3 adımda ilişkilerinizdeki güven kırıcı durumlara karşı kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz

İlişkilerinizde kişisel güvensizlikleriniz veya duygusal anlamda yaralanmalarınız ortaya çıktığında, güveninizi yeniden kazanabilmek için bazı adımlar atmanız gerekebilir. Herhangi bir güvensizlik durumunda kendinizi nasıl yatıştıracağınızı bilirseniz daha sakin bir hayatınız ve güvenli, mutlu bir yaşamınız olabilir.

İlişkilerinizdeki güven kırıcı durumlara karşı 3 adımda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz
Hayatınızda bir şeyler istediğiniz gibi gitmediğinde kendinizi güvensiz hissedebilirsiniz

1. Her zaman bir güvensizlik yaşayabilirsiniz. Bazı şeyler sizi tetikleyebilir.

Farkındalık, büyümek için çok önemli bir araçtır. Eğer insan bir şeylerin farkında olmazsa, karşısına çıkan beklenmedik olaylarda korkabilir. Farkındalık, yaşayacağınız acıyla sizin aranıza bir mesafe koyabilir. Beklenmedik bir şeyle karşılaştığınızda duygusal anlamda çökebilirsiniz. Böyle bir çöküntü yaşamamak için bedeninizde neler olup bittiğini bilmeniz sizin açınızdan faydalı olabilir. Bunu farkettiğiniz andan itibaren reaksiyon gösterme aşamasından gözlem yapma aşamasına geçmiş olursunuz.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? İlişkinizde ya da ayrılıklarınızda sorun yaşadığınız zaman, tek bilmeniz gereken bir şeyin olduğu ve bu sebeple kötü hissettiğiniz olmalıdır. Bunu analiz etmeye ya da düzeltmeye kalkışmayın. Sadece bedeninizde hissettiklerinizi yaşayın. Bunu yapmak kolay olmayabilir. Ancak bu deneyimi yaşayıp acı eşiğinizi geçtiğinizde; normal bir psikolojiye dönmeniz daha kolay olacaktır.

2. Zihninizin size anlatacağı hikayelerle çok vakit geçirmeyin.

Zihnimiz her zaman bizi doğruya yöneltmeyebilir. Özellikle egolarımız bazı durumlarda bizi yanıltabilir.

Zihnimiz zaman zaman bizi korumak adına bazı telkinlerde bulunabilir. Ancak zihninizin sizin çektiğiniz acılarla ilgili oluşturacağı hikayelere ne kadar çok girerseniz, yaşayacağınız kötü ruh hali de o kadar devam edecektir.

Bir olay sizi ateşlediğinde, zihninizdeki hikayelere çok fazla takılmayın; çünkü bu hikayeler sizin kendi acılarınızdan ötürü ortaya çıkıyor. Bunun bilincinde olmanız işinize yarayabilir. Bunun yerine, bedeninizin ne hissettiğine kendinizi odaklarsanız, zihniniz sizi etkisi altına alamayacaktır.

İlişkilerinizdeki güven kırıcı durumlara karşı 3 adımda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz
Kendinize merhametle yaklaşmanız, size daha mutlu bir hayatın kapısını açabilir

3. Kendinize merhametle yaklaşın

En son aşamada, kalbinizi açmanız ve kendinize merhametle yaklaşmanız gerekiyor. Ne zaman bir olaydan ötürü ateşlenirseniz, bu yaralanan, acı çeken kısmınızın ortaya çıktığı anlamına gelir. Herkesin geçmişten gelen acıları vardır. Sizin yaşadığınız acıların üstünü örtmeye ya da ayıp bir şey gibi davranmaya gerek yok. Ancak bu acı çeken kısımlarınıza merhametle yaklaşmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Son olarak, bu acılarınızı tetikleyen olaylar kötü olabilir ancak sizin hayatınızı alt üst etmemesi gerekir. Bu deneyimlerden faydalanarak daha güçlü ve her şeyden çok fazla etkilenmeyen bir insana dönüşebilirsiniz.

Kaynak:

Minbodygreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!