Batı Yakası’ndan 3 wellness önerisi ile Kaliforniyalı kızlar gibi yaşa!

Mükemmel plajları, palmiye ağaçları ve özgür ruhlu kızlarının yanı sıra, Kaliforniya dünyanın wellness merkezi olarak da biliniyor. Trend yoga stüdyoları ve her köşe başındaki juice barlarıyla meşhur olan ‘Batı Yakası’, son zamanlarda tüm dünyaya yayılan beslenme ve fitness trendlerinin de doğduğu yer.

İlgili yazı: 2016’da bizleri bekleyen wellness trendleri

İlk başta alışmakta çok zorlandığım bu sağlıklı yaşam kültürünü artık tamamen benimsemiş durumdayım. Rüyasında bile Nutella gören ve 20 yaşına kadar hiç spor yapmamış bir kız olarak, ben bile başardıysam sen de başarabilirsin! Unutma, fit olmak ve sağlıklı yaşamak nerede yaşadığınla değil, tamamen senin düşünce ve yaşam tarzınla ilgili. İşte Kaliforniyalı kızlar gibi yaşaman için wellness trendleri:

Smoothie’ler ve sebze yemekleri favorileri

Kaliforniyalı kızlar stres atmak ve eğlenmek için içki veya sigara içmek yerine yoga dersine gidip çıkışta yeni açılan vegan kafede green juice içiyor. Zaten gelenler bilir; sokaklar, yoga taytlarıyla ve spor ayakkabılarıyla gezen fit ve sağlıklı insanlarla dolu. Son zamanlarda Türkiye’de de sağlıklı besin markaları ve sağlıklı restoranlar yaygınlaşmaya başladı. Bir sonraki dedikodu ve dertleşme seansınız için arkadaşlarınıza juice ve salatalarıyla meşhur bir kafede buluşmayı önerin. Menüden lezzetli bir vejeteryan yemek deneyip, çıkışta birlikte eğlenceli bir fitness dersine katılın. 

smoothie
Kaliforniyalı kızlar stres atmak için, kafelerde birbirinden lezzetli smoothie’ler tüketiyorlar.
Kaçamak meselesi: Onlar da cupcake yiyor!

Buradaki en büyük beslenme trendlerinden bir diğeri de sağlıklı beslenmedeki 80/20 kuralı. Bu kurala göre yediklerinin yüzde %80’i sağlıklı ise %20’si de kaçamaklardan oluşabilir. Ara sıra gelen tatlı krizlerinde çikolatalı keklere saldırdıysan, üzülüp tüm sağlıklı beslenme düzeninden vazgeçme. Öncelikle derin bir nefes al ve o çikolatayı yere bırak 🙂 Ertesi gün sağlıklı yemeklerle ve taze sıkılmış sebze-meyve sularıyla toksinlerini dengele. Haftanın çoğunluğunda sağlıklı beslenmeye devam et.

Burada işin püf noktası kendini kısıtlayıp cezalandırmak yerine, dengeli ve kontrollü olmayı benimsemek. Rakamlar bir yana, önemli olan dengeyi bulabilmek (Biliyorum, söylemesi kolay, uygulaması zor). Ama sonuç olarak bir kez salata yiyerek zayıflanmayacağı gibi tek bir cupcake ile de şişmanlayamazsın.

Hiçbir şey ve hiç kimse için Pilates derslerini ekmezler

Hayatın bütün yoğunluğuna ve iş toplantılarına rağmen, “West Coast” kızlarının yapılacaklar listesinin başında haftalık egzersiz programları geliyor. Sen de ne olursa olsun düzenli bir şekilde günlük yürüyüşünü ve sporunu yap. Kimse ve hiçbir şey için yoga/pilates dersini ekme! Kendine ve sağlığına ayırdığın bir saatini kimse için erteleme. Aslında bunun en güzel çözümü, Amerika’da çok yaygın olan işe gitmeden önce spor yaparak güne başlamak. Bunun için salona gitmene de gerek yok. İnternetten evde yapabileceğin binlerce ücretsiz egzersiz programı bulabilirsin. Böylelikle iş çıkışındaki yorgunluk ve üşenme bahaneleri ortadan kalkıyor.

pilates
Ne olursa olsun kendinize ayırdığın egzersiz zamanına sadık olun ve kendinize haftalık egzersiz programı uygulayın.
Bonus: Instagram’daki ‘mükemmel’ kızlarla kendini kıyaslama

Instagram çok ilham veren bir platform olmasının yanında yanlış algı yaratmaya ve moral bozmaya da çok açık bir ortam. Gerçeği photoshop’tan ayırmak gittikçe zorlaşıyor. Mükemmel karın kasları ve incecik kızları görüp kendi vücudunu beğenmeyen milyonlarca genç kız var. Unutma; sosyal medya çoğu zaman gerçek değil.

Hande Demirel
Hayatta beni en mutlu eden şeylerin başında rengarenk smoothie’ler, Pilates ve tüm gün yoga taytları içinde olmak geliyor! 26 yaşındayım ve San Francisco’da yaşıyorum. ... Devam