Aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamaktan “öğrenmeye” geçiş

Neden hep terk ediliyorum?
Neden param geldiği gibi gidiyor?
Neden hep beni üzen ve değersiz hissettiren kişilere denk geliyorum?
Neden çok çabalamama rağmen başarısız oluyorum?
Neden bunlar hep benim başıma geliyor?

Küçükken etrafınızdaki yetişkinler ne gibi mesajlar verirdi? Hayatın ne kadar zor olduğunu, paranın kolay kazanılmadığını ya da insanların güvenilmez olduğunu mu söylerdi yoksa? Eğer bu tür mesajlarla büyüdüyseniz, bunlar sizin ilişkilere, başarıya ve paraya bakış açınızı belirlemiş olabilir.

Neden bunlar hep benim başıma geliyor?” sorusunun cevabı yaşamınızın ilk yıllarında saklı. Sürekli aynı olumsuz durumları yaşamanızın sebepleri şunlar:  

  • Küçüklüğünüzde tohumları atılmış olan olumsuz otomatik inançlarınız bu durumu yaratıyor olabilir.
  • Bu konuyla ilgili çözülmemiş bir travmanız veya bitirilmemiş işleriniz olabilir.

Bugün yaşananlar geçmişin bir tekrarı. Şu anda tecrübe ettiğiniz çoğu şey 0-7 yaş aralığında başınıza gelenlerle şekillenmiş inançlarınızın bir sonucu. Bu dönemde yaşananlar bilinç dışını oluşturuyor. Bilinç dışı, çocukluk döneminin duygusal ortamını yeniden yaratma eğiliminde, çünkü onun “aile” olarak bildiği tek ortam bu. Bu dönemde çözülmemiş ve bitirilmemiş herhangi bir şey, ilerde aynı sahneyle tekrar tekrar karşınıza çıkabiliyor. Aynı sahnenin tekrarını yaşamanız aslında artık bu problemi çözmeye hazır olduğunuzu da gösteriyor.

Yaşamın tümü bir döngü. Hayattaki olumsuz döngüleri kırmak için bazı sınavların verilmesi gerekiyor. Çünkü acı veren bir döngüyü kırmanın yolu, ondan öğrenilmesi gereken dersi alarak farkındalık kazanmak. Size sürekli aynı sahneyi yaşatan bir durumla karşılaştığınızda kendinize şu soruyu sorun: “Şu anda bilmem ve anlamam gereken şey ne?” Bu soruyu sormak kaçınılmaz olarak geçmişle yüzleşmenizi gerektirecek.

Geçmişle yüzleş, çöz, anlamlandır ve geride bırak.

Yaşamınızda hep aynı olumsuz deneyimleri tekrarlamanızın nedeni geçmişinizde yatıyor. Geçmişle yüzleşmek hiç kimse için kolay değil. Ancak iyileşmenin ilk adımı da yüzleşmek. Geçmişte olmuş ve bitmiş ancak hala üzerinizde etkisi olan bu olayları hatırlamanız her zaman mümkün olmuyor. Bunun sebebi acı çekmemek için bir savunma mekanizması olarak bilincinizin bu anıları bastırması. Yüzleşmeyi kendi başınıza yapmakta zorlanmanız durumunda profesyonel destek almanız yerinde olacaktır. Bana www.ayselkeskin.net üzerinden ulaşabilirsiniz. Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

 

İlginizi çekebilir: Mutlu olmak için hayır demeyi öğrenmek gerekir

Aysel Keskin Psikolojik Danışman
Merhaba ben Aysel Keskin. Psikolojik Danışman ve Psikoterapistim. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olduktan sonra, Türk Deniz Kuvvetlerinde yedi senelik bir ... Devam