Ayrılık: Bitiş çizgisi sandığımız yer ya doğru bir başlangıç noktasıysa?

Bir ilişki bittiğinde ilk anda şok evresiyle birlikte “Neden ben?”, “Bunu hak edecek ne yaptım?” gibi fikirler zihinde uçuşur. Kıyaslamalar, suçlamalar, yargılamalar bu sırada fazlasıyla devrededir. Kapıya gelen davetsiz ve beklenmedik bir misafirdir ayrılık. İlişki biter bitmez film şeridi sahneleri, yaşananlar, “Acaba bunlar da yalan mıydı, ne kadarı yalan ne kadarı gerçekti?” fikirleri bolca tekrar edebilir.

Ayrılık süreçlerinde ilk anlarda gösterilen tepkiler ilişkiye yönelik yaklaşımlara, ilişkide geçirilen zamana, yaşantılara, ilişkiye yüklenen anlama ve partnerle olan yaşantılara göre farklılık gösterebilir. Bu sırada gösterilen tepkiler çocuk halimizin bir ebeveynden ayrılırkenki tepkilerine fazlasıyla benzer. O anda bu yanılsamayı göremeyecek kadar duygu musluğumuz açık haldedir.

O anlarda zamanın yavaş aktığı ve zihinsel sorgulamaların devam ettiği bir ruh hali vardır. Buradaki düşünme şiddetimiz ve olayları yorumlama biçimimiz kötü veya iyi hissetmemize etki edebilir. Her ilişki güzel hayallerle başlasa da bazen ilişkilerde tanıdığımızı sandığımız kişi aslında o kişi olmayabilir. Biz de bir yanılsama ile bakmayı seçmiş olabiliriz. Bazen de kişiler ilişkinin başındaki haline göre başka beklentilere, isteklere zamanla evrilebilir. Bazen de partnerlerden biri güvene sert bir darbe getiren bir hamlede bulunabilir. Ya da ilişki iki tarafı beslememeye, bir kısır döngüye ve mutsuzluğa dönüşme yoluna gidebilir.

Bitişe dair makul gerekçemiz her neyse direnmemek, olanı kabul etmek bizi özgürlük tarafına yöneltecektir. İlişkinin bitişi kendimize dönebilmek adına önemli bir basamaktır. Bu esnada bize iyi gelenleri, gelmeyenleri, ilişkiden beklentilerimizi, partner olarak yaşamak isteyip istemediklerimizi yeniden gözden geçirebiliriz. Yaralarımızın bize anlattığı ihtiyaçlarımıza kulak verebiliriz. Bu esnada bizim neleri revize etmemiz gerektiğini fark edebiliriz.

Aslında her krizin içinde bir fırsat olduğu gibi, biten ilişki de aslında yeni gelecek ilişkinin biletini ve vizesini içinde saklıyordur. Elbette tamamlanması gereken psikolojik konuları ve yas sürecini tamamladıktan sonra… Bazen içinde bulunulan anda negatif gibi görünen her neyse aslında yanılsamalı bakış açısıyla öyle görünebilir. Oysa büyük hayat perspektifinden baktığımızda, bu ayrılığın hikayemizdeki bölümlerden sadece biri olduğunu görebiliriz. Olanı kabul edip deneyimlerimizle önce kendi elimizden tutup kendimizi koruyup yola devam ettiğimizde, zaten bize iyi gelen huzurlu başlangıçlara yol almamız an meselesi olacaktır.

Instagram: dilarapepedil
www.pskdilarapedil.com

İlginizi çekebilir: İstenmeyen misafir “değişim” kapımızı çaldığında

Dilara Pepedil Uzman Psikolog
İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2008 yılında mezun oldum. Daha sonra Marmara Üniversitesi’nde ‘örgütsel davranış’ alanında wellbeing-iyi-oluş konusunda tezli yüksek lisans yaptım. Yaklaşık 14 yıldır ... Devam