Anksiyete bozukluğuna bakışınızı değiştirecek bir roman: Maymun Aklı

Anksiyete bozukluğundan teşhisli bir şekilde muzdarip olmasak bile, hepimiz kronik olarak modern yaşamlarımızın getirdiği streslerle muücadele halindeyiz ve zaman zaman anksiyetik dönemler geçirmemiz kaçınılmaz. Hikayesini “Anksiyete bozukluğu yaşayan bir adamın akıl almaz derecede komik hikayesi” olarak tanımlayan “Maymun Aklı”, kendimiz ve hayatımız hakkındaki tüm endişelerimize bakış açımızı değiştirebilecek; iyimserlik değil, samimi bir gerçekçilik vaat eden bir biyografi.

maymun

Anksiyeteyi annesinin genlerinden alan Daniel Smith’in, 3 yaşında gölete düşüp boğulma tehlikesi geçirmesiyle başlayan kaygı bozukluğu, 15 yaşında ilk cinsel deneyimini yaşadıktan sonra doruğa ulaşıyor. Bundan sonraki süreçte ise onu okul, aşk, evlilik gibi “zor” maceralara paralel olarak, terapistler ve çeşit çeşit tedavi yöntemleri bekliyor. Tüm bu deneyimleri yaşarken en büyük korkusu ise, korkunun ta kendisi. En büyük mücadelesi; kalp çarpıntıları, kemirilmiş tırnak etleri, terli avuç içleri, aşırı kırptığı gözleri, iştahsızlığı ve tüm bu fiziksel endişe belirtilerini çevresindekilerden saklama çabası. Başına sürekli olarak bir felaket geleceği hissiyle hayatta kalmaya çalışırken, bir yandan da hepimiz gibi kendine bir gelecek kurmaya çalışıyor.

Daniel Smith, anksiyete ile yaşamanın neye benzediğini gerçekten empati kurmamızı sağlayan bir şeffaflıkla anlatırken, kesinlikle karanlık ve acı dolu bir tablo çizmiyor. Aksine; mizah anlayışı, kendisiyle dalga geçebilme yeteneği ve şefkatli yaklaşımı ile son derece rahatlatıcı. Kitap boyunca kendi hayatından örneklerin yanı sıra, anksiyetenin tarihinden, araştırmalardan ve başta Kierkegaard’ın “Kaygı Kavramı” olmak üzere, anksiyete hakkında yazılmış sayısız kaynaktan örnekler serpiştirerek mevzu hakkındaki kültürümüzü de tazeliyor.

maymunakli-kapak-950px-579x900

Maymun Aklı, bizi baştan uyarıyor: “Bu bir iyileşme anı yazısı değildir”. Gerçekten öyle bir beklentiye girmeden okumanız gereken; ve okudukça kaygılarınızdan kurtulmanızı değilse bile, onlarla başa çıkmanızı sağlayabilecek birçok yöntem keşfedeceğiniz bir roman.

Hayatınızdaki belirsizliklere ve geleceğinizle ilgili endişelere zaman zaman kendinizi fazla kaptırma eğilimindeyseniz veya gün içinde kafanızdan geçenlerin yaşadığınız büyük şehrin kaosundan çok da farklı olmadığı hissine kapılıyorsanız; diğer kişisel gelişim kitaplarından oldukça farklı bir çizgide olan Maymun Aklı’nı mutlaka okumalısınız. Modern zamanlarımızın bütünleştiğimiz gerçeği olan “kaygı hissi”nden uzaksanız dahi, “Maymun Aklı” insanın kendi iç sesiyle olan ilişkisi; kendine rağmen başarabilecekleri ve defosu sandığı şeyleri avantaja dönüştürmesi konusunda fazlasıyla ilham verici…

Gökçe Devecioğlu
Gökçe Devecioğlu, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Yönetmen. Uplifer. Yogaya, müziğe, güneşe, pozitif enerjiye ve değişime inanıyor. Kişisel gelişim kitaplarına bayılıyor. ... Devam