Ara tatili en iyi şekilde değerlendirmek için ebeveynlere yönelik ipuçları

Ara tatil geldi çattı! Eğitime kısa bir ara vermek, dinlenmeye, eğlenmeye biraz daha fazla zaman ayırmak için önümüzdeki hafta öğrenciler açısından harika bir fırsat olabilir. Ama kendinizi ve evinizin düzenini de düşünmeniz şart… Tatil günlerinde evdeki olası kaos ortamını engellemek ve günleri en verimli şekilde geçirmek için önlem almak ve gerekli düzenlemeleri yapmak oldukça önemli. Çocuklarla tatil günlerinde kimin ilgileneceğinden hangi gün hangi aktivitenin yapılacağına, ders tekrarlarına zaman ayırmaktan doğada vakit geçirmeye kadar tüm ebeveynler için faydalı olacak ipuçları:

Zamanınızı önceden ayarlayın

Eğer hem siz hem de partneriniz ev dışında çalışıyorsanız ara tatil sürecinde çocuklarınızla kimin ilgileneceğini planlamanızda fayda var. Siz ya da eşiniz işinizden izin mi alacaksınız, aile büyüklerinden mi yardım isteyeceksiniz karar verin. Ya da halihazırda dışarıdan profesyonel bir destek alıyorsanız çocuklarınızla şu an ilgilenen kişi tatil süreci boyunca uygun olacak mı emin olun. Böylece ekstra stres yaşamaz, işleriniz aksayacak diye dertlenmezsiniz. Ancak, mümkünse eşinizle dönüşümlü olarak işinizden birkaç gün de olsa izin alarak ya da evden çalışarak tatil boyunca çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Plan yapın

Ara tatiller, yaz tatilinden farklı olarak göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Bu yüzden tatilden en yüksek verimi almak için planlı davranmanızda fayda var. Hem ders tekrarlarına hem ödevlere hem eğlenceye hem dinlenmeye hem de ailecek zaman geçirmeye vakit ayırabilmek için hangi gün ne yapacağınızı önceden belirleyin. Çocuklarınızı herhangi bir plana dahil ettiğinizde ihtiyaç duydukları bilgileri önceden verdiğinizden emin olun.

Arkadaşlarıyla buluşmalarını sağlayın

Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklar arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi, birlikte oyun oynamayı çok sevseler de bunu tek başlarına planlayamazlar ve yetişkin desteğine ihtiyaç duyarlar. Çocuklarınızın arkadaşlarının anne/babalarıyla iletişimde kalarak tatil günlerinde uygun bir zaman dilimi belirleyip bir araya gelmelerini sağlayabilirsiniz. Büyük çocuklarınız muhtemelen arkadaşlarıyla buluşma planlarını çoktan yapmış olabilirler .

Aile büyüklerini ziyaret edin

Büyükanne büyükbabalar için okul tatillerinin yeri şüphesiz ki ayrı. Hele ki torunlarından uzakta yaşıyorlarsa… Hem aile bağlarınızı güçlendirmek hem de aile büyüklerinizi mutlu etmek için çocuklarınızla aile ziyaretlerinizi önceden ayarlayın ya da dilerseniz sürpriz yapın. Bu vesileyle çocuklarınızın da ara karnelerini göstermek için fırsatı olur.

Rutinlerinizi bozmayın

Rutinler, her yaştan insan için olduğu gibi çocuklar da için de fazlasıyla önemli. Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklar için tatil zamanlarında uyku, yemek gibi rutinlerin okul döneminde olduğu gibi devam etmesi düzenlerinin bozulmamasında kritik rol oynar. Ayrıca, tatil bittiğinde okul düzenine yeniden ayak uydurabilmek için de geçişleri kolaylaştırır. Mümkün olduğunca aynı saatte uyuyup uyanmaları okul-tatil geçişlerinde hem sizin hem de çocuklarınızın düzeninizin aksamamasına yardımcı olur.

Doğaya zaman ayırmayı unutmayın

Doğa, şüphesiz ki hepimizin ilacı. Soğuk ve karanlık kış aylarına geçiş yaparken okul giriş-çıkış saatlerinde güneşi yakalamak pek mümkün olmuyor. Bu nedenle, hem kendinizi hem çocuklarınızı doğayla beslemek için zaman yaratmanızda fayda var. Mümkünse her gün birkaç saati açık havada geçirmek için planlayın. Mantar avına çıkmak, çam kozalaklarını toplamak, kamp yapmak, hayvan izlerini takip etmek, kuşları gözlememek ya da sadece açık havada uzun ve keyifli yürüyüşler yapmak şehir hayatında doğayla aramızdaki bağı güçlendirmenin en iyi yolları arasında.

Evde tatil havası yaratın

Çocuklarınızın tatil günlerini en keyifli şekilde geçirmelerini sağlamak için onlara evde hem dinlenip hem eğlenebilecekleri bir ortam yaratabilirsiniz. Tatil, illaki bir yerlere gitmek, uzaklara seyahat etmek demek değil. Odasında değişiklikler yapmasına izin verebilir, birlikte yeni tarifler deneyebilir, film veya oyun gecesi planlayabilir, arkadaşlarını pijama partisine davet edebilirsiniz. Çocuklarınıza da sormayı unutmayın, emin olun çok yaratıcı fikirleri olacaktır.

Okuldan tamamen kopmayın

Tatil dönemleri, özellikle okuma-yazmaya yeni başlayan, harfleri, sayıları yeni yeni öğrenen anasınıfı, ilkokul öğrencileri için ve liseye-üniversiteye geçiş sınavlarına hazırlanan daha büyük öğrenciler için ekstra bir öneme sahip. Çünkü, derslerden tamamen kopmak hızlıca yeni öğrenilen bilgilerin unutulmasına neden olabiliyor. Bu nedenle tatil günlerinde dinlenmeye, eğlenmeye olan ihtiyacın yanı sıra derslerin de biraz tekrar edilmesi gerekiyor. Çocuklarınızı sıkmadan akademik bilgilerini tazelemelerine, varsa ödevlerini yapmalarına ve eksik hissettikleri derslerde ilerleme kaydetmelerine destek olabilirsiniz.

Sağlık kontrollerini yaptırın

Sonbahar tatili, kış dönemine hazırlanmak için oldukça iyi bir fırsat. Çocuklarınızın okul günlerinde sağlık kontrollerini yaptırmak zor olabilir, ayrıca derslerinden geri kalmalarını da istemezsiniz. Bu yüzden tatilde uygun bir zaman yaratarak çocuklarınızın doktor randevularını, gerekliyse aşı, iğne, tahlil vb. kontrollerini yaptırabilir, bağışıklık sistemlerini güçlendirecek takviyeler için uzman görüşü alabilirsiniz. Böylece hem mevsim geçişlerinde hem de kış boyunca çok daha güçlü kalmalarına destek olabilirsiniz.

Tüm çocuklara şimdiden keyifli tatiller! Tüm ebeveynlere de kolaylıklar

İlginizi çekebilir: Tatil sonrası çocuklardaki okula dönüş krizleri ile başa çıkmanıza yardımcı olacak ipuçları

Ecem Şenyurd Efecan Psikolojik Danışman
Selam, ben Ecem! Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli özel kurumlarda çalışıp akademi özlemiyle soluğu yine üniversitede aldım, daha öğrenilecek çok şey vardı! Mindfulness ... Devam