Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga Pozları – 2

Hatha Yoga’nın bir tarzı olan ve her yaşa uygun bir çalışma olan Yin Yoga; genelde 3 ila 5 dakika arası kalınan 26-30 farklı pozdan oluşur. Bir önceki yazımda da bahsetmiş olduğum gibi, Yin Yoga, günlük koşturmacanız içerisinde bedeninize, zihninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri.

Yin Yoga ile tanışmanız ve Yin Yoga pratiklerini yaşamınıza dahil edebilmeniz için çıktığımız bu yolculukta, her ay 5 yoga pozunu inceleyeceğiz. İşte bu ayın 5 yoga pozu:

Yavru köpek duruşu (Anahatasana)

Üst ve orta sırtınız için iyi bir geri bükülme pozudur. Omuzlarınızla beraber aynı zamanda göğüs bölgenizi de açarak kalbinizin yumuşamasını sağlar. Omurga doğrultusunda etkisi olan bu poz; mesane meridyenini, göğsünüzdeki esneme ile birlikte mide ve dalak meridyenini uyarır. Kalp ve akciğer meridyenlerini de aynı zamanda aktive eder.

yin yoga - yavru kopek durusu - anahatasana

 

Kelebek Duruşu (Baddha Konasana) 

Ayaklar kasıklara yakın ise addüktör kasları, uzak ise hamstring kasları esner. Aynı zamanda belinizi esnetmenize de yardımcı bir duruştur. Prostat ve böbrekler için oldukça şifalı bir poz olan kelebek, idrar yolları sorunu olan kişiler için faydalıdır. Period zamanında ağrıları hafiflettiği gibi testislerdeki ağrıyı da alır. Doğumu kolaylaştıracak pozlardan biridir. Safra kesesi, böbrek ve karaciğer meridyenlerini aktive eder.

yin yoga - kelebek duruSu - baddha konasana

yin yoga - kelebek duruşu - baddha konasana (2)

yin yoga - kelebek duruSu - baddha konasana (3)

Çocuk Duruşu (Balasana) 

Ne zaman araya ihtiyaç duysan yapabileceğin şifalandırıcı, huzur dolu bir pozdur. Omurgayı esnetirken, geri bükülmelerin sonunda mutlaka yapılması gereklidir. Hafif baskılar ile mide, böbrek ve mesane meridyenlerini aktive eder.

yin yoga - cocuk durusu - Balasana

Ejderha Duruşu (Anjaneyasana)

Derin kalça ve kasık açıcıdır. Arkadaki bacağın kalça fleksörü ile quad kaslarını esnetir. Siyatik için oldukça şifalandırıcı olan bu duruş; mide, dalak, karaciğer, mesane, safra kesesi ve böbrek meridyenlerini aktive eder.

yin yoga - ejderha durusu - Anjaneyasana

yin yoga - ejderha durusu - Anjaneyasana (2)

yin yoga - ejderha durusu - Anjaneyasana (3)

Sfenks Duruşu (Bhujangasana)

Sakral lumbar bölgesi derinden etkilenir. Omurgayı yumuşatırken, fıtıklı diskleri terapi edici özelliği vardır. Boyun geri bırakıldığında tiroid de uyarılır. Mesane, böbrek, mide ve dalak meridyenleri aktive olur.

yin yoga - sfenks durusu - Bhujangasana yin yoga - sfenks durusu - Bhujangasana (2) yin yoga - sfenks durusu - Bhujangasana (3)

İlginizi çekebilir: Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga

Burcu Mısırlı Yin Yoga Eğitmeni
Üniversiteden sonra 10 sene boyunca çeşitli departmanlarda çalıştığım ve sonunu özel bankacılık ile getirdiğim bankacılık hayatıma son verdim. Uzun süreli bu yorucu tempodan sonra ... Devam