Ben Saunders ile tanışın: 2004 yılında Rusya’dan Kanada / Kuzey Kutbu’na 72 günde yürüyen yalnız adam

Ben Saunders bir kaşif. Birçok cesur ve inanılmaz maceralara atılan bir modern zaman kahramanı. O sürekli tek bir soruya takılıyor: Neden? Neden sürekli evde yaşayarak sıkılalım?

Arktik Okyanusu’nu arkasında malzeme dolu, komik ve ağır bir kızak sürükleyerek, yalnız ve desteksiz geçerek, Ben Saunders tarihteki tek başına ve yürüyerek Kuzey Kutbuna ulaşan en genç kişi olma unvanını kazandı.

Ben-Saunders

2013 yılında, o Antarktika kıyılarından yürüyerek Güney Kutbu’na ilk başarılı dönüş yolculuğuna başladı.

Kaptan Scott ve beş kişilik ekibinin, 1912 yılında başladığı bu geziyi bitirmeye kararlıydı. Kaptan Scott ve adamları yürüyerek Güney Kutbu’nu keşfetme iddiasıyla yola çıkıp oraya vardıklarında, orada çoktan bir Norveç bayrağı bulunduğunu fark etmişlerdi. Yani Ben Saunders, yüzyıl önce Scott ve ekibinin başlattığı bu yolculuğu bitirmek için yola çıktı.

Scott

Neden bunu yaptı? 

Böyle bir yapılması neredeyse imkansız görevin amacı sizce ne olabilir? İşte Saunders’ı bu amansız keşfe sürükleyen sebepler:

1. “Çünkü o orada”

Bu alıntı Everest Dağı’na ilk kez tırmanan ya da tırmanmış olduğu düşünülen George Lee Mallory’e ait. George Lee Mallory “ Everest Dağı’na tırmanmaktaki amaç ne?.. İlk cevabım; hiç bir amacı yok olur.” demiş olsa da amaç belli: hayatı keşfetmek ve ondan zevk almak.

[quote_box_center]”Bu maceradan elde ettiklerimiz sadece saf sevinç ve neşe, tüm bunlardan sonra hayatın sonu gelir. Biz sadece yemek yiyip, para kazanmıyoruz; yemek yiyip, yaşamdan zevk alabilmek için para kazanıyoruz. Hayat anlamı budur ve hayat da bunun içindir.”[/quote_box_center]

Mallory’nin geçmişte dile getirdiği bu ifade yüzyıllar geçse de hala geçerli ki; Saunders’in macerasında da bu keşfetme ve yaşamdan zevk alma amacını sezebiliyoruz.

2. “Gördüğüm manzarayı ve olaylar dizisini, benden başka kimse göremeyecek, göremez.”

ben2

Saunders’ın 2004 yılı Kuzey Kutbu seferi boyunca 72 boyunca tamamen yapayalnızdı, sürüklenen sular ve buz kütleleri arasında yolculuğunu sürdürüyordu. Arazideki sürekli değişimden dolayı, Saunders için bu deneyim dünyada hiç kimsenin tekrar edemeyeceği bir macera oldu. “Dünyada KİMSE benim gördüğümün aynısını göremeyecek” ifadesi herhangi bir insanın yaşayabileceği en değerli deneyimlerden biri olsa gerek.

3. “Gerçek ilham ve büyüme sadece sıkıntı ve zorluklardan sonra gelir.”

Ben Saunders, abartılı bir kaşif ve biz koltuğumuzda otururken o, bizlerin hayallerini süsleyen hemen hemen her soruya bir cevabı olduğunun farkında. Saunders yaşadığı aşırı zorlukların, ona yıllar içinde bir şeyler öğrettiğini şöyle dile getiriyor: “Eğer biraz cesareti bir araya getirebilirsek, evden biraz daha sık dışarı çıkabiliriz.”

Tabi ki kalkıp Kuzey Kutbuna yürümeniz ya da bilgisayarınızı ve İnterneti tamamen bırakmanız gerekmiyor. Ama sadece biraz Saunders’ın dediğine kulak vererek, kendi kabuğunuzdan biraz sıyrılabilir ve Dünyayı keşfedebilirsiniz.

Saunders’ ın kendi TED konuşmasından alınmış bu yazıyı okuduktan sonra, onun macerasını ve fikirlerini merak ettiyseniz, tüm videoyu izleyebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!