Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga – kalça pozları

Yin Yoga ile tanışmanız ve Yin Yoga pratiklerini yaşamınıza dahil edebilmeniz için çıktığımız bu yolculukta, her ay 5 yoga pozunu inceleyeceğiz. Bu ay kalça açıcı pozları inceliyoruz…

İşte bu ayın 5 yoga pozu:

Destekli geri bükülme (Supported bridge) 

Alt ve orta sırtınız için iyi bir geri bükülme sağlarken kalçalarımızın açılmasına da yardımcı bir pozdur. Omurga boyunca derin gevşeme sağlayan bu poz, aynı zamanda omuzlarınızı açarak göğüs bölgenizi rahatlatır. Böbrek, mesane, ve mide meridyenlerini, ellerin yukarıya uzamasıyla birlikte kalp ve akciğer meridyenlerini de aktive eder.

Destekli geri bükülme yoga pozu
Destekli geri bükülme yoga pozu
Geyik Duruşu (Deer)

Kalçaların açılması ve kalçanın rotasyon esnekliği için oldukça etkili bir pozdur. Geyik duruşunun menopoz semptomlarını tedavi edici etkisinin yanı sıra sindirim sisteminde rahatlama ve hamilelik zamanında ayaklardaki şişliği azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu pozda mesane, karaciğer ve böbrek hatları aktive oluyor. Eğer pozun içinde aynı zamanda uyluklar da uyarılıyorsa, mide ve dalak meridyenleri de aktive olur.

Geyik duruşu yoga pozu
Geyik duruşu yoga pozu
Geyik duruşu yoga pozu
Geyik duruşu yoga pozu
Geyik duruşu yoga pozu
Geyik duruşu yoga pozu
Kurbağa Duruşu (Mandukasana)

Derin kalça ve uyluk açıcı olan bu poz, aynı zamanda göğüs ve omuzları açar. Regl krampları için tedavi edici bir özelliği bulunurken sindirim sisteminin de harekete geçmesine yardımcı olur.

İç dizler çalışırken dalak, karaciğer ve böbrek meridyenleri aktive olur. Kollar ileriye doğru uzadıkça kalp, akciğer, ince ve kalın bağırsak meridyenleri de uyarılır.

Kurbağa duruşu
Kurbağa duruşu yoga pozu
Kurbağa duruşu
Kurbağa duruşu yoga pozu
Derin Çömelme Duruşu (Malasana)

Derin kalça açıcı ve ayak bileklerini güçlendirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda belimizin de rahatlamasına yardımcı olur. Çocuk doğumuna anneyi harika şekilde hazırlayan bu poz, period zamanındaki bel ağrılarına çok iyi gelir. Karaciğer, mesane, ve böbrek meridyenlerinin aktive olduğu bir pozdur.

Derin çömelme duruşu yoga pozu
Derin çömelme duruşu yoga pozu
Mutlu Çocuk Duruşu (Happy Baby)

Derin kalça açıcı olan bu poz, kollarımızı kullanarak bacaklarımızı kendimize doğru çektiğimiz zaman kol kaslarımız ve bağlı bulundukları bağ dokularının da çalışmasını sağlamaktadır. Kuyruk sokumu bölgesine derinlemesini baskı yapar ve karın bölgemizde bulunan tüm organlarımıza da baskı uygulayarak uyarılmasına yardımcı olur. Mesane meridyeni özellikle uyarılırken omurga boyunca bedeni uyarır. İç kasıklar aktive olurken karaciğer ve böbrek meridyenleri aktive olur.

Mutlu çocuk duruşu yoga pozu
Mutlu çocuk duruşu yoga pozu
Mutlu çocuk duruşu yoga pozu
Mutlu çocuk duruşu yoga pozu

 

İlginizi çekebilir:

Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga

Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga Pozları – 2

Burcu Mısırlı Yin Yoga Eğitmeni
Üniversiteden sonra 10 sene boyunca çeşitli departmanlarda çalıştığım ve sonunu özel bankacılık ile getirdiğim bankacılık hayatıma son verdim. Uzun süreli bu yorucu tempodan sonra ... Devam