Avokadonuzu taze bir şekilde 6 ay boyunca saklamanın yolları

Birçok insan avokadoyu bazen smoothie şeklinde, bazen tostun içerisine sürerek, bazense taco hazırlarken kullanarak farklı şekillerde, farklı lezzetlerle tüketmektedir. Fakat avokadoların da aslında bir raf ömrü vardır ve ne yazık ki sonsuza kadar saklayamazsınız.

Avokado bozulmaya başladığında kahverengi kısmını yeşil kısmından ayırarak su içerisinde bekletirseniz, raf ömrünü birkaç gün uzatabilirsiniz. Fakat amacınız raf ömrünü birkaç günden çok uzatmaksa, olgun avokadoyu dondurmanız gerekir. Eğer avokadonuz olgun değilse, avokado turşusu yapabilirsiniz. Yani artık yumuşamış avokadunuzu çöpe atmak zorunda değilsiniz.

İlgili yazı: Avokado hakkında az bilinen 6 gerçek

avokado
Avokadoyu dondurarak yaklaşık 5-6 ay dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Avokadonun raf ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler

Bunu yapmanın 2 yolu bulunmaktadır: İster ikiye bölebilir, isterseniz de püre haline getirebilirsiniz. İşte yapılışı:

  1. Soymadan yıkayın.
  2. İkiye bölün ve kabuğunu soyun. Eğer ikiye bölmek istiyorsanız, çekirdeğini çıkarıp parçaları ayrı ayrı streç filmle veya alüminyum folyoyla sarın, açılır kapanır plastik torbaya koyun ve dondurucuya atın. ( Plastik torbanın üzerine tarih atmayı unutmayın.)
  3. Eğer püre haline getirmek istiyorsanız, ister çatalla ya da mutfak robotuyla püre yapıp, içine bir parça normal limon veya misket limonu koyabilirsiniz ya da beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında yine açılır kapanır plastik torbaya ya da hava geçirmez kaba koyarak dondurucuya atabilirsiniz.
  4. Avokado buzlukta 5-6 ay boyunca dayanabilmektedir.
  5. Buzdan çözmek içinse, kullanmadan 12-24 saat öncesinde buzdolabına koyabilir ya da oda sıcaklığında bir yerde 1 saat bekletebilirsiniz. Dilerseniz kabın üzerine soğuk su dökerek de buzdan çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette 6 ay beklemiş avokadonuz taptaze bir avokado gibi olamaz; çünkü buzdan çözdüğünüzde, avokadonuz taze bir avokado kadar sert olmayacaktır. O yüzden avokado dilimlerini yemek olarak kullanmayacaksanız, dondurduğunuz avokado dilimlerini guacamole ya da sos olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!