Bu belirtilere sahipseniz hormonlarınızla ilgili bir şeyler ters gidiyor demektir

Hormonlarımızı korumak çok önemli. Çünkü tüm hormonların dengede olmadığı ve uyum içinde çalışmadığı durumlarda vücut, kendisi olmaktan çıkıyor.

Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, ve durumlar değişebilir; ancak hormonların sağlığınızdan güzelliğinize birçok şeyi etkilediği kesin. Aşağıda hormon dengesizliğinin en sık görülen belirtilerine ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinize yer verdik:

  • Saçın tepe kısmında dökülmesi

Özellikle başın üst kısmında görülen saç dökülmesini her hormon etkileyebilir. Bu sorunu yaşıyorsanız, yapmanız gereken şey, öncelikle sizin hormon dengesizliğinizi tanımlayan hormonların rollerini öğrenmek.

Saçların tepe kısmında dökülmesi, genellikle tiroit veya insülinle ilgilidir. Yavaş çalışan tiroit veya gün içinde önemli ölçülerde alçalıp yükselen insülin seviyeleri, androjen üretiminin artmasına neden olabilir. Bu ise saç kaybına neden olur. Çünkü androjenler erkeklik hormonlarıdır ve saç köklerinin zayıflamasına neden olur. Kökleri zayıflayan saç telleri giderek incelir ve dökülür.

Çözüm: İlk yapmanız gereken şey, hormonlarınızı kontrol ettirip tiroit ve insülin seviyelerinizin dengede olduğundan emin olmak. Bazı durumlarda bu kontrol süreci, sizin için neyin normal olduğunu tam anlamıyla anlayabilmek için 6 haftaya kadar uzayabilir.

Kan şekeri seviyenizi dengeleyin. Düzenli aralıklarla yiyin ve şekeri tamamen beslenmenizden çıkarın. Kan şekerinizi dengede tutabilmek için her 3-4 saatte bir 7-10 gram kadar protein almaya dikkat edin.

hormon
Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, ve durumlar değişebilir; ancak hormonların sağlığınızdan güzelliğinize birçok şeyi etkilediği kesin.
  • Saçın yanlardan dökülmesi

Yan taraflardaki saçların dökülmesi östrojen ve bir stereoid hormonu olan prejesteron dengesizliğinin tipik bir belirtisidir. Genellikle hamilelik sonrasında veya menopoz sırasında gerçekleşir. Bu hormonları kontrol ettirmek ve bunların dengelenmesine yardımcı olacak yiyeceklerin tüketimini artırmak için uyarıcı bir işarettir.

Çözüm: Sağlıklı yağlar ve hatta biraz da kolesterol bakımından zengin olan yiyecekleri deneyin. Her gün bir yumurta, bir çay kaşığı sade yağ ve hormonlara yardımcı olan goji berry, gui zhi ve Çin melekotu gibi bitkileri tüketmeye çalışın. 

İlginizi çekebilir: Hormon dengenizi korumak için buzdolabından eksik etmemeniz gereken besinler

  • Yorgunluk veya düşük enerji

Her hormon türü, enerjinin düşük olmasına yol açabilir. Dolayısıyla bu durumda tüm hormonlarınızı kontrol ettirmenizde fayda var. Fakat bu konudaki ipuçlarınızdan biri, enerjinizin aylık döngünüz içinde ne zaman düşük olduğunu anlamak olabilir. Eğer döngünüz başlar başlamaz kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, bu çok fazla östrojene sahip olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Veya döngünüzden haftalar önce gerçekleşiyorsa, projesteron seviyeniz düşük olabilir.

Öte yandan söz konusu eğer aylar süren derin bir yorgunluksa, nedeni daha çok kortizon seviyeleriniz veya tiroidiniz olabilir; çünkü bunların her ikisi de siz stres altındayken desteğe ihtiyaç duyar. Yüksek ve düşük kortizon seviyesi; bilinç kararması, öğleden sonra gevşemek ya da sinirli ve yorgun olma hissini doğurabilir. Yavaş veya hızlı çalışan tiroit ise kaslarda kramp, zayıflık, düşük egzersiz dayanıklılığı ve hatta nefes darlığı gibi yorgunluk belirtilerine neden olabilir.

Çözüm: Yorgunluğunuzun tam olarak neleri içerdiğini anlamanız, sorunun kökenini daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır. Protein ve sağlıklı yağ alımınızı artırıp, şeker alımınızı düşürerek beslenmenize yeni bir düzen getirin; ve yorgunluğu tedaviye öncelikle bu şekilde başlamış olun. Daha sonra enerjiyi artırırken hormon üretimine ve bozukluklarına iyi gelen B vitaminleri takviyesi alın.

Son olarak, yorgunluğunuzun döngünüzün hangi zamanlarında meydana geldiğine dikkat ederek sizin ve doktorunuzun sorunun kaynağını çözüp enerjinizi artırmasına yardımcı olun.

  • Göbek yağı

Kilo vermek; hayatları boyunca yetişkinlik, doğurgan çağlar, menopoz ve bunun gibi farklı aşamalardan geçen kadınlar için kolay bir iş olmayabilir. Bunun zorluğunun en önemli kısmı olan ön görülemeyen hormon değişiklikleri sonucunda kadınlar kendilerini çok aç halde bulabilir ve kilo kaybı için fazla egzersiz yapmak durumunda kalabilirler.

Eğer karın bölgesindeki fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz, bunun suçlusu genellikle insülin ve kortizondur. Her iki hormon da strese cevap olarak yükselir ve göbek yağlarının depolanmasına neden olur. Bu durumda kilo vermenin en önemli koşulu sindirimi geliştirmek ve insülin ile kortizon seviyelerini normale çekmektir.

Çözüm: Belli aralıklarla sık sık yiyin. Kendinizi uzun süre aç bırakmayın.

  • Göğüslerde şişme

Sutyen ölçünüzün artması östrojen seviyelerinizin tırmanışta olduğunun ya da östrojeninizi etkili bir şekilde bölemediğinizin işareti olabilir.

Çözüm: Brokoli, karnabahar vs. gibi östrojeni işleyen turpgilleri beslenmenize dahil edin. Ayrıca egzersiz de östrojene iyi gelir, dolayısıyla her gün 45 dakika hareket etmeye özen gösterin.

  • Basen ve kalçalardan kilo almak

Bu bölgelerden kilo almak, tiroidinizin dengede olmadığının bir göstergesi olabilir.

Çözüm: Tiroidinizi kontrol ettirmenin yanı sıra, demir ve iyot bakımından zengin besinlerle tiroit hormonunuzu destekleyin. Bu besinlerin ikisi de tiroit dengesi için hayli önemlidir.

  • Cilt sorunları

Deriniz, vücudunuzdaki en büyük organınızdır ve yüzünüz sağlığınızla ilgili işaretler verir. Solgun ve mat bir cilt, Çin tıbbında gıda eksikliğinin belirtisidir. Gıda eksikliğini vücudun hormonları dengelemek için ihtiyaç duyduğu bileşenlere sahip olmaması şeklinde ifade edebiliriz. Ciltteki kızarıklıklar karaciğerin şişmesi ve hormonları temizleyip dengeleyememesi anlamına gelebilir. Çenede çıkan sivilceler, genellikle yüksek androjen veya insülin sorunu ya da östrojen-projesteron dengesizliği gibi hormon bozukluklarının kesin bir işaretidir.

Bu işaretleri tanıyıp doğru okuyabilmeniz, hormonlarınızı dengelemenizi ve bunu yıllarca korumanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Cildiniz hormon sağlığınızla ilgili ne söylüyor?

Kaynak: 

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!