Ayurveda bilgeliği ile sevginin özüne inerek ilişkinizi canlandırmanın yolları

İlişkiyi renklendirmek ve canlandırmak denildiğinde birçoğumuzun aklına çikolata yemek, odayı çiçeklerle donatmak, hediyeler almak ya da romantik bir akşam yemeğine çıkmak gibi alışıldık ve klişeleşmiş yöntemler gelir. Tabii ki kişisel olarak birbirinizi mutlu etmek ve farklı aktiviteler yapmak ilişkinizi renklendirecek ve farklılık getirecektir. Ancak biraz klişeleşmiş popüler uygulamalar dışında, pozitif psikolojiyle ilintili ve cinsellikte de fark yaratabilecek, başlangıç noktası çok eskilerden gelse de günümüzde yeniden popülerleşmeye ve etkileriyle ilgili geniş kapsamlı bilimsel çalışmalar yapılmakta olan Ayurveda Bilgeliği’nden bahsedeceğiz.

İçsel dengenin gücüyle kalbinize odaklanmanızı ve iç sesinizle ilişkinizde kaybolan romantizmi ve aşkı yeniden harekete geçirmenizi amaçlayan Ayurvedik bakış açısına göre ilişkinizi renklendirmenin yollarını sizler için derledik;

Okistosinle tanışın

Günümüzde bizi hayatın stresinden uzaklaştıran, en saf ve çocuksu halimize döndüğümüz duygu aşık olmak, sevmek ve sevilmek. Aslında bu duygu yalnızca duygusal yanımızı beslediği için tercih ettiğimiz ya da isteğimiz doğrultusunda ortaya çıkan bir duygu durumu değil. Aşık olduğumuz anlarda salgılanan oksitosin hormonu, fizyolojik olarak stres seviyesinin azalmasına ve kendimizi daha iyi hissetmemize olanak sağlıyor. Sarılma, dokunma, el ele tutuşma, öpüşme gibi ilgi göstermeye yönelik aktiviteler vücudun doğal olarak oksitosin üretmesine yardımcı oluyor.

oksitosin
Birbirinize sarılmak stresinizi azaltıp kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak

İnsan vücudunda var olan ve stres azaltan bu mekanizmayı kullanarak ilişkinizi canlandırmayı deneyebilirsiniz. Sabahları evden çıkmadan önce birbirinize sarılmak, birlikte olduğunuz anlarda nazik dokunuşlarla ve ilgiyle aranızdaki bağı güçlendirmek bireysel olarak da kendinizi iyi hissettirecek ve oksitosin seviyenizi artırarak vücudunuzdaki stresin azalmasını sağlayacak. Bedensel ve ruhsal olarak iyi olmanız ise uzun vadede ilişkinize dengeyi ve huzuru getirecek.

Whatsapp mesajlarından kalem ve kağıda geçiş yapın
Duygularınızı mektupla anlatmak sağlığınıza iyi geliyor

Gün boyunca sevdiğiniz kişiyle mesajlaşmak sizi iyi hissettiriyor olabilir. Peki, duyguların aşk mektuplarıyla paylaşıldığı dönemlere geri dönmeye ne dersiniz? Bu fikir size biraz modası geçmiş gibi gelebilir. Ancak araştırmalar, bu nostaljik etkinliğin hem ilişkinize hem de bireysel sağlığınıza ilginç getirileri olabileceğini gösteriyor.

Duyguların mektup yoluyla karşı tarafa aktarılması, yazan kişinin vücudundaki kolesterol seviyesini azaltıyor. Yani, bir taraftan ilişkinizi tekrar canlandırıp iletişiminize farklı bir boyut getirirken, diğer taraftan da bedensel sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bu şekilde bütünsel olarak hem duygusal hem de bedensel yönünüzü güçlendirebilirsiniz.

Sevginin özüne inin
içe dönüş
Sevme ve sevilme duygusunun eksik olması durumunda da bedensel olarak tam bir iyilik hali söz konusu olmayacaktır.

Karşılık beklemeden sevmek, tıpkı yemek yemek ya da uyumak gibi insan doğasının vazgeçilmez bir parçası. Kendi içimizde var olan sevgiye ulaşamadığımız ve harekete geçiremediğimiz sürece, bedenimizle olan bağlantımız yarım kalacaktır. Tıpkı stresin ya da üzüntünün baş ağrısı yapması ya da heyecanlandığınızda midenizin bulanması gibi, sevme ve sevilme duygusunun eksik olması durumunda da bedensel olarak tam bir iyilik hali söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle insan doğasının bir parçası olan sevme duygunuzu kullanmaktan çekinmeyin.

Asparagus ile canlanın

asparagus
Asparagusun faydaları saymakla bitmiyor

Shatavari, yani bilinen adıyla asparagus, özellikle kadın üreme sistemi üzerinde sayısız olumlu etkisi olan bir bitki. Kadın üreme sistemini dengeleyen sıvıların üretimini arttırmanın yanı sıra vücudun canlılığının geri kazanılması ve kendinizi yenilenmiş hissetmenize de olanak sağlayan bu bitki, sindirim sisteminden sinir sistemine kadar vücuttaki bir çok farklı sistemi de dengeleyici ve düzenleyici etkiye sahip.

Sonuç olarak, ilişkinizde yaşadığınız problemlerde bireysel sorumluluk almak ve çözümü doğanızda var olan içsel kaynaklarda aramak, yani kendinize dönmek ve kendinizi keşfetmek ilişkinizi canlandırmak için kullanabileceğiniz en basit ve etkili yöntem. Sevginin kaynağı sizsiniz ve ne olursa olsun çözüm içinizde saklı.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

3 adımda ilişkilerinizdeki güven kırıcı durumlara karşı kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz

Nasıl bir partner istediğinizi bilmek gerçekten mümkün mü?

İlişkide zamanla azalan ilgiyi ve yakınlığı canlandırmanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!