Cildiniz hormon sağlığınızla ilgili ne söylüyor?

Cildimiz aslında sağlığımızla ilgili pek çok şeyin habercisi olabilir. Yüzünüzdeki bazı bölgelere daha dikkatli baktığınızda, hormonlarınızla ilgili neler olup bittiğini kolayca anlamak mümkün.

Aslında bunun temeli, Çin tıbbı tarafından geliştirilen “yüz haritalama” tekniğinden geliyor. Ayurvedik tıp da ciltteki bazı belirtiler üzerine yapılan çalışmalar içeriyor.

Cildiniz hormon sağlığınızla ilgili ne söylüyor?
Alın ve çevresindeki sivilceler, safra kesesindeki sorunlara işaret edebilir.

Uplifers olarak cildinizin hormon sağlığınızla ilgili verdiği ipuçlarını derledik. Şimdi aynanın karşısına geçin ve dikkatlice bakın…

1. Cilt renginiz ne anlatıyor?

Cildinizin rengine biraz daha dikkatlice bakın. Solgun mu, matlaşmış mı yoksa beyaz mı görünüyor? Cilt renginizdeki bu farklılıkların bir anlamı var. Çin tıbbına göre cilt renginizdeki dengesizlikler, hormon üretimi için yeterince ham madde olmadığı anlamına geliyor.

İlgili yazı: Hormonal dengenizi korumak için buzdolabından eksik etmemeniz gereken besinler

Öte yandan kırmızı, kızarık bir cilt rengi ise karaciğerinizde bir baskı, basınç olduğu anlamına gelebilir. Çin tıbbına göre karaciğer, hormon dünyasının en güçlü oyuncusu konumundadır. Eğer karaciğerde bir ağırlık veya tembelleşme söz konusuysa, hormonlar parçalanıp metabolizmaya karışmakta güçlük çeker.

Demir açısından zengin gıdalar tüketerek ve günlük beslenmenizde daha fazla protein tüketerek hormonlarınızı destekleyebilirsiniz.

2. Cildin üst kısmındaki sivilceler ne anlama geliyor?

Bir saniye durun ve genellikle cildinizdeki sivilcelerin nerelerde yoğunlaştığına odaklanın. Alın ve çevresindeki sivilceler, safra kesesindeki sorunlara işaret edebilir. Bu da yağların metabolizmanıza nasıl karıştığını ve beslenme sisteminizi nasıl etkilediğini belirler. Beslenmeyle ilgili bu tür konular, en sonunda tüm hormonları etkiler.

Kaşlarınızın ortası ve yanlarındaki sivilceler ise karaciğer sorunlarını işaret edebilir. Eğer buralarda sivilceleriniz varsa karaciğerinizin yardıma ihtiyacı olabilir.

İlgili yazı: Kusursuz bir cilt için her gün mutlaka tüketilmesi gereken 10 besin

Hormonlarınıza yardımcı olmak için en etkin beslenme stratejilerinden biri, her gün bir adet yeşil smoothie tüketmek olabilir. Böylelikle karaciğerinizde dengeyi sağlamış olursunuz. Ayurvedik tıpta da bu bölge karaciğerle ilişkilendirilir ve öfke veya aşırı yorgunluk belirtisidir. Vücudunuzdaki yağ metabolizmasını dengelemek ve sindirimi desteklemek için probiyotiklerden de faydalanabilirsiniz.

3. Göz altındaki halkalar ne anlama geliyor?

Göz altındaki koyu renkli halkalar, böbreklerdeki dengesizliklerin habercisi olabilir. Çin tıbbına göre tüm hormonların merkezi böbreklerdir. Böbrek meridyeninin dengeli uyku ve stres yönetimiyle yakından ilgili olduğuna inanılır. Göz altındaki koyu renklenme de hormonlarınızın dengesizlik riskiyle karşı karşıya olduğu anlamına gelebilir. Burada belirli bir hormondaki dengesizlik değil, tüm hormon sistemindeki bir dengesizlik söz konusudur.

Böbrek meridyeni dengesizliklerini azaltmak için günlük su tüketiminizi artırabilir; kafein, soda ve çayın yanı sıra tuz tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Cildiniz hormon sağlığınızla ilgili ne söylüyor?
Cildinizin rengine biraz daha dikkatlice bakın. Solgun mu, matlaşmış mı yoksa beyaz mı görünüyor?

4. Burun çevresindeki tıkanık gözenekler ne anlama geliyor?

Hem Çin tıbbına hem de Ayurvedik tıbba göre burun, doğrudan kalple ilgilidir. Burun çevresindeki tıkanık gözenekler ise aşırı tuz tükettiğini anlamına gelebilir. Bu da tansiyonunuzu etkiler, beslenme düzeninizde kalp sağlığı için yararlı olan omega-3 yağlarının ve antioksidanların az olduğu anlamına gelebilir. Kortizol ve insülin hormonları, kalp meridyenindeki dengesizliklerden etkilenir.

Günlük tuz tüketiminizi 1,500 mg altına düşürün ve beslenmenize sağlıklı omega-3 yağlarını ekleyin.

İlgili yazı: Yüz haritalama tekniğine göre cildiniz size ne anlatmak istiyor?

5. Ciltteki döküntüler ne anlama geliyor?

Eğer yanak bölgenizde döküntüler varsa, mide ve akciğerlerinizde hormon dengenizi bozan bir şeyler olduğu anlamına gelebilir. Örneğin sigara içen kişilerin yanaklarında zaman zaman döküntüler görülür. Günlük şeker tüketiminizi azaltmak ve tabii ki sigara içmemek ciltteki döküntülerin azalmasına yardımcı olabilir.

Kaynak:
Mindbodygreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!