Soğuyan havalara özel lezzetli bir tarif: Sınırsız sebze çorbası

Çorba çok eski yıllardan beri geleneklerimizde var ve ben de yaz kış tüketmeyi çok seviyorum. Yaz aylarında soğuk çorbalar, kışın da içimizi ısıtacak sıcacık çorbalar tercih ediyorum. Danışanlarıma da sıklıkla öneriyorum; çünkü yemeğe çorba ile başlamak aynı zamanda daha sağlıklı olmamıza da yardımcı oluyor. Mideyi ve bağırsakları rahatlatıyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Üstelik ana yemekte daha kontrollü olmamızı ve daha az kalori almamızı sağlıyor. Yapılan araştırmalar yemeğe çorba ile başlayanların başlamayanlara oranla ana yemekte %20 daha az kalori aldığını söylüyor.

Çorbalar hem yapımı kolay hem de içine kendi damak tadınıza uygun olarak ne koyarsanız değişik tatların yaratılmasını da sağlayabileceğiniz için son derece keyifli bir yemektir. Ben kış sebzeleriyle yapılan çorbaları çok seviyorum, bugün de sizlerle favori çorbamı paylaşmak istedim.

Sınırsız sebze çorbası tarifi

  • 5-6 yaprak lahana
  • 1 orta boy kabak
  • 1 orta boy domates
  • 1 orta boy soğan
  • 1 adet pırasa
  • 1 patates
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 
  • 3 bardak su

Sebzeler doğrandıktan sonra 3 bardak su ilavesi ile yumuşayana kadar pişirilir ve blenderdan geçirilip süzme çorba olarak tüketilir.

Diğer çorba tariflerim için Youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz, yağ yakan lahana çorbamı da çok seveceğinize eminim…

Neden daha çok pırasa tüketmeliyiz?

Pırasa, Latince adı allium porrum olan ve kış mevsimde sık olarak tükettiğimiz sebzelerden biridir. İçerdiği kükürtlü bileşiklerle antioksidan etkiye sahiptir. %85’i su olup enerjisi oldukça düşüktür ve lifli yapısı sayesinde de bağırsak sağlığımız için önemli etkileri vardır. Ayrıca araştırmalar uzun süreli tüketiminde kolesterol ve şeker düzeylerini dengelemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ben kış aylarında pırasalı omlet, pırasalı köfte gibi birçok tarifte pırasayı değerlendiriyorum. Siz de ihmal etmeyin.

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam