Bekar insanlar mutlular mı?

Bekar insanlar mutlular mı? Mutluluk düzeyleri zaman içerisinde değişiyor mu? Eğer mutlularsa, bu duygularının sebebi nedir, bekar olmanın tatmini midir yoksa genel olarak yaşamdaki memnuniyetler mi? Bu sorular yeni yapılan bir araştırmanın cevap bulmak istediği sorular olarak karşımıza çıkıyor.

Bekarlık ve yaşam tatmini

Araştırmanın katılımcıları Almanya’dan seçilmişler. Toplamda 3439 katılımcı değerlendirilmiş ve yaşları ise 14-39 aralığında. Gruptaki bekar bireylerin büyük kısmı hiç evlenmemiş, %5 kadarı ayrılmış veya boşanmış, %0.2’si ise eşinin ölümü nedeniyle bekarmış. Bu örneklemde aynı zamanda başta yalnız olmadığı halde sonrasında yalnız kalanlar da değerlendirilmişler. Bu bireylerin büyük kısmı romantik bir ilişki içerisinde de değilmiş.

Araştırmada iki ölçüt kullanılmış:

  • Yalnızlıktan alınan tatmin ve
  • Yaşam tatmini.

Yalnızlık tatmini ve yaşam tatmini arasındaki ilişki

Sonuçlara göre yalnızlık tatmini ve yaşam tatmini arasında çift yönlü bir pozitif bağlantı bulunmuş. Özellikle şu noktalar araştırmanın öne çıkan bulguları arasında:

  • Yalnızlıktan alınan tatmin, sonraki sene yaşam tatminini artırmış.
  • Yaşamdan alınan tatmin sonraki sene yalnızlıktan alınan tatmini artırmış.

Genel olarak yaşam tatmini, yalnızlıktan alınan tatminin belirlenmesi konusunda bunun tam tersi olan ilişkiye göre daha etkili olmuş. Yani çoğu vakada genel olarak mutlu olmak, mutlu bir yaşam ve bekarlık ile ilişkilendirilmiş.

Bir başka önemli bulgu ise tüm bekar insanların eşit olarak tatmin olmamaları. Eğitimi daha yüksek olan, sağlığı daha kötü olan ve yaşam tatmini daha düşük olanların bekarlıktan tatmini daha düşük olmuş. Yalnız bireyler bekar olmakla ve genel olarak yaşamlarıyla tatmin olmuş olsalar da, analizlere göre her iki memnuniyet türü de zaman içerisinde azalma eğilimindeymiş.

İlginizi çekebilir: Bekarlık sultanlık mı: Neden bazı insanlar yalnızken daha mutlu ve hayattan daha çok keyif alıyor?

Bekar insanlar neden tatmin oluyorlar?

Bu veriler bekar insanların yaşam tatminlerinin yaygın inanıştan daha yüksek olduğunu ve onların daha mutlu olduklarını gösteriyor. Peki bekarların mutsuz olmaları için iyi sebepler yok mu? Neticede, ilişkiler sağlığımız ve ruh sağlığımız için çok önemli ve yalnızlık genellikle ruhsal ve fiziksel sağlık problemleri ile ilişkilendiriliyor.

Bu her ne kadar doğru olsa da romantik ilişkiler başka çalışmaların da gösterdiği gibi aidiyet hissi elde etmenin tek yolu değil. Örneğin evli bireylerle karşılaştırıldığında, bekarların arkadaşlarından, ebeveynlerinden ve kardeşlerinden destek alma eğilimleri daha yüksek görülüyor.

Sonuç olarak bu bulgular romantik bir ilişki içerisinde olmayan insanlara dair bazı yaygın varsayımların tersini gösteriyorlar: Yani sanıldığı gibi mutsuz ve tatminsiz değiller. Çalışmaya göre ortalamada yalnız olan insanlar da hem yaşamları hem de yalnızlıkları ile tatmin olabiliyorlar. Dolayısıyla mutlu bekarlar mevcutlar ve sayıları da oldukça fazla. Yalnızlığa dair tatmin ise genel olarak çeşitli faktörlere bağlı. Daha fazla yalnızlık tatmini olan insanlar verilere göre kadın, daha genç ve daha az eğitime sahip olma eğilimindeler ve sağlıkları da daha iyi.

Ancak yalnız insanların tek bir homojen grup olmadıklarını unutmamak gerekli. Örneğin bazıları hiç romantik bir ilişki yaşamamışken, bazıları yaşamışlar ancak evlenmemişler. Buna ek olarak yalnızlığı tercih etmek ile partner bulamamak arasında da fark var. Ayrıca yalnızlığın boşanmadan veya ölümden kaynaklanması da oldukça fark ediyor. Kısacası birisinin yalnız olduğunu bilmek, yalnızlığın onun için ne demek olduğu konusunda bize bilgi vermiyor. Yani yaşam tatminini bilemiyoruz ve aidiyet ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarından da emin değiliz.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Bazı erkekler neden bekar kalmayı tercih ediyorlar?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!