Banyonuzdaki eşyaları ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Düzenli olarak banyo yapıp temizlendiğiniz yerin de temiz olması şart. Ne var ki, banyolar dökülen saçların ve ölü deri hücrelerinin en çok biriktiği yerler. Tam da bu yüzden banyonuzda kullandığınız eşyaları muhtemelen düşündüğünüzden daha sık değiştirmelisiniz. Aşağıda banyolarda bulunan eşyaların hangi sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini bulabilirsiniz:

Lif, kese ve süngerler

Hemen her gün vücudunuzu keselediğiniz banyo lifinde ölü hücrelerin birikmesi kadar doğal bir şey yok. Buna bir de sıcaklık ve nem gibi etkenler eklendiğinde bakteri oluşumu kaçınılmaz olabilir. Dolayısıyla banyo liflerini ya da kese ve süngerleri her 3 haftada bir değiştirmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Banyo dekorasyonu: Banyonuza modern ve yaratıcı bir hava getirecek iç dekorasyon fikirleri

banyo eşyalarını değiştirme
Banyolar dökülen saçların ve ölü deri hücrelerinin en çok biriktiği yerler.
Makyaj süngeri

Tıpkı mutfak süngerleri gibi makyaj uygulama süngerleri de bakteri oluşumuna son derece müsait. Bu yüzden her kullanımdan sonra sıcak suyla yıkayıp sıkmanız gereken makyaj süngerlerini, her 6 ayda bir değiştirmelisiniz.

Banyo havluları

Duş aldıktan sonra kurulandığınız havluları, duştan sonra kurumaya bırakıyorsanız, bu şekilde yıkamadan önce 3-4 kez kullanabilirsiniz. Yani bu havluları her hafta değiştirmelisiniz.

El havlusu

Ellerimizi kuruladığımız havlu, gün içinde birden çok kez kullanıldığı için çok çabuk kirlenir. Bu yüzden eğer geniş bir aileyseniz, banyonuzdaki el havlusunu her gün değiştirmelisiniz. Ancak evde tek ya da 2 kişi yaşıyorsanız, birkaç günde bir değiştirmeniz yeterli.

Banyo paspası

Banyo paspasları dökülen saçların fazlaca biriktiği bir yer. Dolayısıyla her hafta değiştirilmeleri gerekiyor.

Duş perdesi

Duş perdelerininse her 3 ayda bir yıkanması gerekiyor. Çünkü nemden dolayı bu perdelerde küf oluşma ihtimali oldukça yüksek.

Tuvalet fırçası

Tuvalet fırçasının mikrop ve bakteri yaymaması için her yıl değiştirilmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Banyonuzu daha kullanışlı hale getirmek için kullanabileceğiniz 23 pratik öneri

Kaynak:

housebeautiful.com

eathealthylivefit.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!