Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bahar yorgunluğundan kurtulmanın 5 yolu  

Heyecanla beklediğimiz, tatil planlarımızı gerçekleştirdiğimiz, dinlendiğimiz ve bol bol eğlendiğimiz yaz aylarını geride bıraktık.

Ekim ayı, topladığımız enerjiyle birlikte yeni başlangıçlara ve yoğun tempoda çalışmaya geçiş yaptığımız bir ay. Mevsim geçişi olarak da adlandırabileceğimiz bu dönemde özellikle hava durumundaki ani değişimler başta solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere bir çok farklı hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve vücudun zararlı maddelerden korunması büyük önem taşıyor.

bagısıklık

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en büyük rolün sağlıklı beslenmede olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı beslenmenin yanında düzenli uyku, spor ve ruh sağlığını destekleyici aktiviteler de bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayn diğer etmenler.

Uplifers olarak Dr. Mehmet Öz’ün tavsiye ettiği, beslenme düzeninizde yapacağınız küçük değişikliklerle bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve yeni sezona daha zinde başlamanın tüyolarını sizler için derledik.

İşte vücudunuzun bağışıklığının desteklenmesine yardımcı olabilecek 5 pratik beslenme önerisi;

Mevsim geçişlerinde hastalıktan başını kaldıramayanlar için: Çam sakızı

cam sakizi

Dr. Öz’ün özellikle bağışıklık sistemi zayıf bireylerin kullanması için tavsiye ettiği çam sakızıyla ilgili yapılan son araştırmalar, çam sakızı tüketen bireylerde soğuk algınlığı görülme olasılığının ciddi bir şekilde azaldığını gösteriyor. Çam sakızı günlük olarak tüketmeye pek alışkın olmadığımız bir madde olsa da, eczanelerde besin takviyesi olarak bulabilmek mümkün.

Sindirim sisteminizi yenileyin : Kekik özü

kekik ozu

Kekik yağı ve kekik suyu olarak satılan kekik özü, sindirim sistemini temizleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliğe sahip. İçeriğindeki maddeler dolayısıyla sindirim sistemine zarar veren bakterileri temizleyici özelliğe sahip olan kekik özüyle, sindirim sisteminizde bahar temizliği yapabilirsiniz.

Dr. Mehmet Öz, günlük 200mg’lık 3’er doz kekik özü almanın yeterli olacağını söylüyor. 

Karaciğerinizi toksinlerden arındırın: Lahana

lahana

Karaciğer, vücudun tüm çalışma sistemini en çok etkileyen organlardan biri. Vücudun detoks merkezi olarak da adlandırabileceğimiz karaciğer, vücuda giren zararlı her şeyi süzerek bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle karaciğerin temiz olması, bağışıklık sisteminin de sağlıklı olması anlamına geliyor.

Dr. Öz, lahana, brokoli, marul gibi çiçeksi ve yapraklı yeşil sebzelerin karaciğerin temizlenmesinde önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Akciğerlerinizi temizleyin: Zencefil

Ginger Root

Ayuverdik tıp uygulamalarında zencefil, vücut ısısını dengeleyen ve organlarda biriken toksinleri temizlediği bilinen bir madde. Akciğerlerde ve sinüslerde biriken yabancı maddeleri temizleyen zencefil, lenf sistemine de destek olarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için zencefil tüketebilirsiniz.

Doğadan soğuk çay zencefil limonYoğun aroması ve acı oluşu nedeniyle tek başına tüketilmesi  mümkün olmayan zencefil, özellikle bitki çaylarında az miktarda kullanıldığında farklı bir aroma ve tat katıyor.

Her mevsim iyi hissettiren zencefil ve limonun hoş kokulu doğal lezzeti ile Doğadan Zencefil Limonlu Soğuk Bitki ve Meyve Çayı ile mevsim geçişlerinde iyi hissetmeniz için.

Öksürüğe adaçayıyla savaç açın

Adaçayı bitkisinin özü, balgam söktürücü özelliğiyle bilinen bir madde.  Bu nedenle adaçayı tüketmek solunum yollarındaki balgamın temizlenmesini ve öksürüğünüzün azalmasına büyük ölçüde yardımcı oluyor. Sıcak suya ya da bitki çayınıza damlatacağınız adaçayı özü, üst solunum yollarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!