Apple Music’ten yeni Replay deneyimi ve 2022’nin en popüler parçaları

Apple Music aboneleri bugünden itibaren en çok dinledikleri şarkıları, sanatçıları, albümleri, türleri ve çok daha fazlasını yeniden tasarlanan Replay deneyiminde görebilecek. Müzik açısından heyecan verici bir yıl olan 2022’de dinleyiciler yeni sound’ları, yeni dilleri ve yeni türleri keşfetmeye hiç olmadığı kadar çok zaman ayırdı. 2022 yıl sonu listeleri ise Apple Music dinleyicilerinin hem bireysel hem de topluluk olarak 2022’yi unutulmaz bir yıl haline getirme konusunda ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

“Replay ilk kullanıma sunulduğunda Apple Music’te anında dinleyicilerin favorisi olmuştu. Bu deneyimi daha da geliştirip daha özel, kişisel ve benzersiz hale getirmek istedik.” açıklamasını yapan Apple’ın Apple Music ve Beats’ten Sorumlu Başkan Yardımcısı Oliver Schusser sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yıl boyunca dinlediğimiz müzik içerikleri adeta bir film müziği gibi oluyor. Geri dönüp o anlamlı ve unutulmaz anları tekrar yaşayabilmek çok eğlenceli.”

Yeniden tasarlanan Apple Music Replay

2022’de yeni bir özellik olarak, daha kapsamlı dinleme analizleri ve tamamen kişiselleştirilmiş bir öne çıkanlar videosu gibi yeni işlevlerle dolu eksiksiz bir yıl sonu deneyimi sunuluyor. Kullanıcılar en çok dinledikleri şarkıları, albümleri, sanatçıları, türleri ve çok daha fazlasını keşfedebiliyor. Süper hayranlar, favori sanatçılarını veya türlerini en çok dinleyen 100 dinleyici arasında olup olmadıklarını bile görebiliyor.

Apple Music dinleyicileri, 31 Aralık gününe kadar Replay’e göz atarak dinleme modellerinin 2023’ün başına kadar değişip değişmediğini görebilecek. Yeni yıl başladığında ise Apple Music’te müzik içeriklerini dinlemeye devam ederek her hafta 2023’e ait yeni analizleri keşfedip paylaşabilecekler.

Replay’deki tüm analizler kullanıcıların sosyal kanallar veya diledikleri mesaj platformu üzerinden aile ve arkadaşlarıyla paylaşabileceği şekilde optimize edildi.

Apple Music Replay nasıl çalışıyor?

replay.music.apple.com sayfasını ziyaret edin ve Apple Music’te kullandığınız Apple ID ile oturum açın. Öne çıkanlar videosunu oynatın veya daha detaylı analizler için sayfayı kaydırarak inceleyin. Sitenin daha kısa bir versiyonuna yıl boyunca veya kullanıcı uygunluk koşullarını karşıladığı anda erişilebiliyor.

Dinleme istatistikleri nasıl görüntülenir?

 1. İstatistikleri görüntüleyebilmek için yeterli sayıda müzik içeriği dinleyin. Replay web sitesindeki kişiselleştirilmiş ilerleme çubuğunu kullanarak uygunluk durumunu ölçebilirsiniz. Çalma listesi ve analizler için uygunluk, aynı dinleme eşiği koşuluna dayanır.
 2. Replay için uygunluk koşullarını karşılayan kullanıcılar replay.music.apple.com sayfasını ziyaret edebilir.
 3. Dinleme istatistiklerini keşfedin, site üzerinden içeriklerinizi dinleyin ve paylaşın.

Replay, Apple Music’in sunulduğu 169 ülke ve bölge için 39 dilde yerelleştirildi.

Apple Music Replay ve gizlilik

Verilere yapılan vurguya rağmen, Replay tüm deneyim boyunca Apple’ın standart gizliliğini koruyor. Belirli bir kullanıcının analizleri kesinlikle paylaşılmıyor, satılmıyor veya pazarlama materyallerinde kullanılmıyor. Kullanıcı sadece kendisi istediği takdirde kendine ait analizleri paylaşabiliyor. Kullanıcının seçtiği genel görünüm dışında, diğer hiçbir Apple Music abonesi veya çalışanı hiçbir zaman kullanıcının analizlerine erişim sağlayamıyor.

En popüler içerik analizleri

Apple Music aynı zamanda 2022’nin en popüler şarkılarını, Shazam’da en çok aratılan içeriklerini, en popüler fitness şarkılarını ve en çok okunan şarkı sözlerini öne çıkaran yıl sonu listelerini de açıkladı. Müzik severler sıralamaları detaylı inceledikçe İngilizce dışındaki dillerdeki şarkıların artan varlığını, bir zamanlar niş kabul edilen türlerin yükselişini ve ilk kez öne çıkan sanatçıların heyecan verici başarısını fark edecek.

Kid LAROI ve Justin Bieber, birlikte imza attıkları “STAY” ile 2022’nin En Popüler Şarkıları listesinde 1. sıraya yerleşerek yılı kapattı. 2021 yazında piyasaya sunulan “STAY”, 51 gün boyunca Günlük Top 100: Global listesinin başında kaldı ve 2022 boyunca listedeki varlığını sürdürdü. Piyasaya sunulduğu ilk günden bu yana Günlük Top 100: Global listesinde kalan “STAY”, tüm dünyada 69 ülke ve bölgede Günlük Top 100 listesinde 1 numaraya ulaştı.

Yılın en popüler 100 şarkısından 32’sinin Hip-Hop türünde olması sayesinde Hip-Hop, En Popüler Şarkılar listesindeki liderliğini korudu. Hip-Hop’ı listedeki 23 şarkıyla Pop ve 11 şarkıyla R&B/Soul türleri izliyor. Dördüncü sırada sekiz şarkıyla Latin, beşinci sıradaysa altı şarkıyla J-Pop yer alıyor.

En Çok Okunan Şarkı Sözleri listesi ise oldukça farklı sonuçlar gösteriyor. Bu listenin birinci sırasında Disney’in yapımcılığını üstlendiği Encanto’nun film müzikleri arasında öne çıkan “We Don’t Talk About Bruno” bulunuyor. En global listelerden biri olan şarkı sözleri listesinde 100 şarkıdan 29’u İngilizce dışındaki bir dilde.

İngiliz DJ Joel Corry’nin MNEK ile birlikte imza attığı “Head & Heart” adlı parçası, Apple Fitness+ ve Apple Music fitness çalma listelerindeki en popüler şarkıların sıralandığı Fitness Şarkıları listesine liderlik ediyor. “Head & Heart” tüm dünyada 53 ülke ve bölgede Günlük Top 100 listesine girdi, 12 ülke ve bölgede ilk 20’de yer aldı.

Shazam listesinin birinci sırasına Elton John ve Dua Lipa’nın birlikte seslendirdiği “Cold Heart (PNAU Remix)” yerleşti. Böylece Elton John ilk kez Shazam global listesinin liderliğini üstlenmiş oldu. Hem 17 ulusal listede 1 numaraya ulaşan hem de İngiltere listelerinde ilk kez birinci sıraya oturan bu parça, iki şarkıcı için de bir rekoru temsil ediyor. İlk beşte bunun yanı sıra Glass Animals’dan “Heat Waves”, Harry Styles’dan “As It Was”, Farruko’dan “Pepas” ve Acraze ile Cherish’in birlikte seslendirdiği “Do It To It” yer aldı.

Diğer yerlerde ise Apple Music’te 2022 Yılın Sanatçısı olarak seçilen Bad Bunny, Un Verano Sin Ti adlı albümüyle yılın en büyük albümüne imza atan ilk Latin sanatçı oldu. Un Verano Sin Ti, rekor kıran çıkışından yalnızca dört ay sonra yaşam boyu dinlenme sayısına göre en büyük Latin albümü olmuştu.

Türkiye Shazam Top 2022

Top Artist: Müslüm Gürses

 1. Elley Duhé – Middle Of The Night
 2. KÖFN – Bi’ Tek Ben Anlarım
 3. Tom Odell – Another Love
 4. Dedublüman – Belki (Akustik)
 5. Izzamuzzic & Julien Marchal – Shootout
 6. Spice – Go Down Deh (feat. Shaggy and Sean Paul)
 7. Dedublüman & Çağrı Çelik – Gamzedeyim Deva Bulmam
 8. Sefo – Tutsak
 9. Rema – Calm Down
 10. Madrigal – Dip
 11. Semicenk & Funda Arar – Al Sevgilim
 12. Ayaz Erdoğan – Hep Mi Ben
 13. Semicenk – Düşer Aklıma
 14. Mark Eliyahu & Cem Adrian – Kül
 15. Güneş – Suçlarımdan Biri
 1. Can Koç – Gökyüzünü Tutamam
 2. Shaggy – Mad Mad World (feat. Sizzla Kalonji & Collie Buddz)
 3. Mustafa Ceceli & Nigar Muharrem – Salıncak
 4. Acraze – Do It To It (feat. Cherish)
 5. Cakal – İmdat
 6. Canbay & Wolker – Leylim Yar
 7. Glass Animals – Heat Waves
 8. Indila – Love Story
 9. Akon – Bananza (Belly Dancer)
 10. Amaarae & Kali Uchis – Sad Girlz Luv Money (feat. Moliy) [Remix]

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!