Balık yağının insan psikolojisi üzerindeki mükemmel etkisine kulak verin

Texas A&M Üniversitesi’nde yapılan ilginç bir araştırma, savaştan dönen askerlerin az balık veya balık yağı tüketimi nedeniyle kanlarındaki düşük yoğunluktaki balık yağı ve fiziksel aktivite eksikliğinin, depresyon riskini artırdığını dile getiriyor.

Fatty Acid Blood Levels, Vitamin D Status, Physical Performance, Activity and Resiliency: A Novel Potential Screening Tool for Depressed Mood in Active Duty Soldiers,” adlı 100 asker üzerinde yapılan çalışmada, savaştan geri dönen askerlerin ruh halini neyin etkilediğini belirlemeye çalışıyorlar. Amerikan ordusu ile birlikte düzenlenen araştırmayı Texas Üniversitesi’nden Nicholas Barringer ve Richard Kreider yürütüyor.

Balık yağı ruh halini etkiliyor

Kreider araştırmayla ilgili şunları dile getiriyor: ‘Fiziksel aktivite seviyesinin ve performans ölçümünün ruh hali ve dayanıklılıkla olan ilişkisini inceledik. Bulgularımıza göre fiziksel aktivite ve kandaki balıktan alınan omega-3 değerinin azalmasıyla ruh hali ve dayanıklılık arasında ilişki bulunuyor.’

Kreider ayrıca, balık yağının omega-3 yağ asidi içerdiğini ve beyin aktivitesini geliştirdiğini de belirtiyor. Araştırmalar gösteriyor ki, balık yağının vücutta antiinflamatuar etkisi bulunuyor. Bu sayede de atletlerin ve askerlerin daha yoğun antrenman yapmalarına olanak sağlıyor. Balık yağı, özellikle istikrarlı bir şekilde antrenman yapan ve travmatik beyin hasarı geçirme riski yüksek olanlar için büyük önem taşıyor.

Yine başka bir araştırmada araştırmacılar, balık yağı takviyesi ile bilişsel işlev arasında pozitif ilişkiye rastlıyorlar. Balık yağı takviyesini düzenli kullananlarla kullanmayanların beyin yapılarında da farklılıklar bulunuyor. Eğer balık yağı takviyesi kullanmıyorsanız, ek takviyeler genel olarak daha iyi bilişsel işleve sahip olmanıza yardımcı oluyor. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma da, balık yağı ile beynin hafıza ve düşünme (Serebral korteks ve hipokampus) noktasında ilişkisinin bulunduğunu kanıtlar nitelikte.

Önceki araştırmayı yürüten Colonel Mike Lewis de, omega-3 yağ asidi seviyesinin intihar konusunda önemli rol oynadığını dile getiriyor. Araştırmaya göre, omega-3 yağ asidi seviyesi düştükçe risk artıyor.

Barringer, araştırma bulgularının birçok askerin yüzleşmek zorunda kaldığı problemler açısından önemli bir kaynak olduğunu söylüyor: ‘Askerlerin mental sağlıkları önemli bir konu ve uygun diyet ve egzersizlerin askerlerin dayanıklıklarına etki ettiğini görmek gerçekten şaşırtıcı bir durum’

shutterstock_431676934 (1)
Kreider ve Berringer’ın geliştirdiği bir formül sayesinde askerlerin Post-Travmatik Stres Bozukluğu sorunu belirlenebiliyor.

Askerlerin Post-Travmatik Stres Bozukluğu sorunun belirleyebilen formül

Kreider ve Barringer, askerleri fiziksel olarak ölçmek adına bir formül geliştiriyorlar. Bu formül, potansiyel Post-Travmatik Stres Bozukluğu olan askerleri etkili bir şekilde belirleyebiliyor. Formül, aynı zamanda birçok faktörü de ölçebiliyor: Fiziksel aktivite, psikometrik değerlendirme ve ek değerlendirmeler.

‘Hizmet eden kişilerin dayanıklılığını artırmak için, risk oluşturabilecek ruh sağlığı problemlerini azaltmalıyız. Erken tanı, orduda aktif olarak görev alanlarda, ordudan ayrılmış veya emekli olmuş kişilerde oluşabilecek olumsuz sonuçları azaltabilir.’ diyor Barringer.

Ordu; bazı egzersiz, beslenme ve performansla alakalı uygulamalar yapıyor ve uygulamalarda elde ettiği bulguları savaştan dönen askerlerlerin depresyon riskini belirlemede kullanıyor. Askerlerin yüzleştiği, yüksek risk içeren problemleri belirleme, yalnızca orduda örnek oluşturacak bir durum yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda genel olarak topluma da katkı sağlıyor.  

‘Toplum olarak bilmeliyiz ki, askerlerin hizmet öncesinde, hizmet sırasında ve sonrasında desteğe ihtiyaçları var. Askerler, hizmetleri sonrası yeniden topluma adapte olmaları ve toplumla birlikte yaşamak için zamana ihtiyaç duyuyorlar.’ diyerek konuya açıklık getiriyor Kreider.

Kaynak:
Psypost.org
Chatelaine.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!