Bir yeni yıl hedefi: Dünyadaki ve hayatımızdaki güzellikleri artırmak

Malum 2020 hepimiz için, her açıdan zorlu bir yıl oldu. Kimimiz Covid-19 yüzünden yakınlarını kaybetti, kimimiz bizzat kendisi virüse yakalandı. Evden eğitimler, online toplantılar derken, bu yıl her birimizin eski alışkanlıklarını en azından bir süreliğine geride bıraktığı bir yıl oldu aynı zamanda. Bir yandan kendimizi ve ailemizi virüsten korumaya çalışırken, öte yandan da yeni hayat tarzlarımıza adapte olmaya çalıştık. İçimizi zaman zaman saran belirsizlik, boşluk ve endişe duygularıyla başa çıkmakta zorlandık.

Evet, bu yıl zorlu bir yıl oldu olmasına, ama biz insanların en büyük özelliklerinden biri karşılaştığımız zorluklara rağmen ayağa kalkabilme gücümüzdür. Dolayısıyla şimdi umudumuzu kaybetmeden gelecekle ilgili güzel hedefler belirleme zamanı. Unutmayın hedefler belirleyerek, pandeminin yol açtığı olumsuz duygularla da daha kolay başa çıkabilme gücüne sahip olabiliriz.

Eminim pandemi sizin de önceliklerinizi değiştirdi. Artık hepimiz birbirimizin, ve dünyanın kıymetini daha çok anlıyoruz mesela. Gelin bu sene kilo vermek, spor yapmaya başlamak gibi klasik yeni yıl hedeflerimizin yanı sıra, kendimize daha değişik hedefler de belirleyelim. Örneğin önümüzdeki sene için yeni yıl hedeflerimizin üst başlığı “dünyadaki ve hayatımızdaki güzellikleri artırmak” olsun.

Artık bizim hedeflerimiz sadece kişisel olmamalı. Kişisel hedeflerimizin yanı sıra hepimiz dünyayı daha güzel bir hale getirecek hedeflere de sahip olmalıyız. Örneğin bilim insanlarının bizleri sık sık uyardığı kuraklık konusunda harekete geçmeliyiz. Bulunduğumuz şehirlerde daha çok ağaç olması için uğraşmalıyız. Bu pandemi eninde sonunda bitecek ama kuraklık gibi önemli tehlikelerle uzun süre mücadele edecekmişiz gibi gözüküyor.

Yeni yıl hedeflerimizi belirlemeyi küçük bir ritüele dönüştürmeye ne dersiniz? İşe önce evlerimizi güzelleştirmekten başlayalım. Eviniz ne kadar düzenli olursa olsun evde düzenlemeniz gereken bir yer ve atmanız gereken eşyalar, eski dergiler mutlaka vardır. Bu hafta sonu kolları sıvayalım ve evlerimizi ilk önce şöyle güzel bir şekilde temizleyelim. Atmamız gereken ne varsa hepsini atalım. Evdeki camları açıp evimize iyice oksijen girmesini sağlayalım. Evde mis gibi temizlik kokusu, her şey düzenli yerli yerinde.

Bir de salonumuzu güzel çiçeklerle süsleyelim, ve en sevdiğimiz kokulu mumlarımızı yakalım. Artık yeni yıl hedeflerimizi belirlemeye hazırız. En sevdiğimiz bir deftere hem kişisel hem de dünyaya yönelik hedeflerimizi tek tek yazalım. Bunu yaparken de bu dünyada, bir tek kişinin bile dünyadaki güzel bir değişime yol açabileceğini sakın unutmayalım. “United Nations Foundation” gibi organizasyonların web siteleri bize dünya ile ilgili hedef belirleme konusunda ilham olabilirler.

Sizlere hem kendinize hem de dünyaya faydalı olacak hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz günler diliyorum. Bu arada sizlere bir eğitim haberim var. Zoom üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık “Öz Sevgi” eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için rsolaker@gmail adresine yazabilirsiniz. 2020 yılını “Hayatı Güzelleştirme Yılı” ilan ettim.Hayatı güzelleştirmekle ilgili psikoloji egzersizleri paylaştığım Instagram hesabım ise @ranakutvan.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

İlginizi çekebilir: Pandeminin psikolojimiz üzerindeki etkileri: Psikolojimizi korumaya yardımcı olacak 3 öneri

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam