Ay düğümleri Boğa-Akrep aksına geçiyor: Dünyayı neler bekliyor?

Ay düğümleri yaklaşık olarak 1,5 yıldır bulunduğu İkizler-Yay aksından, 18 Ocak 2022 itibarıyla Boğa-Akrep aksına geçiş yapacak ve 17 Temmuz 2023 tarihine kadar burada kalacak.

Ortalama 18 ayda bir aks değiştiren Ay düğümleri geçtiğimiz 1,5 yıldır İkizler-Yay aksındaki transiti ile temsil ettiği konular olan iletişim, bilgi, eğitim, öğrenme, ticaret, uluslararası konular ve seyahatler ile ilgili alanlarda odak yaratarak yepyeni farkındalıklar ve alışkanlıklar elde etmemizi sağladı.

Temsil ettiği konularda neler değişti?

Pandemi etkisiyle eğitimde online model tercih edilmeye başlandı. İletişim çok hızlandı, teknolojik içerikler, canlı yayınlar, videolar çoğaldı, alışveriş alışkanlıklarında online tercihi arttı. Seyahatler ve uluslararası alanı temsil eden bu aks, yurt dışı ve yurt içi seyahat kuralları getirirken, zaman zaman kısıtlamalar yarattı.

Ayrıca İkizler burcu akciğerler ile alakalıdır. Sağlık açısından tüm dünyada virüsün akciğerlerde yaratacağı tahribat ve etkileri konuşuldu.

Ve şimdi önümüzde yepyeni bir süreç bizi bekliyor.

Astrolojide Boğa-Akrep hattı neleri ifade ediyor?

Astroloji döngüsel çalışır. Belli periyotlarda gerçekleşen tutulma aksları bize içinde bulunduğumuz dönemde yaşanacak konular hakkında önemli bilgiler verirler.

Boğa-Akrep aksının anahtar kelimeleri ve temsil ettiği konular ise şunlardır:

 • Boğa burcu bankalar, para, ekonomi, finans, beslenme, tarım, sanat.
 • Akrep burcu yeraltı kaynakları, madenler, petrol, kimyevi, radyoaktif maddeler, krizler, iflaslar, vergiler, borçlar, alacaklar, krediler, felaketler, toplu ölümler, cinsel konular, tacizler, gizli örgütler, tarikatlar, mafyöz konular…

2022’de bizleri neler bekliyor?

Bu aks bize önümüzdeki dönemde güvenlik kaygımızın yükseleceğini, içinde bulunduğumuz koşullardan dolayı daha sade, daha küçük, daha dingin bir yaşantı tercih edeceğimizi söylüyor.

Bu dönem koşullarınızı korumaya ve risk almamaya özen gösterin. Tüketmeye değil, üretmeye ve eskiyi dönüştürmeye özen gösterin. Olan kaynaklar hem bireysel gelirler anlamında, hem üretim anlamında, hem de doğal kaynaklar anlamında azalma gösterebilir. Boğa sahip olduğumuz maddi manevi değerlerin tamamını sembolize eder. Önümüzdeki dönem olan kaynaklarımız önem kazanacak çünkü yenisini elde etmek zorlaşabilir.

Bankacılık, finans, alım-satım, yatırım konularını temsil eden Boğa-Akrep hattı, para ve finans konularını tüm dünyada 1. sıraya taşıyacak. Bankacılık sektöründe yeni kurallar ve politikalar bekleyebiliriz. Boğa somut olanı anlatır ve Kuzey Ay Düğümünün Boğa’da oluşu sebebiyle fiziksel olan yatırımların daha çok önemli olacağını gösteriyor. Yatırımlarınızı fiziki alanlara yapmaya çalışın. Özellikle para dijitale geçse bile, değerli madenler her dönemin kazandıranı ve ilk tercihi olacak!

Boğa-Akrep hattında oluşacak tutulmalar ile birlikte para kullanımı ile alakalı yeni kurallar ve kullanım şekilleri gelebilir. Pek tabii ki Uranüs’ün de 2018’den beri Boğa burcunda seyahat etmesiyle birlikte 2026’ya kadar dijital paraların artık her alanda tercih edileceğini söyleyebiliriz. Devletler kendi dijital para birimlerini açıklayabilir.

Boğa burcu toprak elementinin sabit niteliğidir. Bu dönem toprak, arazi, arsa alacak olanlar ve tarım işleri ile uğraşan kişiler için oldukça destekleyici. Orta vadede gelecek yılların konusu ve endişesi kıtlık ve kuraklık. Özellikle bu dönemden başlayarak modern tarım yapanların, toprağı olanların, kendi ekip biçebilenlerin daha kaygısız yaşayacağını söyleyebiliriz. Doğal afetler ve doğa olayları sebebiyle tarım mahsullerinin zarar görmesi veya azlığı ciddi gıda krizlerini beraberinde getirebilir. Yeme-içme alışkanlıklarında büyük değişimler oluşabilir. Dünyada veganlığın popülerliği daha çok artabilir.

Ve ne yazık ki (dilerim yaşanmasın) depremlerde artış görebiliriz. Kuzey-Güney Ay düğümlerinin Boğa-Akrep hattında olduğu zaman dilimlerinde büyük depremler görülmüş.

Boğa burcu Gaia, toprak ana… Bu süreçte kendini hatırlatacak. Bir kez daha toprağa ve doğaya dönüşü yaşayacağız ve doğa karşısında aciz olduğumuzu hatırlayacağız. Kutsal olanı hor görmemek gerekiyor. Her daim ekosisteme saygılı olmak gerektiğini, beton sempatizanlığı yapmamanın önemini, doğa dostu yaşam alanları inşa etmenin kıymetini hatırlayacağız.

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında Jüpiter’in de ateş elementinde olduğu zaman dilimlerinde gökyüzünde ateş vurgusu çok fazla… Yangınlar açısından çok çok tehlikeli bir dönem bizi bekliyor. Tarım alanları ve ormanlar korunmalı, tedbir alınmalı.

Akrep burcu ölüm ve ötesini, metafizik konuları temsil eder. Madde (dünya) alemi ile mana (ruhsal boyut) kapısının geçiş perdesidir. Duyu ötesi konularla alakalıdır. Kainata açılan kapıdır esasen. Dünyevi boyutta krizlerle bağdaştırılır. Güçlü olmakla, mücadele etmekle ve önce yanıp sonra küllerinden yeniden doğmakla alakalıdır. Bu dönemde ne yazık ki (dilerim yaşanmasın) kayıplar, krizler ve toplu ölümler gözlemleyebiliriz.

Ayrıca Akrep burcu kimyevi ve radyoaktif maddeleri, yer altı kaynaklarını temsil eder. Kimyevi madde sızıntılarına, zehirlenmelere, nükleer enerjiye ve silahlara ve patlamalara ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Sağlık alanında temsil ettiği bölgeler nelerdir?

Burundan boğaza akan akıntılar, tiroidler, bademcikler, boğaz ağrıları, yağ kistleri, rahim hastalıkları, mesane bölgesi ve cinsel hastalıklar… Bu bölgelerde risk taşıyorsanız doktor kontrollerinizi aksatmamanızı tavsiye ederim.

Tarihte Ay düğümleri Boğa-Akrep hattında olduğu zamanlarda neler oldu?

Yukarıda saydığım olasılıklarla içiniz kararmış olabilir. Çok haklısınız. Ancak realizm ve optimizm arasında bana göre çok ince bir çizgi var. Astrolojinin farkındalık sağlamak ve tedbir alınabilecek konular için bir fırsat yaratması için bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğini düşündüğümden detaylı olarak tarihsel bir araştırma yaptım.

Astroloji döngüsel çalıştığından, Ay düğümlerinin tarihte, Boğa-Akrep aksında olduğu zamanlar aşağıdaki gibidir:

 • 23 Mart 1910 – 8 Aralık 1911
 • 28 Aralık 1928 – 7 Temmuz 1930
 • 2 Ağustos 1947 – 26 Ocak 1949
 • 19 Şubat 1966 – 19 Ağustos 1967
 • 11 Eylül 1984 – 6 Nisan 1986
 • 14 Nisan 2003 – 26 Aralık 2004
 • 18 Ocak 2022 – 17 Temmuz 2023

Bu aralıklarda, Boğa-Akrep semboliklerini gösteren konularda tarihte neler yaşanmış, açıklamalarıyla aşağıda paylaşıyorum.

Ekonomik örneklerle başlayalım…

 • 29 Ekim 1929 New York Borsası çöktü, Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik depresyonun başlangıcı.
 • 4 Aralık 1929 Türk parasının değerini yükseltmek için alınacak önlemlerle her yerde yerli malı kullanılmasını hedefleyen bir kararname yayımlandı.
 • 15 Haziran 1930 Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dış kredisi olan 10 Milyon doları Amerikan Yardım Bankası’ndan alındı.

Birebir aynı olaylar olacak demek değil bu elbette. Ancak benzer Ay düğümleri pozisyonlarında dünyada çok sayıda deprem (yüksek şiddetli) ve toplu ölüm olduğunu gözlemliyoruz. (Dilerim yaşanmasın.)

Ay düğümlerinin tarihte Boğa-Akrep hattında olduğu zamanlarda yaşanan doğal afetlere bakalım…

 • 19 Eylül 1985 Meksika’da meydana gelen 8,1 büyüklüğündeki depremde 9 bin kişi hayatını kaybetti.
 • 26 Temmuz 1967 Tunceli’nin Pülümür ilçesinde Richter ölçeğine göre 6 büyüklüğünde deprem: 95 ölü, 127 yaralı.
 • 1 Mayıs 2003 Bingöl’de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 176 kişi öldü, 521 kişi de yaralandı.
 • 26 Aralık 2003 İran’ın Kirman Eyaleti’nde 6,6 büyüklüğünde deprem oldu. Çoğunluğu Bam’da olmak üzere 20.000 kişi öldü.
 • 23 Aralık 2004 Güney Okyanus’taki Macquarie Adası’nda 8,1 büyüklüğünde deprem gerçekleşti.
 • 26 Aralık 2004 Hint Okyanusu tabanında (Kuzey Endonezya, Aceh yakınlarında) meydana gelen 8,9 şiddetindeki güçlü depremin yarattığı tsunami, güneydoğu Asya’da okyanusa kıyısı bulunan 13 ülkede 200.000’den fazla kişinin ölümüne veya kaybolmasına yol açtı. Yalnızca Endonezya’da 128.000 kişi öldü.
 • 6 Mayıs 1930 Hakkari’de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 2.514 kişi öldü.
 • 5 Ekim 1948 Türkmenistan’ın Aşkabat şehrindeki büyük depremde 110.000 kişi hayatını yitirdi.
 • 13 Mayıs 1929 İran’ın Horasan bölgesinde deprem oldu, yaklaşık 3.000 kişi öldü.
 • 18 Mayıs 1929 Sivas’ın Suşehri ilçesinde 6,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 64 kişi öldü.

Ay düğümlerinin tarihte Boğa-Akrep hattında olduğu zamanlarda kimyevi maddelerle ilgili konulara bakalım…

 • 29 Ağustos 1947 ABD’li bilim insanları nükleer güç için plütonyumu parçalamayı başardılar.
 • 28 Ekim 1948 İsviçreli kimyacı Paul Hermann Müller, DDT’nin böcek öldürücü özelliğini keşfinden ötürü Nobel Kimya Ödülü ile ödüllendirildi.
 • 19 Aralık 2003 Libya lideri Muammer Kaddafi ülkesinin nükleer ve kimyasal silah üretme hedefinden vazgeçtiğini duyurdu.
 • 15 Aralık 1948 Fransa ilk nükleer reaktörün kuruluş çalışmalarına başladı.
 • 19 Nisan 1948 Amerika Birleşik Devletleri yeni bir atom silahını Marshall Adası’nda denedi.

Dünya değişecek, gidenler olacak, gelenler olacak, evren sistemine ve döngüsüne hep devam edecek.
Birçok kişi için hayatın anlamı değişecek, tanımlarını baştan yazacak.
Olmaz dediklerini yapacak, büyük konuştuklarını yaşayacak ve bu dönem karma hiç olmadığı kadar güçlü çalışacak. Herkes ektiğini biçecek…

Birçok kişi öyle döngüler yaşayacak ki hayatın yönetemediği kısımları ile tanışacak. Hepsi bir deneyim… İyi olanı da kötü olanı sevebilme ve teşekkür edebilme gücünü, yaşadığımız iyi, kötü her şeyde manayı görebilmeyi diliyorum.

Görünenin ötesindeki görünmeyene açılan yepyeni bir dönem… Hepimizin hayatına güzellikler getirsin.

Peki Türkiye’yi neler bekliyor?

Türkiye’nin 5/11 aksını etkileyen bu tutulmalar çocuklar, gençler, eğlence, sanat, sportif aktiviteler, spekülatif yatırım alanları, uluslararası paktlar gibi konuları ülke gündemine taşıyabilir.

Biraz da güzel haberler vermek istiyorum. Türkiye’nin Güneş’i, Venüs’ü, Jüpiter’i, Merkür’ü 5. ev alanında. Pozitif açıdan bakarsak tarihte bu dönemlerde sanat, spor alanlarında ciddi başarılar yaşanmış. Diliyorum tekrarları yaşansın.

Ay düğümlerinin tarihte Boğa-Akrep hattında olduğu zamanlarda sanat ve sporla ilgili dünyada gündem olan konulara bakalım…

 • 24 Mayıs 2003 Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’nda ilk birinciliğini Sertab Erener’le kazandı.
 • 25 Mayıs 2003 Nuri Bilge Ceylan’ın “Uzak” adlı filmi 56’ncı Cannes Film Festivali’nde Gus Van Sant’ın “Elephant” filmiyle birlikte En İyi Film ödülünü paylaştı.
 • 12 Aralık 2004 Fatih Akın’ın filmi Duvara Karşı, Avrupa Sinema Akademisi’nce verilen 2004 Avrupa En İyi Film Ödülünü kazandı.
 • 28 Eylül 2003 Türkiye Kadın Millî Voleybol Takımı, tarihinde ilk kez Avrupa ikincisi oldu.

Ay düğümleri nedir?

Kuzeyde ve güneyde Ay’ın yörüngesinin Güneş’in ekliptiği ile Ay’ın ekliptiğinin kesişim yaptığı noktalardır. Ay düğümleri gökyüzünde bir gezegen, cisim değildir. Yıl içindeki tutulma akslarındaki kesişim noktalarıdır. Bu akstaki tutulma tarihleri ise aşağıdaki gibidir:

 • 30 Nisan Güneş Tutulması: 10° Boğa
 • 16 Mayıs Ay Tutulması: 25° Akrep
 • 25 Ekim Güneş Tutulması: 02° Akrep
 • 08 Kasım Ay Tutulması: 16° Boğa

Astroloji öğrencileri için detay vermek gerekirse… Karmik astroloji ekolleri, Mean Node kullanırken (23 Aralık 2021 Boğa burcuna giriş yapıyor) Batı ekolleri True Node baz alır (18 Ocak 2022 tarihinde geçiş yapmakta). Bu tarihsel farklılık matematiksel hesaplama farklılığından kaynaklanır. Anaretik dereceler de yorumları etkilediğinden, Natal haritada 28-29º’de Ay düğümleri bakıyorsanız yorumlarınızda True Node kullanmanızı öneririm. Ben harita üzerinde karmik inceleme yapıyorsam Mean Node kullanıyorum. Genel incelemelerimin hepsinde True Node kullanıyorum.

Bireysel doğum haritalarında Ay düğümleri ne ifade eder?

Ay düğümlerini ruhumuzun gelişimi için hayatımızda birer rehber olarak kabul edebiliriz. Kuzey Ay Düğümü (KAD) bu yaşamımızda gitmemiz ve güçlendirmemiz gereken yolu sembolize ederken, Güney Ay Düğümü (GAD) geçmiş yaşamlardan taşıdığımız izleri, alışkanlıkları, güçlü ve aşina olduğumuz yönleri temsil eder.

Doğum haritamızdaki Ay düğümleri enkarnasyonumuzdaki en önemli şifrematiklerden biridir. Neden varız? Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? Yaşam amacımız ne? Kaderimde bana yazılmış senaryo ne? Bunlar gibi hayatımızı sorguladığımız her an, benliğimize anlam katacak en güzel cevapları bize Ay düğümleri verir.

Doğu mitolojisinde Ay düğümleri ejderha ile temsil edilir. Kad-Rahu ejdarhanın başı iken, Gad-Ketu ejderhanın kuyruğu olarak sembolize edilir. Bu noktalar bu yaşamdaki karmik giriş ve çıkış kapılarımızdır. GAD geçmiş yaşantılarımızdaki veya genetik kodlarımızdaki karmik konuları anlattığından negatif ve bırakılması gereken konuları anlatır. Amaç KAD’ın vadettikleriyle gelişmektir. Buradaki en önemli detay, Güney Ay düğümünü bırakıp KAD’a gitmek değil, eski ile yeniyi hayatımızda dengelenmektir. Düalite yasası bunu gerektirir.

Peki, siz Ay düğümlerinizin hangi burçlarda olduğunu biliyor musunuz?

Tarihsel örneklerin açıklamaları biyografi.info sitesinden alınmıştır.

İlginizi çekebilir: Merkür retrosu 14 Ocak’ta başlıyor: Retro, beraberinde neler getirecek?

Buşra Efe Astrolog
Merhaba, Ben Buşra Efe. 10 yılı aşkın süredir çok uluslu FMCG ve kozmetik sektörlerinde, kurumsal alanda çalışmaktayım. Mesleki kariyerime ek olarak, hayatımda astroloji alanında ... Devam