Birden fazla alanda uzmanlaşmak için ipuçları

Metaverse, sanal para, veri sanatı, akıllı robotlar, pazar araştırmaları, yazılım programları, uzayda yaşam ve çok daha fazlası… Dijitalleşen dünyada her gün yeni terimler duyabiliyor, hiç aşina olmadığımız kavramlarla karşılaşabiliyoruz. Sürekli değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte hızla evrilen dünyada bilgi, en değerli kaynak. Son teknoloji ürünler, veri analizleri, küresel ısınmayı yavaşlatmak için atılan adımlar, alternatif enerji kaynakları, yenilenen endüstriler ve daha birçok konu bizi hep daha fazlasını öğrenmeye teşvik edebiliyor. Uzmanlığımız ya da çalışmalarımız tek bir alanda olsa bile farklı branşları da keşfetmemiz için ilham verici bir ortam yaratabiliyor.

Öte yandan, çok fazla uyaran olması ve hızına yetişilemeyen güncellemeler de zaman zaman tek bir alana yoğunlaşmanın daha cazip olduğunu düşündürebiliyor. Ancak, iki yabancı dilin bile yetersiz kalabildiği, tek bir uzmanlıktansa farklı ilgi alanlarına ilgi duyan ve bu konuda kendini geliştiren kişilerin daha ön plana çıkabilmesi birden fazla alanda bilgi sahibi olmanın aslında çok önemli olduğuna dikkat çekebiliyor. Dünyanın hızına ayak uydurabilmek ve her zaman gelişmeye devam etmek için yeni çağın neredeyse gerekliliklerinden biri haline dönüşen çok yönlü olma halinin birden fazla alanda uzmanlaşma ihtiyacını da beraberinde getirdiğini söylemek mümkün… İşte birden fazla alanda uzmanlaşmak için ipuçları:

Merak duygunuzu kaybetmeyin

Çocukların, özellikle yaşamının ilk yıllarındaki miniklerin gözlerinde her zaman parlayan bir ışık olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Kendini, çevresini, dünyayı tanımak, keşfetmek, her zaman daha fazlasını öğrenmek için ışıldayan o gözlerin kaynağı “merak” ve hayattaki en güzel, en heyecan verici duygulardan biri.

“Önemli olan sorgulamayı bırakmamak… Kutsal bir merakı asla kaybetmeyin.”
– Albert Einstein.

Zihni aktif tutan, gözlem yapma yeteneğini geliştiren, yeni dünyaların kapısını aralayan merak duygunuzu her zaman taze tutarak kendinizi daha fazlasını keşfetmek için motive edebilirsiniz. Her zaman merak edebilir, sorular sorabilir, farklı cevaplar arayabilir ve daha fazlasını talep edebilirsiniz. Merak, yaşamınıza yeni heyecanlar katarken kendinizi de her an geliştirmeye devam etmenize yardımcı olabilir. Dünyaya hep meraklı gözlerinizle yaklaşmayı unutmayın.

Okumaya, araştırmaya devam edin

Her zaman ‘öğrenci’ kalın ve ‘Bin bilmeseniz de bir bilene danışın.’ sözünü unutmayın. İllaki insanlara da danışmak zorunda değilsiniz; kitaplara, araştırmalara, farklı bilgi kaynaklarına danışın. Kendi uzmanlığınızdaki ya da yan alanlarınızdaki her şeyi bildiğinizi düşünmek, kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biri olabilir; çünkü bu, sizi ilerlemekten, gelişmekten geri planda tutar. “Nasılsa biliyorum…” deyip yeni bilgilere kendinizi kapatabilirsiniz. Ancak, her anı öğrenmek için bir fırsat olarak değerlendirir ve kendinizi ‘öğrenci ruhuna’ kaptırırsanız hem kendi alanınızda hem farklı alanlarda uzmanlaşmak için ihtiyacınız olan ilhamı içinizde bulabilirsiniz.

Olumsuz eleştirilerle baş etmeyi öğrenin

Toplumumuzda yapıcı eleştirilerin ne yazık ki pek yaygın olmadığını söylemek mümkün. Başkalarının bizim hakkımızda yaptığı eleştirileri yönetemesek de onları nasıl karşılayacağımızı belirleyebiliriz. Eleştirilere kulak tıkamak ya da hemen gardınızı almaktansa onları gelişiminiz için bir fırsat olarak gördüğünüzde her şeyin sizin lehinize döneceğini fark edebilirsiniz. Duygusal davranmayın, olumsuz eleştirileri kişiliğinize bir saldırı olarak görmeyin. Olumsuz eleştirilerin size yepyeni bakış açıları kazandırabileceğini, farklı çözüm yolları bulmanız için sizi destekleyebileceğini ve hala gelişmeye devam etmeniz için birçok sebep olduğunu fark etmenizi sağlayabileceğini unutmayın.

Yeni deneyimlere alan açın

“Deneyim” basit bir 3 hecelik kelimeden çok daha fazlası. Yaşamımızı şekillendiren belki de en önemli yapı taşı. Sadece çalışmakla, işe gidip gelmekle, dersleri geçmekle ya da kişisel gelişim için yalnızca kitap okumakla geçen bir hayatın aslında yeterince doyurucu olmadığını ve bizi geliştirmektense çoğu zaman aynı yerde saymamıza neden olduğunu fark etmek gerek. Araba kullanmayı öğrenmek, yeni bir enstrüman çalmak, uzak ülkelere gidip keşifler yapmak, yeni baharatlarla yepyeni tarifler pişirmek, dağlara tırmanmak, yeni bir dil öğrenmek, kayak yapmak, kahve tadımlarına gitmek, el becerisini destekleyen sanat işleri ile ilgilenmek, kısaca yeni ve heyecan verici, denemeye değer gördüğünüz ne varsa gerçekleştirmek için harekete geçmek en iyisi. Keyif aldığınız hobileri, aktiviteleri bulmak için çaba harcayın. Ve mümkünse her gün daha önce yapmadığınız en az bir şeyi yapmak için kendinize alan ve zaman yaratın. Bu tarzınızın dışında bir müzik dinlemek ya da hiç yemediğiniz bir yemeği yemek kadar kolay ulaşılabilir olabilir.

Bildiklerinizi analiz edin

Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak için kendinizi sürekli sorgulayın. Neler bildiğinizi, güçlü yönlerinizi, geliştirmeniz gereken yanlarınızı öğrenin, neler yapabileceğinizi test edin. Artılarınızı, eksilerinizi analiz edin. Kendinizi kimseyle kıyaslamadan ama ilham alabileceğiniz kişilerden de yaşamınıza neler katabileceğinizin farkında olarak ilerlemeye devam edin. Eleştirilere kulak verin, onlar kendinizi geliştirmenize yardım edecek en önemli anahtar noktalar olabilir. Alınmak yerine lehinize çevirin ve bildikleriniz kadar bilmediklerinizin de farkında olun. Gelişim, yaşam boyu devam eden, uzun soluklu bir yolculuk. Acele etmeden, her adımda başarılı analizler yaparak yolunuza devam edin. Sizi sizden iyi kimse bilemez, unutmayın.

Her zaman öğrenmeye açık olun

Özellikle uzun yıllardır aynı iş yerinde çalışıyorsanız ya da araştırmalarınızı sadece kendi alanınızda yapmaya odaklıysanız farklı alanlara kendinizi açmaya gerek duymuyor olabilirsiniz ya da başka alanlara yönelmektense kendi uzmanlığınızda ilerlemek daha cazip geliyor olabilir. Kendi alanınızda daha fazla gelişmek istemeniz çok yerinde bir karar olsa da başka alanlara kendinizi kapamak ne yazık ki iyi bir fikir değil. Günümüzde çoğu insan okumuş olduğu branştan çok farklı alanlarda da çalışmakta. Ya da kendi uzmanlığıyla ilgili bir sektörde olsa bile farklı faaliyetlere de aktif olarak katılmakta. Teknoloji dünyası, Metaverse, sosyal medya, pasif gelir sağlayan alanlar ve çok daha fazlası dünyaya açılmak için bir kapı. Neredeyse her gün hatta günün her saatinde yepyeni gelişmeler, bambaşka trendler, hiç duymadığımız trendler gündeme gelmekte. Her zaman öğrenmeye açık olarak kendinizi farklı alanlarda da uzmanlaşmak, gelişiminizi çok yönlü bir şekilde desteklemek için güdüleyebilirsiniz.

Hemen şimdi yeni teknoloji bir ürünü inceleyebilir, dünyanın öbür ucundan bir haberi okuyabilir, ilgi duyduğunuz bir alanda yeni neler var diye araştırabilirsiniz. Dünya artık bir tık kadar yakınımızda. Merak edin, sorun, okuyun, araştırın, farklı alanlarda deneyim sahibi insanlarla konuşun, “Daha ne öğrebilirim?” diyerek harekete geçin.

İlginizi çekebilir: Kişisel gelişim yolculuğunda doğa ve maceraperestlikle ilgili filmlerden öğrenebileceklerimiz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!