Asya’dan gelen moda esintisi: Japon dokunuşu ile kimono trendi

Yaz sıcaklarının içimizi kavurduğu bugünlerde, ofis modasında serin bir nefes alıyoruz ve Asya’ ya hatta Asya topraklarında kendine özgü kültürü ile neredeyse tüm dünyayı etkilemiş Japonya’ya uzanıyoruz. Japonların ünlü geleneksel giysisi Kimono, bu yaz tüm tasarımcıların en gözde parçaları arasında. Bilindik formu sayesinde birçok tasarımcıya ilham kaynağı oldu.

Kimono kelimesi kiru ve mono kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.  Kiru “giyilen eşya veya elbise” mono ise “tek” anlamına geliyor. Buradan yola çıkaran kimono kelimesinin “tek parçalık giysi, elbise” anlamına geldiğini söyleyebiliriz.  Asıl formu bileklere kadar uzanan ve tek parça, genel olarak belden bağlı, geniş kesim şeklindedir. 2015 yaz sezonunda ise canlı renklerden farklı desenlere kısa kesimlerden orta uzunlukta kesimlere kadar çok farklı şekillerde kullanıldı. İşte ofislerinizde bu yaz kullanabileceğiniz Kimono trendi önerileri:

1. Bel hizasında kimono ile kombin

Özellikle bol kesim tasarımları ile yüksek bel pantolonlarınız veya kalem etekleriniz ile rahatça kombinleyebileceğiniz bir seçenek. Yüksek topuklu ayakkabılar ile birleştirdiğinizde son derece uyumlu ve şık bir tarza ulaşabilirsiniz. Klasik–spor tarzda bir kombin oluşturmak istiyorsanız da bel hizasında kullandığınız kimonoyu bol paçalı pantolonlarınız ile kombinleyebilirsiniz.

7
Bel hizasında kullandığınız kimonoyu bol paçalı pantolonlarınız ile kombinleyebilirsiniz.
4
Bel hizasında kimono yüksek bel pantolonlarınız veya kalem etekleriniz ile rahatça kombinleyebileceğiniz bir seçenek.

2. Ayak bileklerine kadar uzanan kimono ile kombin

Bu tarz kimonolar ise kombinlerde “tamamlayıcı’’ parça olarak tercih edilebilir. Yüksek bel kalem eteğiniz ile kombin ettiğiniz gömlek veya bluzlarınıza Asya esintisi katmak, klasik tarzınızı spor dokunuş ile tamamlamak veya katılacağınız bir iş yemeğinizde tercih ettiğiniz denim kombininizi klasik tarza yaklaştırmak istiyorsanız tavsiyem yüksek topuklu ayakkabılarınız ile bu yazın diğer bir trendi olan püskülü de yansıtan ayak bileğinize uzanan kimonoları tercih etmeniz.

6
Bu tarz kimonolar kombinlerde “tamamlayıcı’’ parça olarak tercih edilebilir.
5
Yüksek topuklu ayakkabılarınız ile bu yazın diğer bir trendi olan püskülü de yansıtan kimonoları tercih edebilirsiniz.

3. Kalça boyuna uzanan kimono ile kombin

Bu kimono modelini kombinlerinizde, hem tamamlayıcı hem ana parça olarak kullanabilirsiniz. Yüksek bel pantolonlarınızı veya tek renk dar kesim bir elbisenizi hareketlendirmek için özellikle yüksek topuklu ayakkabı ile tamamladığınızda, kalça boyuna kadar uzanan kimono kullanımınız modern tarzınızı yansıtacaktır. Bunun yanında ofiste tercihiniz olabilecek diz üstü etek veya bu yazın diğer bir trendi bol paça şortunuz ile kullanacağınız gömlek veya bluzlarınız üzerinde tamamlayıcı parça olarak kimono tercih edebilirsiniz.

8
Bu kimono modelini kombinlerinizde, hem tamamlayıcı hem ana parça olarak kullanabilirsiniz.
2
Yüksek bel pantolonlarınızı veya tek renk dar kesim bir elbisenizi hareketlendirmek için kullanabilirsiniz.

Tüm bu önerilerimiz için geçerli olan bir püf noktasını da atlamadan geçmeyelim; kombinlerinizde kimonoları ön plana çıkarmanız için renk ve desen tercihleriniz büyük önem taşıyor. Bu yüzden kimono kullanacağınız kombinlerinizde tarzınızı uygularken renk ve desen uyumunu da değerlendirmenizi öneririm.

3
Kombinlerinizde kimonoları ön plana çıkarmanız için renk ve desen tercihleriniz büyük önem taşıyor.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam