Kronik bel ağrısı çekenlerin hayatını kolaylaştıracak 5 tavsiye

Modern yaşamın en sık rastlanan yan etkilerinden biri olan bel ağrısı, günümüzde milyonlarca insanın yaşam kalitesini etkileyen bir problem. Bel ağrısı, her ne kadar sık rastlanan bir sorun olsa da, kesin nedenini ve tedavi yöntemini bulmak bir hayli zor.  Eğer çok şiddetli ve yaşamınızı sekteye uğratacak kadar yoğun bir ağrı çekmiyorsanız, sizin için derlediğimiz 5 tavsiyeye uyarak kronik bel ağrılarınızı bir nebze olsun azaltabilirsiniz:

Ağır kaldırmaktan kaçının

Kronik bel ağrısının en büyük düşmanı ağır yükler kaldırmaktır. Günlük hayatınızda, ağzına kadar dolu market poşetlerini tek seferde taşımak ya da evi temizlerken mobilyaları tek başınıza yerinden oynatmak, kesinlikle kaçınmanız gereken hareketlerdir. Bunun yerine günlük hayatınızda birinden yardım istemek ve hafif ağırlıklarla spor yapmak bel ağrılarınızın artmasının önüne geçecektir.

Ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir
Ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir

Spor yapmayı asla bırakmayın

Bel ağrısı çekenlerin en sık yaptıkları hata, hareketsiz bir hayatı benimsemeleridir. Siz siz olun, kronik bel ağrıları çekiyorsanız sporu hayatınızdan asla çıkarmayın. Ağırlık egzersizleri sizin için riski olsa da, uzun – tempolu yürüyüşleri, yoga ve pilates gibi esneme odaklı sporlarla destekleyebilirsiniz.

Her türlü esneme hareketi bel ağrılarının dostudur
Her türlü esneme hareketi bel ağrılarının dostudur

Çalışırken oturma pozisyonunuza dikkat edin

Kronik bel ağrısı sorununun bu kadar yaygın olmasının sebebi de uzun masa başı çalışma saatleridir. Özellikle tüm gün bilgisayar ekranına bakarak çalışmak zorunda olanların bu ağrıları çekmesi kaçınılmazdır. Ofis hayatının bel ağrısı üzerindeki etkisini azaltmak için ortopedik bir bel yastığı kullanabilir ve bilgisayar ekranınızı görüş hizanıza  doğru yükseltecek bir platform edinebilirsiniz.

Kendine teşhis koymaktan vazgeçin

Kronik bel ağrısı çekenler ağrılarını bir nedene bağlamak için kendilerine teşhis koymaktan bir türlü vazgeçemezler. Ancak bu tip ağrıların pek çok nedeni olabilir ve gerçek nedeni bulmak ancak uzman bir hekimin işidir. Eğer ağrılarınız, aldığınız tüm önlemlere rağmen alarm verecek boyuta ulaştıysa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Bel ağrısı şiddetlenirse uzmana danışmak gerekir
Bel ağrısı şiddetlenirse uzmana danışmak gerekir

Ağrınızı gözlemleyin

Kronik bel ağrısının pek çok farklı sebepten kaynaklanabildiğini belirtmiştik. Eğer bel ağrınız gittikçe şiddetlenen bir eğride seyrediyorsa ya da şekil değiştirdiyse sorun başka olabilir. Bu noktada ağrıyı çeşitli ilaçlarla ertelemek ya da yok saymak yerine, kalıcı bir tedaviye başlamakta fayda var demektir.

 

Kaynak:  The Unbounded Spirit

 

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

İlaç yerine meditasyonla ağrıyı azaltmak mümkün mü?

Ağrı kesiciler ağrıyı yok ederken pozitif duyguları da öldürüyor

Sakatlanmalara bağlı ağrıyı azaltma: Sıcak mı soğuk mu?

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!