Bağışıklık dostu C vitaminini doğru tüketiyor musunuz?

C vitamini kış aylarının en popüler vitaminlerinden birisi. Eğer sen de havalar soğudukça ve salgın hastalıklar arttıkça bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitaminine sarılıyorsan, bu satırlar senin için!

C vitaminin de fazlası zarar…

Temelde hastalandığımızda bize portakal ve mandalina suyu içiren, kivi yediren annelerimizin uygulaması yanlış değil. Yani bu vitaminden yeterli miktarda alman, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için özellikle önemli. Ayrıca tek faydası bu değil; yara iyileşmesinde, kemik sağlığının korunmasında ve beyin fonksiyonunu arttırmada da önemli bir rol oynuyor. Fakat bilmen gereken bir nokta var ki her şeyin olduğu gibi C vitaminin de fazlası zarar…

Fazlasını atıyorsun!

Evet, doğru duydun, vücuduna ihtiyaçtan fazla aldığın bu vitaminin fazlasını atıyorsun. Vücudumuz C vitamini kendi üretemez ve depolayamaz, bu sebeple C vitamini bakımından zengin besinleri tüketerek günlük ihtiyacı karşılamak çok önemli.

C vitamini suda eriyen, suda çözünen bir vitamindir. Yağda eriyen vitaminlerin aksine, C vitamini gibi suda çözünen vitaminleri vücudumuzda depolayamayız ve fazlasını idrarla atarız. Bununla beraber fazlaca aldığın C vitaminin, vücuduna başka etkileri de olabilir. Fazla C vitamini alımının en yaygın yan etkisi sindirim problemleridir. Bu belirtiler ishal ve mide bulantısı olabilir.

Günlük C vitamini ihtiyacı; erkekler için 90 mg, kadınlar için günde 75 mg’dır.

C vitaminin en çok bilinen faydalarından biri de demirin emilimini artırıyor olmasıdır. Bitkisel kaynaklı demir, vücudun tarafından, hayvansal ürünlerde bulunan demir kadar etkili bir şekilde emilemiyor. C vitamini, bitkisel kaynaklardaki demir ile bağlanarak vücudundan daha kolay emilimini sağlıyor. Vücutta demir birikimi ile ilgili herhangi bir sorunu olan kişiler için çok yüksek miktarlarla C vitamini tüketimi riskli olabilir.

Fazla C vitamini vücuttan oksalat adında bir artık madde olarak atılır. Oksalat genellikle vücuttan idrar yoluyla çıkar. Bazı durumlarda, minerallerle bağlanarak böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilecek kristaller oluşturabilir. Çok fazla C vitamini tüketiminin, idrarda bulunan oksalat miktarını artırma dolayısıyla böbrek taşlarına sebep olma potansiyeline sahip olacağını söyleyen çalışmalar var.

Ne kadar C vitamini almalısın?

National Institues of Health’e göre; günlük C vitamini ihtiyacı; erkekler için 90 mg, kadınlar için günde 75 mg’dır. Sigara içen bireyler ise bu değerlere günlük 35 mg daha eklemeliler.

1 orta boy kivide (100 gram): 70-90 mg C vitamini var.
Hangi besinler C vitamini içerir?

C vitamini genellikle sebze ve meyvelerde bulunuyor. C vitamini açısından yıldız besinler;
1 büyük boy kırmızı/kapya biber (75 gram): 95 mg

1 orta boy portakal (200- 250 gram): 110-120 mg

1 orta boy mandalina (125 gram): 35-40 mg

1 orta boy kivi (100 gram): 70-90 mg

10-12 adet çilek (150- 180 gram): 90-110 mg

½ orta boy greyfurt  (150 gram): 50-55 mg

Bunların dışında brokoli, ıspanak, brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler, kavun, yaban mersini, limon gibi meyveler, tere, maydanoz, roka gibi yeşillikler de C vitamini içerirler.

10-12 adet çilekte (150- 180 gram): 90-110 mg C vitamini bulunuyor.
Dikkat!

Yapılan araştırmalar C vitamininin yukarıda saydığım yan etkilerini günde 2000mg’dan fazla alındığında gösterebileceğini söylüyor.  Normal bir beslenme programıyla günlük üst limitleri aşman neredeyse olanaksız diyebilirim. Bunun için 16-17 adet portakal veya 50-55 adet mandalina yemen gerekir. Fakat üst sınırları dışarıdan aldığın takviyelerle aşabilme ihtimalin var. Eğer gün içinde yeterli miktarda meyve ve sebze tüketemiyorsan, özel bir dönemden geçiyorsan veya ihtiyacını artıran herhangi bir başka hassasiyetin varsa C vitamini takviyelerinden destek alabilirsin. Ama aldığın miktarları kontrol etmeyi unutma ve günde 2000 mg’yi geçme!

 

İlginizi çekebilir: Avokado yağı hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam