Hormonal dengenizi korumak için buzdolabından eksik etmemeniz gereken besinler

Kadınların önemli bir çoğunluğu endokrinal sistemleri ile ilgili sorunlar yaşıyorlar. Bu sorunlar genetik kaynaklı olabileceği gibi, tüketilen besinler ve maruz kalınan kirlilik / stres gibi dış etkenler de hormonal bozukluklara davetiye çıkarıyor. İşte menstural döngüyü ve yumurtlama performansını da doğrudan etkileyen endokrin sistemini koruyan, buzdolabınızdan asla eksik etmemeniz gereken sihirli besinler:

İlginizi çekebilir: Sağlıklı besinler ve vücudumuza olan yararları

Üst raf

Yaban mersini ve çilek

Mis kokulu yaban mersinleri ve çilekler hem güçlü birer antioksidan hem de insülin dengeleyicisi görevi görürler.

Organik / serbest dolaşan tavuk yumurtası

Yeryüzündeki en iyi protein ve aminoasit kaynaklarından biri olan yumurta, hormonal sisteme dost besinlerden biridir. Tabii organik ve müdahale edilmemiş şekliyle.

Hindistan cevizi yoğurdu

Son derece sağlıklı bir ara öğün ve atıştırmalık olan Hindistan cevizi yoğurdu, içerdiği yararlı prebiyotik bakteriler sayesinde tam bir metabolizma dostudur.

Badem sütü

Organik ve şekersiz badem sütü, inek sütüne en iyi alternatif olarak gösteriliyor. Üstelik hormonsuzluk garantili!

Hindistan cevizi suyu

Dehidrasyonun baş düşmanı Hindistan cevizi suyu aynı zamanda vücudun aşırı düzeyde kortizol (stres hormonu) salgıladığı durumlarda da son derece etkili.

Keten tohumu

İyi bir Omega 3 kaynağı olan keten tohumu aynı zamanda vücudun östrojen dengesini korumaya da yarar.

Glutensiz ekmek

Siyah pirinç veya mısır ekmeğine geçmek başta kulağa pek hoş gelmese de, bu ekmekler şişkinlik sorununun tamamen yok olmasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Sindirim sisteminizi saat gibi çalıştıracak mucize besinler

Orta raf

Organik yeşillikler

Kale, brokoli, ıspanak, roka ve diğer tüm organik yeşillikler hem zengin bir lif kaynağıdır hem de içerdikleri fito kimyasal maddeler sulforofan, indole-3-carbinol ve D-glucarat ile karaciğerinizi adeta temizler.

Avokado

Avokadonun içerdiği yağ, yeryüzündeki en sağlıklı yağ asitlerindendir ve avokado özellikle kadınların hormonal dengelerini korumak adına adeta bir iksirden farksızdır.

İlginizi çekebilir: Ağır metal arındırıcısı bir juice

Alt raf

Organik tavuk ve hindi eti / kırmızı et

Çünkü, hücrelerimizin ve dolayısıyla kaslarımızın zamanından önce yaşlanmasını engellemek için onları kaliteli proteinler ve aminoasitlerle beslememiz gerekir.

Kırmızı somon

Bilinen en nitelikli besinlerden olan kırmızı somon, hem içerdiği Omega 3 yağları hem de amino asit sayesinde vücut için yapı taşı gibidir.

Çekmeceler

Organik meyve ve sebzeler

Organik sebze ve meyvelerin içerdiği, lif, mineral ve vitaminler, vücuttaki doğal sirkülasyonun tik tak işleyen bir saat gibi çalışmasına yardımcı olur.

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!