Ayurveda beden tipleri: Değişimin gücü adına “Pitta”

Ateş, değdiği her şeyin kimyasını, fizyolojini değiştirir, elinizde ilk haliyle alakası olmayan yeni maddeler, cisimler kalır. Suyun tabiattaki gücünü sınamaya gelmez. Suyun gücü iklimi, coğrafyayı değiştirir. Ateşin ve suyun yüksek değiştirme gücü faydalı işler için kullanıldığında güçlü sonuçlar ortaya çıkarır. Aksine değinmek bile istemiyorum, tersi durumunda neler olduğunu, dünyadaki örneklerini ve sonuçlarını hepimiz biliyoruz. 

Pitta, değişimi getiren tüm fizyolojik, psikolojik ve ruhsal dönüşümleri yönetir.

Ateş ve su elementleri bedenimizde “iyi olma” haliyle bulunarak Pitta beden tipini oluşturur. Pitta, değişimi getiren tüm fizyolojik, psikolojik ve ruhsal dönüşümleri yönetir. Bu nedenle sindirim, emilim gibi biyokimyasal süreçlerden, düşüncelerin sindirilmesinden, duyguların dönüşümü ve işlenmesinden sorumludur. Bu kadar çok işi enzimler ve safrayla yapar. İnce bağırsaklar, beyin ve sinir sistemimiz, karaciğer, dalak, deri, gözler ve kan Pitta’nın etkili olduğu organlardır. Pitta’lar ateş ve su elementinin özelliklerini tamamen almıştır; sıcak, keskin, hafif, akışkan, hareketli ve yağlıdır.

Bir ortamda Pitta’yı hemen tanırsınız. Keskin bakışları, hareketli ve sıcak kanlı yapıları, heyecanları, organizasyon yetenekleriyle hemen dikkat çekerler. Beden ısıları yüksek olmasına karşı sıcağı severler ama uzun süre sıcakta kalmaktan hoşlanmazlar. Çok sıcaklarda hemen dengeleri bozulduğu için kendilerine ya serin bir köşe bulurlar ya da buz gibi bir meyve suyunu kana kana içerler. Pitta’ları bir köşede yelpazelenirken de görebilirsiniz. Çünkü keyiflerine düşkündürler. 

Pitta’ların keskinlikleri zekalarına ve iradelerine de yansımıştır. Zekaları, kavrama güçleri ve iradeleri yüksektir. Pitta bir karar verdi mi onu bu kararından döndürmeniz çok zordur. Çünkü bir Pitta bu kararla ilgili tüm araştırmaları yapmış, gerekli tüm bilgileri öğrenmiş ve üzerinde uzun uzadıya düşünerek analiz etmiştir. Pitta’ya aldığı kararı uygulatan “değişimin gücüdür”. Cesaret onlar için en büyük erdemdir. 

Portakal, salatalık, kereviz gibi sulu ve serinletici meyve, sebzeler beden ısınızı dengeye getirmede yardımcı olacaktır.

Eğer istediği sonuca ulaşamazsa öfkelenir, yorgunluk ve yılgınlık hisseder. Zaman zaman da kıskançlık… Böyle zamanlarda Pitta’nın yakınında olmamanızı öneririm. Ama kısa zamanda güçlü iradesiyle bu sonucu dönüştürür ve yeni kararlar alarak yoluna devam eder. 

Eğer Pitta’ysanız dengenizin bozulduğunu beden ısınızın artmasından, cildinizde sivilcelenmeden, bazen de mide ve boğazınızdaki yanmadan anlayabilirsiniz. Sizi serinletecek her şey size iyi gelecektir. Hindistan cevizi, portakal, salatalık, kereviz gibi sulu ve serinletici meyve sebzeler beden ısınızı dengeye getirmede yardımcı olacaktır. Nane, meyan kökü, gül ve rezene çayını da destekleyici ürün olarak kullanabilirsiniz. Böyle zamanlarda baharat, tuz ve turşu, yoğurt, ayran gibi fermente gıdalardan ekstra uzak durmanız gerekir. Tüm bu önerilerin her zaman oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeniz en temel kuraldır. Sıcaklığı azaltmak için oda sıcaklığı yeterlidir. Çok soğuk içtiğiniz her şey Vata veya Kapha’nızı yükseltecek yeni bir dengesizlik hali yaratacaktır. 

Beden tipi testlerinden elde ettiğim bir istatistiği buradan paylaşmak istiyorum: web sitemizden beden tipi testini yapan kişilerin %75’i Pitta ya da Pitta korelasyonlu ikili beden tipine sahip. Bu oran testi yapanlar açısından çok yüksek. Bu istatistiği bir örneklem olarak ele alır ve ülke olarak düşünürsek; ülkece heyecanlı, hareketli, sıcak kanlıyız. Dengemiz bozulduğunda da ülkece öfkeli, yılgın ve yorgun. 

Pitta’yı da tamamladıktan sonra haftaya Kapha ile buluşmak üzere, o zamana kadar dengede ve mutlu kalın.

 

İlginizi çekebilir: Ayurveda’ya göre beden tipiniz ve bilmeniz gereken özellikleriniz

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

Müge Murat Ayurveda Beden Terapi
Tüm hikâye her beyaz yakalı gibi “İstanbul’dan gitmek istiyorum” ile başladı. Nereye giderimden önce “gitsem ne yaparım?” endişesi ile etrafı dinlemeye ve araştırmaya başladım. ... Devam