Annesine koca olmuş erkekler

Niyetim kimseyi yargılamak ya da eleştirmek değil, yanlış anlaşılmasın. Sadece fark ettirmek istiyorum; çünkü ancak farkındalığımız geliştikçe bilincimiz yükselir. Dolayısıyla; başlığa ön yargıyla yaklaşmadan okumaya devam ediyorsanız harikasınız. Bu noktadaysanız farkındalığınızı geliştirmeye ve bu sayede yüksek bilinç boyutlarında özgür olmaya hazırsınız demektir. Ruh, özgürlüğün mutluluk olduğunu bilir. Bu da başka bir yazı konusu, ama şimdi odağımızı annesine koca olmuş erkeklere verelim.

Çok küçük yaştan başlayan bir hikaye bu. Hikaye de değil, gerçek.

Anneniz ilgiye, sevgiye ihtiyaç duyuyorsa, kendi öz varlığının sevgi olduğunu unutmuşsa, kendi değerini çevresinden gördüğü ilgiyle özdeşleştiriyorsa, kadın olmaktan mutlu değilse ve en önemlisi beklediği ilgiyi kocasından göremiyorsa, kısaca kendini sevmiyorsa, bilinçsiz olarak bu ilgiyi oğlundan istiyor. Bunu da ona aşırı ilgi göstererek, bir dediğini iki etmeyerek, ‘Paşam oğlum’, ‘Canım oğlum’, ‘Aşkım oğlum’ vb. sözlerle bilinçaltına kodluyor. En zararlısı da ‘Aşkım oğlum’; çünkü erkek gerçekten aşık olduğunda, bilinçaltı annesine ihanet ettiğini zannediyor ve suçluluk duygusuyla kendine ceza kesiyor.

anne
Anne çocuğunu ‘Aşkım oğlum’ diye çağırdığında, çocuk birine aşık olduğunda annesine ihanet ettiğini düşünüyor ve suçluluk duyuyor.

Annesinin aşırı ilgisiyle anneye bağımlı hale gelen erkek, elbette annesini her şeyden üstün tutuyor. Bu durumda beklediği ilgiyi sürekli oğlundan alan anne çok memnun. Çünkü hiç yalnız kalmayacak. Oğlu hep yanında, yani oğlu bir nevi kocası oluyor. Esas kocaya gerek bile yok. Bağımlılıktan dolayı annesine koca olan erkeklerden eşlerine koca olmuyor ve bu kısır döngü devam ediyor.

Erkek her kadında annesini arıyor

Erkek zaman zaman aşırı ilgiden bunalsa dahi her istediğini, ütüsünü, çamaşırını, yemeğini, evinin temizliğini yapan ve yatağının toplayan annesinden özgürleşip birey olamıyor. Annenin sağladığı konfordan vazgeçemiyor. Bağımlı olduğunun farkında bile değil. Bu sebeple sağlıklı, sürdürülebilir bir kadın erkek ilişkisi kuramıyor. Çünkü hiçbir kadın annesi gibi değil.

İlgili yazı: Anne ile kurulan bağın yaşam ve ilişkiler üzerindeki etkisi

Çok basit bir soru var. Lütfen cesur olun ve kendinize sorun.

Gerçekten özgür müyüm?

Ve çok kıymetli anneler; oğullarınızdan size koca olmaz. Lütfen; ‘Koca adam oldu, bu çocuk niye evlenmiyor?’ diye konuya komşuya dert yanmayın.

Sizle evliyken nasıl evlensin adam!

Sevgili kadınlar; ihtiyaç duyduğunuz ilgiyi ve sevgiyi lütfen kendiniz kendinize verin. Dışarıya bağımlı olmadan sevgiyi hissetmeyi, kendini sevmeyi çocuklarınıza öğretin. Bırakın birey olsunlar, bırakın özgür olsunlar.

Nasıl mı?

Kendinizi severek, özünüzün sevgi olduğunu bilerek ve özgürleşerek.

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam