Araştırmalar erotik rüyaların uyku pozisyonu ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor

Pek çok insan erotik içerikli rüyalar görür. Araştırmalar, erkeklerin %93’ünün kadınların ise %86’sının bu tip rüyaları hayatlarında en az bir defa gördüğünü ortaya koyuyor. Ancak bazı insanlar için bu tip erotik rüyaları görmek son derece olağan bir şey iken, diğerleri için bu rüyaları görmek ancak kırk yılda bir olacak beklenmedik bir olay. Peki bu frekans sıklığını belirleyen faktörler neler olabilir dersiniz?

İlginizi çekebilir: Öğrenciler için seks nedir ne değildir?

Uyku pozisyonumuz rüyalarımızın içeriğini belirleyebilir mi?

Geçtiğimiz günlerde yapılan ve Dreaming adlı bilimsel yayında yayımlanan bir araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı. Hong Kong’ta 670 üniversite öğrencisinin (%34’ü erkek, %66’sı kadın) katılımı ile gerçekleştirilen ankette, katılımcılara seks içerikli rüyalar görüp görmedikleri, eğer görüyorsa ne sıklıkta gördükleri soruldu. Öte yandan katılımcıların benimsedikleri genel uyku pozisyonu da bilgi formlarına eklendi.

İlginizi çekebilir: İlişkinizde mutlu olmak için seks hayatınızda realist beklentiler içinde olun

Bu bilgi formlarına göre, katılımcıların %72’sinin yan yattığı, %23’ünün sırt üstü ve %5’inin de yüz üstü uyku pozisyonlarını tercih ediyordu. Ve yüz üstü uyuyan katılımcılardan oluşan %5’lik dilimde, erotik rüyalar görme sıklığı diğerlerine göre çarpıcı oranda fazlaydı. Bu katılımcılar sıklıkla çıplaklık ve seks içeren rüyalar gördüklerini belirttiler.

Bilim insanlarına göre yüz üstü uyumanın rüyaların içeriğini etkilemesindeki temel faktör, uyku esnasında göğüs kafesine binen baskı ve nefes alışverişteki zorlanma hissi. Bu baskı hissi de, cinsel duyguların rüyalara taşınma olasılığını artırabiliyor.

İlginizi çekebilir: Daha çok seks beraberinde mutluluğu getirir mi?

 

Kaynak:

Schredl, M., Ciric, P., GÖtz, S., & Wittmann, L. (2004). Typical dreams: Stability and gender differences. The Journal of Psychology, 138, 485-494.

Yu, C.K.C. (2012). The effect of sleep position on dream experiences. Dreaming, 22, 212-221.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!