıra hayvanların duygusal zekalarının ne kadar gelişmiş olduğunu da gösteriyor. Atların başka türdeki canlıların yüz ifadelerini analiz edebilme yeteneklerini gerçekten de çok büyük bir marifet olarak görebiliriz.

Smith sözlerinin devamında ise şunları söylüyor: ‘Uzun zamandır atların sofistike türler olduğunu biliyorduk; fakat ilk kez pozitif ve negatif yüz ifadelerini ayırt edebildiklerini gördük.

Geçen yaz yayınlanan bir başka araştırma ise atların yüzlerinden yüz ifadelerinin okunduğunu söylüyor. CNN’in raporunda atlar üzerinde yapılan ve 17 çeşitli, güç algılanan yüz ifadesinin atların ruh halini yansıttığını ortaya çıkarıyor. Bu 17 ifade köpekten 1 tane ve şempanzeden ise 4 tane daha fazla yüz ifadesi demek.

İlgili yazı: “Atla Gelişelim”: İç dünyamıza farklı bir yolculuk

‘Daha önceden insanın yüz ifadesi konusunda en kompleks canlı olduğunu düşünüyorduk. Yüz ifadesi konusunda insandan daha da ileriye gitmiş bu canlının henüz olgunlaşmamış yüz ifadeleri bile olabilir. Yine de, açıkça görülüyor ki çok sayıda yüz ifadesi olmasına karşın, birçok yüz ifadesi insanlar ve diğer canlılarla benziyor’.

Görünen o ki, dört ayaklı güzel canlıları daha iyi anlamaya başladıkça, daha çok şaşıracağız. O zamana kadar dilerseniz sizi atlarla ilgili en eğlenceli videoların derlemesinin bulunduğu bu videoyla baş başa bırakalım 🙂

Kaynak:

upworthy.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!