Birkman Metodu nedir? Nasıl etki eder?

Birkman Metodu Nedir? Nasıl Etki Eder?
Birkman Metodu Nedir? Nasıl Etki Eder?

      

Birkman Metodu dünya genelinde 60 yıldır başarıyla kullanılan ancak Türkiye’de çok tanınmayan bir koçluk metodu. Uplifers ekibi olarak meslek seçiminin başındayken kullanmaya başlayıp emeklilik planınıza kadar bütün kariyerinizi yönetebileceğiniz bu metod hakkında ülkemize taşınmasına öncülük eden değişim yönetimi uzmanı ve yönetici koçu Nazlı Eda Yavuz ile görüştük.

Nazlı Eda Yavuz kimdir? Neler yapar?

Saint-Benoit Fransız Lisesi ve Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirerek kısa bir süre psikolojik danışmanlık yaptıktan sonra, gerçek tutkum olan organizasyonel davranış alanına yöneldim. New York’a giderek  NYU’da koçluk (coaching) ve liderlik ile organizasyonel gelişim (leadership and organizational development) programlarını tamamladım. New York’ta eğitimler ile beraber koçluk çalışmalarıma başladım. Özellikle pozisyon değiştiren ve yöneticiliğe ilk adımlarını atan müşterilerim ile liderlik ve iletişim becerilerini geliştirmek üzere çalışmaya başladım. Business Success Coach Network koçlar havuzu ile tanıştım.  Aralarına 6. Dil olarak Türkçe’yi ve 17. Ülke olarak Türkiye’yi kattım. Şu an hala büyümekte olan havuzumuz 24 ülkeye yayılarak aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. Sonrasında ‘organizasyonel gelişim’ alanının içerisindeki değişim yönetimine odaklanarak ‘insan kapitalinin ve değişim süreçlerinin doğru yönetilmesi’ alanında çalışmalar yapmaya ve seminerler vermeye başladım.İstanbul’a döndükten kısa bir süre sonra NEY Danışmanlık ve Eğitim  isimli  firmamı açarak çalışmalarıma Türkiye’de devam etmeye başladım. Ortağım  John Ovrutsky ile danışmanlık ve koçluğun  henüz gelişmeye başladığı  ülkemizde neler yapabileceğimize bakarken  Türkiye’ye  Birkman  Danışmanlık eğitiminin getirilmesine öncülük ettik. Böylece danışmanlık ve  başarı planlaması alanında yepyeni bir kapı araladık.Şu an değişim  yönetimi,takım çalışması, takım içi iletişim, potansiyelin doğru  yönlendirilmesi, yöneticiliğe  hazırlık,liderlik becerilerinin geliştirilmesi, jenerasyon farklılıklarının ve organizasyonel  kültürün düzenlenmesi alanında  çalışmalarıma Türkiye’de  devam etmekteyim.

Birkman Metodu Nedir? Nasıl Etki Eder?
Birkman Metodu Nedir? Nasıl Etki Eder?

 Birkman Metodu nedir? Hangi durumlarda uygulanır ve kimler yararlanır?

Birkman Metodu dünyada 60 yılı aşkındır NASA, Coca Cola, IBM, BP ve HBO  gibi farklı sektörlerin dev isimlerinin başarı planlaması, yönetici/lider koçluğu, takım koçluğu , işe alım, yetenek ve değişim yönetimi gibi birçok alanda kullandığı bir yöntemdir. Birkman Metodu insan kapitalini doğru değerlendirme ve yönlendirme aracıdır. Birkman Metodu’nu henüz meslek seçiminin başındayken kullanmaya başlayıp emeklilik planınıza kadar bütün kariyerinizi yönetebilirsiniz, zaten bu sebeple Birkman “ işe alımdan emekliliğe” cümlesi ile kendine isim yapmış bir yöntemdir.

 Birkman Testi size cevaplarınız doğrultusunda 40’ın üzerinde farklı rapor verir. Kariyer planlama raporlarından, iş geliştirme stilinize, satış tarzınızdan ihtiyaçlarınızın ve güçlü yönlerinizin analizine kadar çok farklı bir bakış açısı ile hem profesyonel hem de özel yaşantınız hakkında farkındalık yaşamanıza yardımcı olur. Birkman Metodu’nu benim gibi değişim yönetimi uzmanları ve koçların yanı sıra,çoğunlukla organizasyonel gelişim departmanları, işe alım uzman ve danışmanları ile çift terapistleri  ve kariyer danışmanları kullanmaktadır. Metodun temel özelliği ihtiyaçları ve çevremizi nasıl algıladığımızı ölçmesi olduğundan, metodun danışmanlığından kendisini herhangi bir alanda geliştirme arzusu duyan herkes yararlanabilir.Ancak firmalar bazında baktığımızda, birleşme ve satın alma, takım koçluğu ve kurulumu, jenerasyon farklılıkları,değişim yönetimi ve koçluk gerektiren süreçlerde en üst düzeyde yararlandıkları gözlenmektedir.

Birkman Metodu’nun verimlilik arttırıcı diğer uygulamalardan farkı nedir?

İhtiyaçlarımız davranışlarımızı belirleyen en önemli etkendir. Bunun yanısıra, beslenmemiş ihtiyaçlarımız da her anlamda hayat kalitemizi düşüren en önemli etkendir. Beslenmemiş ihtiyaçların ortaya çıkardığı davranışa “stres” diyoruz.  Bu kelimeye hepimiz çok aşinayız.Hayat tarzımıza baktığımızda, yaşamımızın bir bölümünde aile ve arkadaşlarımızdan çok okul yaşantısı içerisinde bulunuyoruz ve sonrasında iş yerimiz uyumadığımız zamanın en büyük bölümünü geçirdiğimiz yer haline geliyor. İş yerimize girerken aile sorunlarımızı, geçmişten getirdiklerimizi, ihtiyaç ve beklentilerimizi kapının önünde güvenliğe teslim ederek oraya girmiyoruz. İnsan bir bütündür ve girdiği her yere kendini bütünüyle götürür.

Birkman Metodu size gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu gösterir ve aslında stres altındaki durumlardan çıkarken kendinizi  tekrar nasıl şarj edeceğinizi ve sizi motive edecek şeyleri de verir. Hiç farkında olmasanız da odanızda sürekli bir müzik sesi olması kadar basit bir değişiklik bile stresinizi dengelemenize yardımcı olabilir ya da aynı ekip içinde çalıştığınız birini sadece ihtiyaçları sizinki ile aynı olmadığı için strese sokuyor olduğunuzu öğrenmeniz hem onun hem de sizin için orta bir yol bulunarak ikinizin farklılığı bir avantaja ve başarıya dönüştürülebilir.Bunun yanı sıra Birkman Metodu’na ait karşılaştırmalı raporlar ve grup raporları ile organizasyonel haritanızı çıkartabilir ve insan kapitalinizi transforme ederek  mesleki tatmin ve başarıyı yönetebilirsiniz. İnsanlar mesleklerinden ya da işlerinden istifa etmezler, patron ve çalışma arkadaşlarından istifa ederler.

Birkman Metodu’nun sunduğu çözümlere somut birkaç örnek verebilir misiniz?

En sevdiğim örneklerden birini paylaşayım. 2009 yılında ekonomik nedenlerle küçülmeye gitmek zorunda olan Houston şehrinin Solid Waste Management departmanı küçülürken aynı işi elinde kalan daha az insanla yapmak zorunda bırakıldı. Bu süreci nasıl yöneteceklerini düşünürken departmana yardımcı olan Birkman Danışmanı, takım çalışmasında kullanılan karşılaştırmalı ve grup raporları ile elde ettiği bilgileri kullanarak, takım ve takım yöneticileri ile olan ilişkileri ve iletişimi herkesin ihtiyaçlarının karşılanabileceği şekilde dizayn etmeye başladı. Sürecin sonunda departman 2 yıl içinde 5 milyon dolar maliyet ekonomisi yaparken departmanın verimi de gözle görülür şekilde arttı. Artan verimi maddi olarak ve üretime etkisi ile ölçüyor gibi görünsek de aslında buradaki en önemli etken “insan’dır”. Bir firmanın başarısı insan kapitalinin ne kadar doğru yönetildiğine ve yönlendirildiğine bağlıdır. İnsan kapitalinin hayat kalitesini ne kadar artırırsanız o firmanın başarısı o kadar artar. Hayat kalitesi sadece maaş seviyesine bağlı değildir, bir bireyin ihtiyaçlarının ortam tarafından ne kadar beslendiği hayat kalitesinin gerçek tanımıdır.

Birkman Metodu Nedir? Nasıl Etki Eder?
Birkman Metodu Nedir? Nasıl Etki Eder?

Birkman Eğitimleri nasıl işliyor? Eğitim programlarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Ekim 21-24 tarihlerinde Claire Carrison ve eğitim ortağı Perry Carrison tarafından ülkemizde verilecek olan Birkman Metodu sertifika eğitimi, Türkiye’ de düzenlenen ilk Birkman eğitimidir. Birkman Metodu sertifika eğitimleri çok özel  eğitimlerdir ve dünyada bildiğim kadarıyla bu özel eğitimi verebilen 10 kişiden az eğitmen bulunmaktadır. Claire, metodun yaratıcısı Roger Birkman tarafından yetiştirilmiş dünyanın ilk  eğitmenlerinden biridir. Bu eğitimin sonunda Türkiye’nin ilk Birkman Danışmanları ekibi kurulmuş olacaktır. Bildiğiniz gibi bu tür faaliyetler birbirlerine rakip gibi görünen uzmanların dayanışması ile daha faydalı boyutlara ulaşabilmekte ve gelişmektedir.Eğitim 4 tam gün sürecek.  Bu eğitimin sonunda Birkman International tarafından çok basit bir sınav ile konunun temelinin anlaşıldığı ölçüldükten sonra adaylar Uluslararası Birkman Danışmanı sertifikalarını alırlar. 4-5 senede bir Birkman dünyadaki danışmanlarına haber göndererek tekrar sertifikalanmalarını talep eder. Bu işlemin yapılmasının sebebi, Birkman Metodu’nun durmaksızın çalışması ve günümüz dinamiklerine göre dünyanın dört bir yanından gelen veriler ile kendini sürekli geliştirmesidir. Ayrıca 15 Agustos saat 19.00’da Birkman Metodu’na ait bütün raporları tanıtacağımız bir toplantı düzenleyeceğiz. Böylelikle bize gelen “nasıl kullanabilirim”,” hangi raporu hangi alanda kullanabilirim” gibi soruları da yanıtlamış ve raporların tek tek kullanım alanlarını adaylara ve ilgilenenlere tanıtmış olacağız. İlgilenen meslektaşlarımızın katılım için [email protected] adresine mail atarak bilgi talebinde bulunması ve LCV yaptırması yeterlidir.

Uplifers okuyucularına kendilerini daha verimli bir şekilde geliştirebilmeleri için önerileriniz nedir?

Başkalarının bizlerin ihtiyaçlarına göre davranmalarını bekleyerek bir ömür geçirebilir ve stres altında geçen iş ve özel yaşantımıza dair sadece şikayet edebiliriz. Ya da, hayat kalitemizi arttırmak için ihtiyaçlarımızı ve stres seviyemizi dengeleyip geçen zamanın ve insan ilişkilerimizin kontrolünü kendi elimize alabiliriz.Bu nedenle insanların ihtiyaçlarını, motivasyonlarını arttıracak yolları ve stres seviyelerini kontrol altında tutabilecek şekilde kendilerini şarj etme sistemlerini belirlemeleri yönünde çaba sarf etmeleri verebileceğim en önemli öneri sanırım.Ayrıca bireylerin güçlü yönlerinin yanı sıra kendilerini zayıf hissettikleri yönleri, birer fırsat olarak değerlendirmeleri için de ihtiyaçlarını anlamak en önemli etkendir. Zayıflıklarımız olarak adlandırdığımız birçok davranış biçimi aslında bizim stres davranışımıza işaret eder. Bu da bizi beslenmemiş veya henüz farkında olmadığımız ihtiyaçlarımıza geri götürür.

Uplifers hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bazen hiç beklemediğim başlıkların altında çok hoşuma giden ve beni gülümseten yazılar gördüğüm, bazen de ciddi şekilde bir kenara bu konuyu daha derinden araştırarak kendi gelişimime katkıda bulunabileceğimi düşündüğüm paylaşımlara ulaşabildiğim bir platform. Ayrıca hem mesleki hem de kişisel gelişim ile uğraşmaktan keyif alan hatta bunu meslek edinmiş biri olarak Türkiye’de bu alanda takip etmekten keyif aldığım  tek platform diyebilirim. Sunduğunuz farklı alanlardaki değişik, dinamik ve yenilikçi konu ve tarzınızı çok beğenerek takip ediyorum. Başarılarınızın devamını içtenlikle dilerim.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!