Ayrılık acısının üstesinden gelmek için izlemeniz gereken 6 yol

İster yaşadığınız uzun bir ilişki olsun isterse de kısa süreli, ayrılık her zaman zordur. İlişkiye başlamak için kişiye yardımcı olan arkadaşları hatta telefon uygulamaları olsa da söz konusu ayrılık olduğunda bu acıya yardımcı olan pek bir şey yoktur. Arkadaşlar ve aile bu konuda ayrılık acısı yaşayan kişiye yardım etmeye çalışsa da özellikle ayrılığın ilk günlerinde bunun pek bir yardımı olmaz.

Ayrılık acısı yaşayan kişinin bu durumun üstesinden gelmek için en büyük yardımcısı yine kendisi olacaktır. Öncelikle bunun için zamana ihtiyaç olduğu herkes tarafından bilinmelidir. Sonrasındaysa belli adımları izleyerek ayrılık acısının üstesinden gelinebilir.

Matem aşamalarınızı yok saymayın

Duygusal bir ilişkiden çıktıktan sonra birisi ölmüş gibi hissetmeniz son derece normaldir. Hatta Elisabeth Kübler-Ross kederi açıklarken 5 aşamadan bahseder: İnkar, öfke, pazarlık etme, depresyon ve kabul. Bu sebeple ilişkiniz bittiğinde kendinizi matemde gibi hissediyorsanız “Bunu engellemeliyim” diye kendinize baskı yapmayın. Çünkü bu son derece olağan bir süreçtir ve sonunda kabullenme aşamasıyla üstesinden gelinir.

Ayrılık acısının üstesinden gelmek için izlemeniz gereken 6 yol

Acınızı rahatlatın

Kulağa tuhaf gelse de ilişki ağrısı sadece mecazi değildir. Bu sebeple onu da fiziksel bir ağrınız olduğu zamanlardaki gibi tedavi edebilirsiniz. Psikolog Chloe Carmichael, “Fiziksel ağrıyla harekete geçirilen aynı ağrı reseptörlerinin bir kısmının duygusal tipte de aktif hale getirebildiğinden, erken dönemde alınan ağrı kesicinin yardımcı olabileceğini gösteren bazı çalışmalar var” şeklinde durumu açıklıyor.

Ayrıldıktan sonra çiftlerin birbirine olan temaslarını da çok özlediğini ve buna ihtiyaç duyduğunu belirten Carmichael, bu yüzden “Masaj romantik bir deneyimle aynı değildir ama kişinin dokunulması merhametli ve pozitif bir etki yaratarak kişiye yardımcı olur” diyerek bir öneri sunuyor.

Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimde kalın

Sizin sıkıntılarınızı dinlemek ve ağlarken yanınızda olmanın yanı sıra aile ve arkadaşların iki önemli görevi daha vardır: Sizi ayakta utmak ve ilk aşamayı atlattıktan sonra eski sevgiliniz hakkında dikkatinizi dağıtmak. Sevdiğiniz insanların çevrenizde olması sizi ayakta tutmak için en önemli güçlerdir. Bu sebeple kendinizi sizi destekleyen güvenli limanlara emanet etmekten çekinmeyin ve bu insanlara rahatlayana kadar içinizi dökün.

Eski sevgilinizle arkadaş olmayın

Eğer eski sevgiliniz işten biriyse ya da her gün bir şekilde onu görüyorsanız bu ayrılık acınızı aşmanız için size pek de yardımcı değildir. O yüzden kendinizi en kibar şekilde eski sevgilinizden uzaklaştırmanız gerekir. Hatta bunu yaparken onunla da konuşup “Sana saygı duyuyorum ama senden uzakta olursam bunun üstesinden daha kolay gelebilirim” şeklinde bir açıklama yapabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızı da işin içine dahil ederek birbirinizi kibarlıkla arkadaşlıktan çıkarabilirsiniz.

Ayrılık acısının üstesinden gelmek için izlemeniz gereken 6 yol

Dikkatinizi dağıtın

Kederli aşamanızı atlattıktan sonra her ne kadar kendinizi hazır hissetmeseniz de daha aktif olmak için çabalayın. Sinemaya, yemeğe, tiyatroya, müzeye ya da seyahate çıkın. Bu sizi hem bitmek bilmeyen düşüncelerinizden büyük ölçüde kurtaracak hem de hayattan tekrardan keyif almanızı sağlayacak. Ayrılık acısı yaşarken genelde eve kapanıp arka arkaya dizi maratonu yapmış olabilirsiniz. Bunun yanına sesli kitap ve podcast’leri de ekleyerek kendinizi daha pozitif hissedebilirsiniz.

Geri dönmenin yolunu bulun

Her ne kadar kendinizi ilişkiye hazır hissetmeseniz de ayrılıklardan sonra yaşanan yeni aşklar çok büyük olabiliyor. Siz yeni bir sevgili aramasanız da kendinizi iyi hissetmek için dating uygulamalarına giriş yapıp yeni insanlarla konuşmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamalar sizi kendiniz hakkında daha iyi hissettirecek ve gerçek dünyayı da hatırlatacaktır. Derin bir şey yaşamak istemeseniz bile flört ederek kendinize olan güveninizi geri kazanabilirsiniz.

 

Kaynak:
Greatist
She Knows

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!