Bel ağrısına neden olan 7 kötü alışkanlık

Kasları ve eklemleri zorlayan günlük hayattaki kötü alışkanlıklar sıklıkla bel ağrısı ile sonuçlanır.

Amerikan Ulusal Nörolojik Rahatsızlıklar ve İnme Enstitüsüne (NINDS) göre; bel ağrısı hayatımızın bir döneminde yüzde 80’imizi etkileyecektir. Tekrarlı davranışların vücudumuzda oluşturduğu stres, bel ağrısını tetikleyici faktörler arasında yer alır.

Bel ağrısına önlem almak için dikkat etmeniz gereken 7 kötü alışkanlık

Egzersiz yapmamak

Postür bozukluğu ve bel ağrısına neden olabilir. Esnekliği artıran hareketlerle birlikte yüzme, yürüme ve bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizler öneriler arasında yer alır.

Postür bozukluğu

Kötü postür kaslarda zorlanmaya ve omurga biyomekaniğinin değişmesine neden olabilir. Özellikle otururken, omurganın doğal kavislerinin korunmasına dikkat edilmelidir (bel, sırt ve boyun kavisi).

Yanlış kaldırma

Genellikle bel incinmeleri, ağır nesneleri yanlış bir şekilde kaldırmayla ortaya çıkar. Ağırlığı vücudunuza yakın tutarak, dizlerinizi bükerek ve bacaklarınızın gücünü kullanarak kaldırınız. Belinizi düz tutun ve belinizde rotasyonel hareketin oluşmasını önleyin.

Gün içinde farkında olmadan çok kez ağır şeyler taşıyabiliyoruz.

Fazla kilolu olmak

Sırt ağrınızı önlemek için kilonuzu kontrol altında tutun. NINDS’e göre kilolu veya obezseniz ya da düşük miktarda da olsa hızlı bir şekilde kilo alırsanız bel ağrısından daha fazla muzdarip olabilirsiniz.

Kuzey Amerika Omurga Derneği bel ağrısından kaçınmak için ideal ağırlığınızın -+10 kilo içinde kalmayı öneriyor.

Sigara içmek

Nikotin, omurlar arasında bulunan disklerin kan akışını azaltarak dejenerasyonu hızlandırır. Sigara içmek aynı zamanda kalsiyum emilimini de azaltır.

İlgili yazı: Sigara bel ağrısına neden olur mu?

Vitamin mineral eksikliği

Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almamak kemikleri zayıflatır.

Sedanter olmak

Sırt ağrısı yaşadığınızda, aktivite kısıtlanması verimsiz olabilir. Aktivitenin etkilenen bölgedeki kan akışını artırdığı, inflamasyonu azalttığı ve kas gerginliğini azalttığı belirtiyor.

NINDS’e göre; yapılan araştırmalar bel ağrısı yaşadıktan sonra günlük normal aktivitelerine devam eden kişilerin, bir hafta boyunca yatak istirahati yapanlara göre daha iyi bir sırt esnekliğine sahip olduğunu gösteriyor. Uzamış yatak istirahatı ağrıyı arttırabilir ve potansiyel olarak depresyonu da içeren kas tonusunun azalması gibi komplikasyonlara yol açabilir.

ilgili yazı: Kronik bel ağrısı çekenlerin hayatını kolaylaştıracak 5 tavsiye

Uzm. Fizyoterapist Mehmet Toprak Fizyoterapist
Uzman Fizyoterapistim. Yüksek lisans tezimi postür bozukluğu üzerine yazdım. Omurga üzerine çalışmalar yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyenim. 2. yüksek lisansımı Kayropraktik üzerine yapıyorum. Bir yandan ... Devam