Belgesellerle aranız nasıl: Tarihten bilime keyif alacağınız 5 Netflix belgeseli

Halihazırda hayatlarımızın içerisinde olan Netflix için karantina günlerinde birçok insanın hayatının merkezine eriştiğini söyleyebiliriz sanırım.

Dizi, film ve kitap önerileri bugünlerin vazgeçilmez yazılarından olabilir elbette. Tabi bir de belgeseller var değil mi? Peki ya sizin belgesellere bakış açınız nasıl?

Bundan birkaç yıl önce “Ben hep belgesel, caz” diyen insanların birçoğu belki de hayatları boyunca birden fazla belgesel izlememişti. Peki ya şimdi öyle mi? Özellikle Netflix’te bulunan belgesellerin daha sürükleyici, daha keyifli olması ve elbette daha geniş bir kesime hitap etmesi, belgesellere olan ilgi ve alakanın artmasına sebep olmuş olabilir.

Bugün sizlere tavsiye edeceğim Netflix’in bu 5 belgeselini çoktan izlemiş olabilirsiniz. Ancak aranızda izlememiş olanlar varsa karantina bitmeden ekran başına geçmenizi öneririm.

Şimdiden keyifli seyirler.

The Last Czars

The Last Czars Season 1 Trailer (2019)

Okuduğum en sürükleyici kitaplardan biri olan “Romanovlar’ın Son Evi” Rus İmparatorluğu’nun son zamanlarında geçen bir aşk hikayesini anlatıyordu. Kitap beni o kadar çok etkilemişti ki son çar ve ailesinin hikayesini ekranda da hep izlemek istemiştim. Karantina günlerinden bir süre önce ise Netflix’te “The Last Czars” dizisinin yayınlandığı görünce hemen izlemeye başladım.

Yalnızca 6 bölümden oluşan bu yarı belgesel dizi, Romanov ailesinin ölüme giden yolunu etkileyici bir biçimde anlatıyor. Özellikle yarı belgesel tarzda olması da benim ilgimi çekmişti. IMDB puanı çok yüksek olmasa da (7.3), tarihi izlerken aynı zamanda görsellik de arayanlardansanız, bu yarı belgesel dizinin hoşunuza gideceğinden emin olabilirsiniz.

İzlemek için tıklayın.

Diana: In Her Own Words

Exclusive Sneak Peek | Diana: In Her Own Words

Eğer siz de benim gibi kraliyet ailelerinin hayatlarını hep merak edenlerden ve Lady Di’nin gelmiş geçmiş tüm kraliyet ailelerinde en çok sükse yapan gelinlerden biri olduğuna inanıyorsanız, eminim onunla ilgili birçok şey izleyip okumuşsunuzdur.

Benim için ise bu belgesel, onunla ilgili her şeyden en etkileyicisi olmuştu. Onu kendi sesinden dinlemek, onu anlamaya çalışmak açısından Diana’nın hayatına ilgi duyan herkesin izlemesi gereken bir belgesel olduğunu düşünüyorum. IMDB puanı 7.9 olan belgeselin süresi yaklaşık 2 saat.

İzlemek için tıklayın.

One of Us

One of Us | Official Trailer [HD] | Netflix

Farklı kültürlerden, dillerden, dinlerden insanların yaşadıkları hayatlar çok ilgimi çeker. Hasidik Yahudileri de bunlardan yalnızca biri. Alman-Amerikan ortak yapımı bir Netflix dizisi olan Unorthodox’u izledikten hemen sonra abimin önerisi ile “One of Us” adlı belgeseli izledim.

3 farklı hayat, 3 farklı hikaye… New York’ta yaşayan 3 kişinin cemaatlerinden ayrılışlarını kendi anlatımları ile izliyoruz. Yaşadıkları zorlukları ve her şeye rağmen yeni hayatlarındaki mutluluklarını görüyoruz. IMDB puanı 7.1 olan belgesel, farklı kültürleri öğrenmek ve insanların mutluluğa ulaşmak için zorlu yollardan geçmeleri gerektiğini görmek açısından iyi bir seçim olabilir.

İzlemek için tıklayın.

Absurd Planet

ABSURD PLANET (2020) Trailer 🌎 | Netflix Futures Series

Dünyamızdaki her insanın şu an ortak bir düşüncede buluşmasını istesek bu kesinlikle; koronanın insanlığa verdiği onca maddi/manevi zarara rağmen doğayı bu zarardan mahrum etmesi, hatta ona her zamankinden iyi davranıyor olması diyebiliriz.

Bunu düşünerek doğada yer alan, adını bile duymadığımız birçok canlının hikayesini kısacık bir şekilde dinlemek ve onları tanımak isterseniz bu belgesel tam da size göre. Doğa ana ve bu canlıların kendi anlatımları ile gösterildiği bana göre oldukça keyifli bu belgeselin IMDB puanı oldukça düşük olsa da sanırım bir şans verebilirsiniz.

İzlemek için tıklayın.

The Mind, Explained

The Mind, Explained | Trailer | Netflix

Beyin, vücudumuzda yer alan en karmaşık organ olsa gerek. Peki neler oluyor beynimizin içinde? Mesela gördüğümüz tüm o rüyaların anlamları ne? Ya da hafızamız nasıl oluyor da bize yaşanmamış şeyleri yaşamış gibi hatırlatıyor? Peki ya farkındalığımızı nasıl artırabiliriz?

IMDB puanı 8 olan “The Mind, Explained” Emma Stone anlatımı ile herkesin izlemesi gereken kısa bir belgesel.

Ayrıca bitirdikten sonra serinin diğer bölümleri olan “Explained”, “Coronavirus, Explained”, “Sex, Explained” belgesellerini de listenize ekleyebilirsiniz.

İzlemek için tıklayın.

Son olarak yazımda bahsetmiş olduğum “Unorthodox” dizisini izlemediyseniz izlemenizi ve “Romanovlar’ın Son Evi” adlı kitabı okumadıysanız bir an önce okumanızı öneririm.

Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

İlginizi çekebilir: Kadınları dinlemek isteyenlere: Kadınların hikayesini anlatan 5 dizi önerisi

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul'da doğdum ve Kıbrıslı'yım. 2010 yılında DAÜ'de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam