Beyindeki orgazm haritaları ne anlatıyor?

Orgazm toplumun genelinin ilgisini çeken bir konu olmasına rağmen son yıllara kadar nörobiyolojik çalışmalar açısından o kadar ilgi çekici olarak değerlendirilmiyordu.

New Jersey’de bulunan Eyalet Üniversitesi’nden Barry Komisaruk ve ekibinin konu ile ilgilenmesinin sebebi ise felçli olan ve doktorları tarafından “Bir daha cinsel haz duyması mümkün değil” diye tanımlanan kadınların orgazm hissini yaşadıklarını açıklaması. Araştırmacılar bunun üzerine, ‘İnsanlar orgazmı taklit edebilir, fakat beyin yalan söylemez’ diyerek bu hastalarda hayalet orgazmın olup olmadığını araştırmak için beyin görüntülerine bakmaya karar verdiler.

İlgili yazı: Orgazma bilimsel bakış

brain lick
Araştırmacılar, kadınların beyinlerini fMRI cihazları ile görüntüleyerek orgazm sırasında beyinde nelerin gerçekleştiğini ortaya çıkarıyorlar.

Komisarek ve ekibi kadınların beyinlerini orgazm sırasında fMRI cihazları ile görüntüleyerek orgazm sırasında neler olduğunu gösterdiler. Bu çalışma aynı zamanda kadın beyninin neresinde orgazmın gerçekleştiğinin de ilk göstergesiydi. Çıkarttıkları beyin haritaları ile klitoris, serviks, uterus ve vajinadan gelen uyarıların beynin hangi bölgesinde gerçekleştiği gösterilmiş oldu.

Kadınlar felç olsalar dahi orgazm yaşayabiliyorlar

2005 yılında yapılan bir çalışmaya kadar vajinal uyarının beyine sadece omurilik üzerinden iletildiği düşünülüyordu; fakat omurilik zedelenmesi geçirip göğüs bölgesinden aşağısı felç olan kadınlarda bu durumun tam olarak böyle olmadığı gösterildi. Felçli 5 kadın ile yapılan çalışma, kendilerini vajinal olarak uyaran kadınların hepsinin bu uyarıyı hissettiğini ve aynı zamanda beyinlerinde ağrı merkezinin de bloke olduğunu gösteriyor. Bu 5 kadından 3’ü ise uyarılmayı hissetmenin dışında orgazm hissini de yaşıyorlar. Kadınlar sıklıkla “Başım ağrıyor” bahanesine sığınmaya çalışsalar da, beyinleri ağrıyı engellemenin bir yolu olarak orgazmı görüyor.  

Beynin haritalandırılması deneyi kadınlardan sonra erkekle de yapıldı. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre erkeklerde penis, skrotum ve testislerden gelen uyarıların beynin farklı bölgelerini canlandırdığı gösteriliyor. Beynin farklı bölgelerinin uyarılması ise bir anlamda yüzlerce yıldır süregelen “Önemli olan boyu mu, işlevi mi?” sorusunu destekliyor. Konu orgazm olunca görülüyor ki boyut önemli, fakat hipotalamusta yer alan peroptik bölgenin boyutu ☺ Yapılan çalışmalar cinsel kimlik davranışından sorumlu bu bölgenin erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha büyük olduğunu ve ortalama 2 kat daha fazla hücre barındırdığını gösteriyor.

Sinem Serap
Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği'ni bitirdiğimde beynin artık hayatımın vazgeçilmez bir parçası olacağını biliyordum. Çocuklukta başlayan beyin-zihin ilgim sonunda akademik ortama taşındı ve şu anda ... Devam