Bilim mutlu insanların küçük şeylere önem verdiğini kanıtlıyor: Olimpiyat madalyası – Mutluluk ilişkisi

Yapılan son araştırmalara göre, mutlu insanlar mutsuz olan insanlara kıyasla Olimpiyatlarda kazanılan gümüş ve bronz madalyaları daha çok seviyor ve değer veriyorlar.

madaly töreni
Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, mutlu insanlar yalnızca altın değil, gümüş ve bronz madalya kazandıklarında da mutlu oluyorlar.

2016 yılında Deneysel Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, Olimpiyat oyunlarında üç madalyayı da alan insanlar ve mutluluk seviyeleri üzerine bir çalışma yapılıyor. 2008 yılındaki Pekin Olimpiyatları’ndan beri Çin ve ABD takımları üzerinde yapılan gözlemlere göre, Çin 51 altın madalya kazanırken ABD 36 altın madalya kazanmış. Fakat total madalya sayısına bakarsak; ABD 110 madalyaya sahipken, Çin 100 madalya ile ABD takımının gerisinde kalıyor. Başarı sıralamasının total madalya sayısıyla doğru orantılı olduğu düşünülürse ABD’nin daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Mutlu insanlar için madalyanın rengi önemli değil

Takım üyeleri arasında yapılan araştırmalarda, yarışmacıların altın madalya kazanmaya ne kadar istekli oldukları ile total olarak kaç madalyayı hedefledikleri soruları üzerinde durulmuş. Sonuçlara göre, mutlu olan insanların sadece altın madalya değil, gümüş ve bronz madalya kazandıklarında da oldukça mutlu oldukları ve kendileriyle takımlarını başarılı olarak nitelendirdikleri fark edilmiş.

İlgili yazı: Mutluluğun arkasındaki karmaşık yapı nasıl anlaşılır?

Araştırmanın yazarı Incheol Choi: ‘Mutlu insanlar, mutsuz insanlara göre küçük şeyleri daha fazla takdir etme eğilimindeler.’ diye belirtiyor.

Kore Üniversitesi’nde 106 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan araştırmada, katılımcılara öncelikli olarak altın mı yoksa total olarak gümüş ve bronz madalya sayısının mı önemli olduğu sorulmuş. Sonuçlara göre mutlu insanların total sonuca daha çok önem verdiği görülürken, mutsuz insanların sadece altın madalya sayısı ile başarılı olabilecekleri ortaya çıkmış.

Choi’ye göre araştırma gelecekte başka araştırmalara da ilham kaynağı olacak. Esas merak edilen soru ise, mutlu insanlar küçük şeyleri nasıl mutsuz insanlardan daha çok takdir ediyor ve onlarla mutlu oluyor?

Kaynak:

Pyspost.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!