Beyindeki bazı bağlantılar, pozitif davranışlarla ilişkili

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre pozitif yaşam ve davranış modelleri ile beyindeki bazı bağlantı serileri arasında güçlü bir ilişki var.

Oxford Üniversitesi’nin Fonksiyonel Beyin Emarı Merkezi’nden bir grup araştırmacı, 461 kişinin beyin bağlantılarıyla 280 farklı davranış ve demografik özelliği kıyasladı. Nature Neuroscience dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmaya göre beyin bağlantılarıyla bireyin davranışları tek bir çizgi üzerinde ilerliyor ve pozitif yaşam tarzına ve davranışlara sahip olan bireylerin beyinlerindeki bağlantı ile negatif yaşam tarzına sahip olanların beyinlerindeki bağlantı birbirinden farklı.

Beyindeki bazı bağlantılar, pozitif davranışlarla ilişkili
Beyin bağlantılarıyla bireyin davranışları tek bir çizgi üzerinde ilerliyor.

Araştırmayı yürüten ekip, bu bulgulara ulaşabilmek için Washington, Minnesota ve Oxford üniversiteleri tarafından yürütülen HCP isimli beyin görüntüleme çalışmasından elde edilen verileri kullandı. Bu kapsamda 1.200 sağlıklı katılımcının emar tarama sonuçları ve sorulan sorulara verdikleri yanıtlar kullanıldı. Oxford ekibi ise belirleyici bir sonuç vermesi açısından sadece 461 kişiden alınan sonuçları değerlendirdi. Araştırmanın başındaki isimlerden Profesör Stephen Smith, “Her bir katılımcının beynindeki 200 ayrı bölgenin, diğer bölgelerle nasıl iletişim kurduğunu inceledik” diye anlatıyor. Araştırmacılar daha sonra beyindeki güçlü bağlantı bölgelerinin bir haritasını çıkardı. Son
olarak da her bir konu için 380 farklı davranış ve demografik özellik ekledi. Elde edilen iki sonuç dizisi, kanonik korelasyon analizi yöntemiyle incelendi.

Beyindeki bazı bağlantılar, pozitif davranışlarla ilişkili
Pozitif yaşam ve davranış modelleri ile beyindeki bazı bağlantı serileri arasında güçlü bir ilişki var.

Araştırmanın sonunda her bir katılımcının beyin diyagramına baktıklarında, davranışsal ve demografik özellikler ile güçlü bir bağlantı olduğunu tespit ettiler. Üstelik pozitif kavramlar için bu bağlantı daha güçlü sonuçlar verirken, negatif kavramlar için daha zayıf sonuçlar elde edildi.

Araştırmacılar, elde edilen bu sonucun psikologların “genel zeka g faktörü” kavramına benzediğini vurguluyor. İlk olarak 1904 yılında ortaya atılan bu kavram ise kişinin farklı davranışlar ve görevler sırasındaki yeteneklerini özetlemek için kullanılıyor.

Kaynak:
Science Daily

Stephen M Smith, Thomas E Nichols, Diego Vidaurre, Anderson M Winkler, Timothy E J Behrens, Matthew F Glasser, Kamil Ugurbil, Deanna M Barch, David C Van Essen, Karla L Miller. A positive-negative mode of population covariation links brain connectivity, demographics and behavior. Nature Neuroscience, 2015; DOI: 10.1038/nn.4125

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!