Beyninize iyi gelen ve konsantre olmanızı kolaylaştıran yiyecekler

Gün içinde enerjinizin düştüğünü ve yaptığınız şeylere konsantrasyonunuzun azaldığını hissediyorsanız yalnız değilsiniz. İyi bir haberim var! Beslenmenizde dikkat edeceğiniz küçük ayrıntılar konsantrasyonunuzu ve beyin fonksiyonlarını artırabilir.

Gün içinde enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde tükettiğiniz basit karbonhidrat yani şeker içeren besinler size geçici çözüm verir.
Kafein sizi daha uyanık yapabilir

IQ’yu artırmak ve daha zeki olabilmek için maalesef mucizevi bir yol yok ama kafein gibi bazı besin maddeleri size enerji verebiliyor ve daha konsantre olmanıza yardımcı oluyor. Kafein; kahve, çay, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçların içinde bulunabiliyor. Günde 400 mg kafeinden daha fazla almamaya özen gösterin çünkü fazla dozda kafein yan etkiler de yaratabilir.

Doğru karbonhidrat seçimi enerjinizi dengeler

Gün içinde enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde tükettiğiniz basit karbonhidrat yani şeker içeren besinler size geçici çözüm verir. Daha uzun süreli enerji ve dikkat sağlayabilmek için doğru karbonhidratları, yanında protein içeren besinlerle birleştirebilirsiniz. Örneğin; meyve ve badem ya da kuru meyvelerle yapılmış bir kurabiye iyi bir seçim olabilir.

Kuru Meyveli Yulaflı Kurabiye

Beyin dostu balık hafızayı güçlendirir

Protein içeriğiyle en iyi beyin dostu besinler arasında yer alan balık, omega-3 içeriğiyle de de beyin sağlığı için anahtar rol oynar. Yüksek omega-3 içeren bir diyet, düşük demans ve inme riskleriyle ilişkilidir ve zihinsel gerilemeyi yavaşlatır. Ayrıca, özellikle yaşlandıkça hafızayı arttırmada önemli bir rol oynayabilirler. Beyin ve kalp sağlığı için haftada iki porsiyon balık tüketin.

Bitter çikolata çok güçlü antioksidan bileşenlere sahiptir.
Yağlı tohum ve bitter çikolata enerjinizi yükseltir

Yağlı tohumlar, iyi bir antioksidan olan E vitamininden zengindirler. Araştırmalar E vitaminin yaşla birlikte meydana gelen bilişsel fonksiyonların azalmasına engel olabileceğini söylüyor. Bitter çikolata da ayrıca çok güçlü antioksidan bileşenlere sahiptir ve doğal olarak odaklanmayı artıran kafein içerir. Çok yüksek yağ ve şeker almadan, hem tatlı hem de enerjinizi artıracak bir ara öğün tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme de odaklanmayı güçlendirir

Çok klişe gelebilir ama eğer yeteri kadar sağlıklı beslenmiyorsanız bu konsantre olmanızı ve beyninizi yeterince kullanmanızı engelleyebilir. Yetersiz beslenmek, enerjinin düşmenize neden olurken, çok ağır besinler tüketmek yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu etkileri en aza indirmek ve beyin fonksiyonlarını en iyi şekilde kullanabilmek için yeterli ve dengeli beslenmek ve yeteri kadar sıvı almak çok önemlidir.  Yeterli uykuyu ve düzenli egzersizi de ihmal etmeyin

 

İlginizi çekebilir: Soğuyan havaya özel lezzetli bir tarif: Sınırsız sebze çorbası

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam