Anthony Robbins’den öğrendiğim en önemli 5 yaşam dersi

“Önemli olan sahip olduğunuz kaynaklarınız değil, kaynak yaratabilme gücünüzdür.” – Anthony Robbins

Belki Anthony’nin İçindeki Devi Uyandır kitabını okudunuz, belki audio programlarını dinlediniz, belki de onunla birlikte ateşin üzerinde yürüyüp, 4 günlük İçindeki Gücü Uyandır etkinliğine katıldınız. Her ne kadar motivasyon koçu olarak anılsa da, aslında Anthony bir yüksek performans startejisti.

Ünlü sporculardan Andre Agassi, Serena Williams, finans dünyasının liderlerinden Paul Tudor Jones, Marc Benioff, Hollywood starlarından Hugh Jackman, Oprah Winfrey ve Eva Longoria onun milyonlarca danışanından sadece birkaçı.

hayat dersleri

2006 yılından beri yaşamımı yeni baştan inşa etmemi sağlayan, Anthony’nin bana öğrettiği en önemli 5 yaşam öğütü:

1. İnsanın 6 ihtiyacı

Anthony der ki, yaşamımızı yönlendiren 6 adet ihtiyacımız vardır. Bunlardan ana 2 tanesi güdülerimizi ve motivasyonumuzu yönlendirir. Değer verdiğimiz bu ana iki ihtiyacımıza göre, yaşamdaki seçimlerimizi yapar ve davranışlarımızı onlar etrafında belirleriz.

İlki kesinlik ve netlik ihtiyacımızdır. Bir nevi acıdan kaçma, rahatlık için kendimize sağladığımız garantilerdir. Ancak bir süre sonra, bu net ve garanti yaşamdan sıkılırız. Böylece ikinci ihtiyacımız belirir: Değişiklik. Bilinmeyen ve sürpriz olanın getirdiği heyecanı simgeler. Üçüncü ihtiyacımız; önemli hissetmektir. Hepimiz özel, farklı hissetmek ve ihtiyaç duyulduğumuzu bilmek isteriz. Dördüncüsü ise sevme ve sevilme ihtiyacımızdır. Kendimiz ve çevremizle bağ kurmak isteriz. Beşincisi öğrenmek ve gelişmek, büyümek, kapasitemizi artırmak ve anlamaktır. Sonuncusu da katkı sağlamaktır. Başkalarına yardım etmeye odaklanmayı içerir. Bu ilk 4’ü insanın temel ihtiyaçları olup, son 2 ihtiyaç ise ruhumuzun ihtiyaçlarıdır.

2. Odağınızı nereye çevirirseniz enerji oraya akar

Odağımızda ne varsa, o bizim gerçekliğimizdir. Yaşamımızda neye odaklanırsak o giderek büyür. Şayet müşterilerimize daha iyi servis sunmayı ve onlara katkı sağlamayı odağımızda tutarsak, sürekli olarak onlara yeni ne sunacağımızı bulmaya çalışırız. Aynı şekilde ilişkimiz içerisinde de tutkuyu her gün daha da nasıl artıracağımızı odağımızda tutarsak, ilişkimiz canlı, heyecan ve tutku dolu olacaktır.
Odağımızı kendimize sorduğumuz sorular belirler. Kendimize ne kadar güçlü sorular sorarsak hayallerimizi o kadar kendimize doğru çekeriz. Odağınızda şu anda ne var? Şayet gördüğünüz hoşunuza gitmiyorsa, odağınızı değiştirin ve hem kendinize, hem de çevrenize daha fazla katkı sağlamak için odağınız nereye dönmeli sorusunu sorun.

hayat dersleri 2

3. Bazen ihtiyacınız olan sadece 2 mm’lik bir değişikliktir

Futbolda gol atmakla, golü kaçırmak arasında 2 mm vardır. Bu metafor iş ve özel yaşamımızda da geçerlidir. Belki sabahları kahve yerine, taze sıkılmış yeşil sebze suyu içmek enerjinizi tümden değiştirebilir. Ya da her sabah sevdiklerinizle onlara duyduğunuz minneti paylaşmak… Bazen küçük bir değişiklik, yaşamınızı uzun vadede tamamen değiştirir.

4. Kararlarınız kaderinizi yönlendirir

“Kaderini şekillendiren karar anlarındır.” – Anthony Robbins

Kaderimizi belirleyen koşullarımız değil, bu koşullar altında aldığımız kararlarımızdır. Sürekli olarak şu 3 kararı bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde veririz: Neye odaklanacağım, bu benim için ne demek, bununla ilgili ne yapacağım?

5. Başarı iz bırakır

Yaşamında hızlı bir şekilde sonuca mı ulaşmak istiyorsunız? Öyleyse varmak istediğiniz noktaya varmış kişiler ile çalışın. Onlardan mentorlük, koçluk alın.

basarılı olmak

Anthony Robbins ve eğitmenleri ile 4 günlük bir tecrübe yaşayıp, ateş üzerinde yürümek isterseniz bana yazın, mutluluk yolunda içinizdeki güce bağlanıp, beraberce hayallerinize doğru yürüyelim.

[email protected] / [email protected]

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam