Anthony Robbins ile zihinsel dönüşüm: Dünyanın en ünlü motivasyon koçundan değişimin 5 altın kuralı

 

“Önemli olan nereden başladığınız değil, nereye varmak istediğinize karar verebilmenizdir.”

Anthony Robbins

Anthony Robbins (Tony Robbins), dünyanın en tanınmış motivasyon konuşmacılarından ve yaşam koçlarından biri.  İçindeki Devi Uyandır gibi en çok satanlar listelerinin en üst sıralarında dolaşan kitapları, İçindeki Gücü Uyandır etkinlikleri, videoları ve podcastleriyle dünyanın en konuşulan isimleri arasında olan Anthony Robbins, aynı zamanda aralarında ünlü sporculardan Andre Agassi, Serena Williams, finans dünyasının liderlerinden Paul Tudor Jones, Marc Benioff, Hollywood starlarından Hugh Jackman, Oprah Winfrey ve Eva Longoria gibi isimlerin bulunduğu yüzlerce insana motivasyon koçluğu da yapıyor.

Değişimin, dönüşümün ve insanın kendini gerçekleştirme kapasitesinin gücüne inanan, şimdiye kadar binlerce insanı ateş üstünde yürüten ve içindeki gücü açığa çıkarmasına yardımcı olan Anthony Robbins, zihniyet değişikliğinin gerçekleşebilmesi için gerekli olan 5 temel kuralı şöyle özetliyor:

‘Anda olma’ molaları verin

Uzun süre stres altında olmak yıpratıcıdır ve kendinizi bu strese maruz bırakmak, içten gelen ve insanın doğuştan sahip olduğu yaşama coşkusunu kısa sürede tüketir. Bir işi bırakıp başka bir işe başlamadan önce derin bir nefes alın ve birkaç dakikalığına sadece anda kalın. Zihniniz, yenilenmek için stres ve endişelerden arınmak zorundadır ve ana gelerek zihninizde dönüp duran tüm düşüncelerden kurtulmak uzun süreli pratik gerektirir. Pes etmeyin. Anda olma molalarınız, düşünceleriniz tarafından sürekli sabote edilmeye çalışacaktır. Hepsini nazikçe geri iterek zihninizdeki o geniş boşluğu ve sakinliği korumaya çalışın. Derin nefesler alarak tüm kaslarınızın gevşemesine izin verin. Kısacası, biten pillerinizi şarj edin ve dolmadan asla fişten çıkarmayın! Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez anda olma molası vermeye çalışın.

İlham alacağınız şeyler bulun

Motive edici, ilham verici ya da modunuzu yükseltebilecek bir şeyler okuyun. Güzel doğa fotoğraflarına bakın ya da komik videolar izleyin. Düşüncelerinizi bilinçli olarak daha olumlu bir noktaya taşımaya çalışın. İşten ve günlük görevlerinizden başka hiçbir şeye odaklanmak, yaşam enerjinizi düşürebilir. Bu durumu tersine çevirmek için ihtiyacınız olan tek şey moralinizi ve ruh halinizi canlandıracak bir şeyler aramak. İlhamın kapınızı çalmasını, gelip sizi bulmasını ya da birdenbire gökten inmesini beklemeyin. İlham veren küçük anlar yaratma gücü kendi içinizde saklı!

Heyecanınızı ve tutkunuzu canlı tutun

Gün içinde yaptığınız şeyleri ve sorumluluklarınızı düşünün. İş, evlilik, çocuklar ya da ev işleri… Çalıştığınız işe kabul aldığınızda, evlenme teklifinizde, çocuğunuza hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ya da evinize ilk taşındığınız gün ne kadar heyecanlı olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Yeni şeyler her zaman heyecan ve harekete geçme isteği verir. Ancak zamanla, çeşitli nedenlerle bu coşkuyu ve tutkuyu kaybedebiliyoruz. Bir anlığına zamanda geriye yolculuk yapın ve başlangıçta sizi neyin bu kadar heyecanlandırdığını düşünün. Kalbinizin biraz daha hızlı atmasına ne sebep oldu? Bu hissi yeniden duyumsamaya çalışın. Sorumluluklarınız gerçekten sizi heyecanlanacak şeyler olmasa bile, en azından bunları gerçekleştirmenin size neler sağladığını düşünün, hatta listeleyin. Örneğin, çocuklarınıza, eşinize, kendinize, işinize veya evinize fayda sağlayacakları yolları listeleyin. Bazen bardağın dolu tarafını görebilmek, efor ve emek gerektirir.

Adımlarınızı bir bebeğinki gibi küçük, yavaş ve dikkatli atın

Çoğu zaman işin en zor kısmı başlamaktır. Bazen her şey gözünüze o kadar zor, o kadar imkânsız ve o kadar büyük görünür ki, harcayacağınız enerjiyi ve zamanı düşündüğünüzde boğulacak gibi hissedebilirsiniz. Kendinizi küçümseyip işinizi devleştirmek yerine küçük de olsa bir adım atın. 15 dakika hiç başından kalkmadan o işle ilgilenin. Sonrasında istiyorsanız mola verebilirsiniz ancak Robbins, çoğu zaman bir konuyla ilgili çalışmaya başladığımızda durmak istemediğimizi ve devam ettiğimizi söylüyor.

Bedeninize iyi bakın

Yorgunluk hissi çoğu zaman zihinsel değil fiziksel eksikliklerden kaynaklanır. Yeterince dinlendiğinizden, sağlıklı yiyecekler yediğinizden, yeterince su içtiğinizden, yeterince egzersiz yaptığınızdan emin olun. Robbins, çok fazla işlenmiş gıda ve şeker tüketmeyi arabalarımıza sulandırılmış benzin koymaya benzetiyor. Tıpkı bir arabanın sorunsuz çalışması için onu doğru beslemek ve bakımına özen göstermek gerektiği gibi, bedenimiz de hem içten hem de dıştan özenli bir bakımı hakkediyor. Robbins, bedenin zihin ve ruhun aracı olduğunu, zihinsel ve ruhsal olarak ileriye gidebilmek için bakımı düzgün yapılmış bir araca ihtiyacımız olduğunu söylüyor.

Hayat, sonsuzluğa uzanan bir yapılacaklar listesi. Bitmesi gereken işler, yerine getirilmesi gereken sorumluluklar, mutlu edilmesi gereken insanlar her zaman var ve olmaya deva edecek. Önemli olan, taşıyabileceğinizden fazlasını sırtınıza yüklenmemek. Bunun için size gerçekten neşe ve mutluluk vermeyen her şeyi hayatınızdan çıkarmaya çalışın. En azından bu şeylere ayırdığınız zamanı kısaltın. Elinizden geleni yapıp, kalanını evrene bırakın ya da çevrenizdekilerden yardım isteyin. Unutmayın, değişim ve dönüşüm için ihtiyaç duyduğunuz motivasyon tıpkı mutluluk gibi bir seçimdir. Değişim için başlangıçta kendinizi biraz zorlamanız gerekebilir, ancak ihtiyacınız olan zihniyeti kendi ellerinizle yarattığınızda, orada kalmanız emin olun çok daha kolay olacak!

İlginizi çekebilir: Anthony Robbins’den öğrendiğim en önemli 5 yaşam dersi

Kaynak: www.tonyrobbins.com/blog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!